Ile kosztuje skok na bungee – praktyczny przewodnik
Bungee jumping to sport ekstremalny, który podbił serca ludzi na całym świecie. Mimo że sam skok trwa zaledwie kilka sekund, uczucie związane z pokonaniem własnych słabości jest trudne do opisania.
Jeżeli należysz do osób, które lubią niecodzienne formy aktywności i jesteś uzależniony od adrenaliny, skok na bungee z pewnością przypadnie Ci do gustu. Sprawdź, ile kosztuje taka przyjemność i na co zwrócić uwagę, wybierając firmę świadczącą tego typu usługi.
Co wpływa na koszt skoku na bungee?
Cena za skok na bungee zależy od dwóch podstawowych czynników — opłat operacyjny oraz kosztów związanych z zapewnienia standardów bezpieczeństwa. Sprzęt przeznaczony do bungee jumping musi być regularnie konserwowany, a liny — okresowo testowane i wymieniane.
Jeżeli skoki odbywają się z dźwigu, firma ponosi dodatkowe koszty związane z przeglądami technicznymi oraz ewentualnymi naprawami.
Duże znaczenie ma także lokalizacja. Jeżeli usługodawca dzierżawi miejsce chętnie odwiedzane przez turystów lub znajdujące się w atrakcyjnej części miasta, opłaty za skok na bungee będą wyższe.
Jakie inne czynniki wpływają na cenę skoku na bungee?
Kluczową kwestią jest wysokość platformy lub mostu. Im wyższa, tym skok trwa dłużej i oferuje bardziej ekscytujące doświadczenia. Coraz więcej firm wprowadza do swoich ofert skoki na bungee nocą lub skoki z platformy obrotowej, których cena jest odpowiednio wyższa.
Dotyczy to w szczególności atrakcji organizowanych porą nocną, kiedy to zapewnienie bezpieczeństwa jest utrudnione i wymaga zaangażowania dodatkowego sprzętu oświetleniowego.
Pamiątka ze skoku? Uważaj na ukryte koszty!
Innym powodem, przez które skok na bungee może być wyższy, są dodatkowe usługi, takie jak zdjęcia czy video ze skoku. Niektóre firmy dysponują profesjonalnymi kamerami typu GoPro umożliwiającymi uwiecznienie całego skoku.
Decydując się na taką opcję, musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami oscylującymi w granicach od 30 do nawet 100 zł.
Pamiętaj, że wysoka cena nie zawsze oznacza wyższą jakość usług. Skok na bungee w każdym przypadku musi być odpowiednio zabezpieczony, dlatego poniesione koszty nie mają związku ze standardem obsługi, tylko możliwością oddania skoku w bardziej malowniczym otoczeniu.
Koszt skoku na bungee – co się na niego składa?
Stawka zależy od miejsca oraz dostępności usług dodatkowych. Większość firm oferuje usługę skoku pojedynczego oraz tandemowego, czyli z dwiema osobami jednocześnie.
Opłata podstawowa zawiera przygotowanie do skoku (wraz z pełnym zabezpieczeniem) oraz wsparcie instruktora. Klienci, którzy chcą wykonać zdjęcia lub filmy (z dołu lub góry) muszą uiścić dodatkową opłatę.
Przed podpisaniem umowy bardzo zapoznać się z regulaminem oraz sprawdzić, czy usługodawca przewiduje koszty ukryte. W przypadku skoku grupowego lub organizacji wydarzeń firmowych opłaty są zazwyczaj niższe.
Ile kosztuje skok na bungee – przykładowe ceny
Ceny skoku na bungee mogą się różnić w zależności od lokalizacji i operatora. W niektórych miejscach cena może zaczynać się od około 100 złotych, ale w bardziej popularnych turystycznie miejscach może być wyższa, sięgając nawet 300-400 złotych.
Oto przykładowe ceny skoku na bungee w zależności od miejsca. Skok z tradycyjnej wieży jest najtańszy. Bardziej „egzotyczne” miejsca to już spory wydatek.
- Platforma/dźwig: 300 – 600 PLN
- Góra: 400 – 800 PLN
- Jaskinia: 500 – 1 000 PLN
- Budynki / Wieżowiec: 600 – 1 000 PLN
- Statki / Platformy na morzu: 600 – 1 200 PLN
- Helikopter: 800 – 1 200 PLN
- Śmigłowiec: 800 – 2 000 PLN
- Wieża: 500 – 1 000 PLN
- Tama: 400 – 800 PLN
- Most: 300 – 600 PLN
Jak oszczędzać na skoku na bungee?
Skoki na bungee nie są bardzo kosztowną formą aktywności, niemniej warto szukać okazyjnych ofert. W tym celu możesz skorzystać z porównywarek cen, które uwzględniają nie tylko stawki za sam skok, ale także pozwalają na szybką weryfikację ofert danych usługodawców. To bardzo istotne, ponieważ niektóre firmy ustalają stawkę podstawową, która w istocie zostanie powiększona o opłaty dodatkowe.
Sprawdzoną stroną, na której możesz zakupić skok na bungee w atrakcyjnej cenie jest Groupon. Pamiętaj, aby przed sfinalizowaniem transakcji zapoznać się z opiniami klientów. Najlepiej zrobić to w wizytówce Google lub sprawdzić lokalne fora internetowe, na których miłośnicy mocnych wrażeń wymieniają się opiniami na temat usługodawców.
Gdzie i jak można skoczyć na bungee?
Większość usługodawców decyduje się na czasową dzierżawę miejsce i organizuje skoki w miejscach imprez plenerowych oraz miejscówka turystycznych. Istnieje jednak kilka stałych punktów, z których możesz skorzystać przez większą część roku. Należą do nich m.in.
- Dream Jump w Warszawie — dźwig o wysokości 90 m zlokalizowany jest na terenie ośrodka Moczydło.
- Bungee przy ulicy termalnej we w Poznaniu — skok odbywa się na wysokości 90 m.
- Energa Gdańsk — najpopularniejszy punkt w Trójmieście, skok odbywa się również z wysokości 90 m.
- Park Śląski — miejscówka w Chorzowie, skok z wysokości 90 m.
- Klub Sportowy Grzegórzecki — dźwig o wysokości 90 m w Krakowie.
Oczywiście, to tylko wybrane miejscówki zlokalizowane na terenie Polski. Osoby chętne na skok na bungee, które nie mają doświadczenia w tego typu aktywnościach, mogą wybrać punkty oferujące skoki z niższych wysokości, taki jak bungee Milówka (skok z wiaduktu na drodze S-69) czy bungee Oczków (skok z mostu zlokalizowanego nad jeziorem Żywieckim).
Skok na bungee a bezpieczeństwo
W przypadku skoków na bungee bezpieczeństwo jest traktowane w sposób priorytetowy. Aby zminimalizować szanse na wypadek, firmy wykonują regularne przeglądy techniczne sprzętu oraz kontrolują elementy bezpieczeństwa każdorazowo przed oddaniem skoku. Wszystkie liny muszą przejść obowiązkowe testy, w czasie których poddawane są bardzo dużym obciążeniom — o wiele większym niż podczas normalnego skoku. Jeżeli chcesz mieć pewność, że usługi świadczone przez wybraną firmę spełniają wszystkie zasady bezpieczeństwa, poproś o okazanie niezbędnych certyfikatów.
Pamiętaj przy tym, że możesz się w każdej chwili wycofać. Skok na bungee ma być przyjemnością i swoistym przekroczeniem granic strachu, ale nie warto postępować wbrew sobie. Jeżeli bierzesz pod uwagę możliwość wycofania w ostatniej chwili, sprawdź, czy otrzymasz częściowy zwrot poniesionych kosztów (wszystkie informacje powinny zostać zawarte w regulaminie).
0 Opinii
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszy