Ile kosztuje pogrzeb – ile wydasz w 2023?

Ile kosztuje pogrzeb – ile wydasz w 2023?

Zaktualizowano 16-08-2023 Autor: Arkadiusz Stal

W obliczu śmierci bliskiej osoby trzeba się zmierzyć nie tylko z cierpieniem, ale też z bardziej przyziemną kwestią, jaką jest organizacją pochówku. Na to z kolei potrzebne są dość spore fundusze, ponieważ koszt pogrzebu w 2023 roku znacznie wzrósł ze względu na inflację.

Sprawdź, ile kosztuje pogrzeb i czy można go dzisiaj zorganizować za kwotę zasiłku pogrzebowego.

Od czego zależy koszt pogrzebu?

Koszt pogrzebu zależy tak naprawdę od wielu czynników i dlatego też zakłady pogrzebowe nigdy nie podają jednej stawki za jego organizację.

Zazwyczaj publikują cenniki, w których wymieniony jest koszt poszczególnych usług i to w różnych wariantach np. w zależności od rodzaju trumny, liczby wieńców, czy wreszcie liczby kilometrów do pokonania podczas transportu ciała.

To nie wszystko, ponieważ oprócz opłaty dla zakładu pogrzebowego trzeba ponieść koszty dodatkowe np. w kościele, czy w krematorium i one również mogą być zróżnicowane.

Na to, ile kosztuje pogrzeb, największy wpływ mają jednak następujące kwestie:

 • czy jest to tradycyjny pogrzeb czy kremacja – na większe oszczędności można zwykle liczyć w tym drugim przypadku,
 • czy rodzina musi wykupić miejsce na cmentarzu czy nie – konieczność wykupienia miejsca może podnieść koszt pogrzebu o kilka tysięcy złotych,
 • czy pogrzeb ma być świecki czy kościelny – ten pierwszy zazwyczaj jest nieco tańszy,
 • lokalizacja pogrzebu – ceny pochówku w dużych miastach są zwykle wyższe niż w mniejszych miejscowościach,
 • rodzaj trumny – różnice w cenach dostępnych modeli sięgają nawet 2-3 tysięcy złotych.

Ile kosztuje pogrzeb – co się składa na koszt?

Chcąc precyzyjnie określić koszt pogrzebu, należy wziąć pod uwagę wszystkie elementy, które się na niego składają. Ich lista w przypadku tradycyjnego pochówku w trumnie zazwyczaj obejmuje następujące koszty:

 • opłatę za miejsce na cmentarzu – należy ją uiścić w biurze cmentarnym lub u zarządcy cmentarza komunalnego bądź parafialnego i warto wiedzieć, że cena za pojedynczy grób ziemny w największych miastach na 20 lat wynosi od około 600 zł do 2000 zł, ale zdarzają się też stawki sięgające 7-10 tys. zł (np. Cmentarz Bródnowski w Warszawie);
 • koszt murarza lub grabarza na cmentarzu – chodzi tutaj o opłaty za wykopanie i wymurowanie nowego grobu lub otwarcie i zamknięcie już istniejącego; ceny za takie usługi wahają się od 300 do 1000 zł;
 • koszt trumny – w zależności od rodzaju wynosi od 1000 do 4000 zł;
 • opłatę dla zakładu pogrzebowego – obejmuje ona m.in.:
  – opłatę za przygotowanie zmarłego (mycie, czesanie, kosmetyka pośmiertna) – od 150 zł do 400 zł;
  – koszt przechowania ciała w chłodni – od 80 do 120 zł za dwa dni;
  – koszt wydrukowania i rozwieszenia nekrologów – około 200 zł;
  – koszt obsługi samego pogrzebu m.in. wynajęcia karawanu, transportu trumny z chłodni do kościoła, a potem na cmentarz, koszt niesienia trumny przez pracowników zakładu: w sumie około 2500 zł;
  – koszty wieńców – jeden duży kosztuje około 400-600 zł;
  – koszt wynajęcia autokaru dla żałobników – około 70-150 zł za każde pół godziny;
  w sumie: około 4000 zł;
 • koszt ceremonii – w przypadku pochówku kościelnego składają się na nią głównie opłaty dla księdza i organisty (średnia łączna cena to 1200 zł), natomiast przy pogrzebie świeckim opłatę pobiera wyłącznie tzw. Mistrz Ceremonii (minimum 550 zł).

Ile kosztuje pogrzeb – poznaj całkowity koszt w 2023 r.

Ze względu na zróżnicowane ceny trudno określić precyzyjnie, ile kosztuje pochówek. Jednak średnio całkowity koszt pogrzebu w 2023 r. wynosi od około 5,5 do 8 tys. zł. W największych miastach ceny sięgają jednak nawet 15-20 tys. zł.

Jakie mogę być dodatkowe koszty pogrzebu?

W niektórych przypadkach rodzina musi się zmierzyć z dodatkowymi kosztami pogrzebu. Mogą one dotyczyć m.in.,:

 • transportu zwłok do Polski, jeśli zgon bliskiej osoby nastąpił za granicą – przykładowo, za transport zwłok lub prochów z Anglii do Polski trzeba zapłacić minimum 8-9 tys. zł;
 • wynajęcia skrzypaczki lub trębacza – około 300 zł;
 • wynajęcia fotografa – od 250 do 1000 zł;
 • zlecenia transmisji pogrzebu online – około 500 zł;
 • stypy w restauracji – od 50 do 120 zł za osobę;
 • wybudowania nagrobka – pojedynczy nagrobek z granitu to koszt min. 4000 zł.

Powyższe usługi dodatkowe mogą zatem podwyższyć koszty pogrzebu o kilka kolejnych tysięcy złotych.

Koszt trumny – z czego wynikają różnice w cenach?

Wydaje się, że koszt trumny jest jednym z największych wydatków związanych z pochówkiem. Wcale jednak takim być nie musi, ponieważ ceny trumien są dość zróżnicowane i wynoszą od około 1000 do 4000 zł. Od czego zależy, ile kosztuje trumna? Głównie od materiału, z jakiego jest zrobiona.

Najtańsze są trumny sosnowe, które można kupić właśnie za około 1000 zł. Tyle kosztuje najprostszy model, ponieważ trumna sosnowa ze zdobieniami i okuciami może kosztować nawet ponad 2 tys. zł. Za około 1500-2000 zł można też kupić trumny olchowe.

Cena trumny dębowej jest już natomiast znacznie wyższa, bo za najprostszy model trzeba zapłacić około 1700 zł. Modele z górnej półki kosztują natomiast około 3-4 tys. zł.

Co ważne, ceny trumien zazwyczaj już obejmują konieczne ich wyposażenie, na które składają się m.in. poduszka, kapka, antaby i pasyjki.

Czy pogrzeb z kremacją obniża koszt?

Koszt pogrzebu z kremacją jest zwykle nieco niższy niż koszt ceremonii tradycjnej, ponieważ obniża go m.in. niższy koszt urny, czy też mniejszy zakres usług zakładu pogrzebowego. W sumie za pochówek z kremacją należy uiścić następujące opłaty:

 • koszt trumny kremacyjnej – min. 400 zł;
 • koszt urny – od 150 do 1000 zł;
 • cena kremacji – średnio od 800 do 1000 zł;
 • koszt wykupienia miejsca na cmentarzu – około 1000 zł, a miejsca w kolumbarium – około 2000 zł.
Warto przeczytać

W innym artykule wyjaśniamy dokładnie ile kosztuje kremacja.

Koszta pogrzebu a zasiłek pogrzebowy

W Polsce przysługuje zasiłek pogrzebowy, który rodzina zmarłego może otrzymać, jeśli był on osobą ubezpieczoną w ZUS lub KRUS, bądź miał już prawo do świadczeń typu emerytura, czy renta. Warunkiem ubiegania się o takie świadczenie pogrzebowe jest m.in. przedstawienie dokumentów potwierdzających pokrycie kosztów pochówku, a więc np. rachunku z zakładu pogrzebowego.

Niestety kwota świadczenia jest dość niska, bo od wielu lat zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Jest to kwota stała, a więc nie zależy od faktycznie poniesionych kosztów. Nietrudno więc zauważyć, że jeśli weźmiemy pod uwagę przeciętne koszty pogrzebu a zasiłek pogrzebowy wynosi dzisiaj tylko 4000 zł, takie świadczenie raczej nie pokryje dzisiaj wszystkich wydatków.

Na kosztach pogrzebu mało kto jednak oszczędza, ponieważ istnieje w Polsce silnie zakorzeniona tradycja chowania zmarłych w sposób uroczysty i z należytym szacunkiem. Wiele rodzin w celu pokrycia wszystkich wydatków zaciąga więc pożyczki lub sięga po odłożone na zupełnie inny cel oszczędności.

Warto jednak wiedzieć o jeszcze jednym źródle sfinansowania pogrzebu. Mowa tu o rachunku bankowym zmarłego, z którego bank ma obowiązek wypłacić pieniądze na pokrycie kosztów pochówku osobom, które te koszty faktycznie poniosły. Taki obowiązek narzucają bankom przepisy, a konkretnie art. 55 ust. 1 pkt 1 prawa bankowego. Przewiduje on bowiem, że w przypadku śmierci posiadacza konta bankowego bank jest obowiązany wypłacić z niego kwotę wydaną na pokrycie kosztów pogrzebu. Tutaj również aby otrzymać środki, należy najpierw przedstawić w banku rachunki za pogrzeb.

4.6 (Ilość ocen: 8)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy