Historia OC do sprawdzenia za darmo

Zaktualizowano 10-03-2024 Autor: Arkadiusz Stal

Historia ubezpieczenia OC samochodu oraz ewentualnych szkód mają znaczenie przy przedłużaniu polisy, ponieważ wpływają na wysokość zniżek, a więc także na cenę ubezpieczenia na kolejny rok. Nie każdy kierowca wie, że te informacje można sprawdzić bezpłatnie i całkowicie online na internetowym portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Dlaczego warto sprawdzić historię szkód i OC?

Dla porządku przypomnijmy, że OC dla właścicieli pojazdów mechanicznych w Polsce (i w wielu innych krajach) jest obowiązkowe – poruszanie się autem bez ważnej polisy grozi wysoką karą, w przypadku samochodów osobowych nawet do 4 500 zł. Dlatego pomimo tego, że cena ubezpieczenia OC dla wielu kierowców jest dość wysoka, muszą raz w roku wysupłać na nie pieniądze. Cena polisy zależy od wielu czynników, jednak do najważniejszych z nich należy historia bezszkodowej jazdy.

Historia naszych szkód oraz historia korzystania z ubezpieczenia OC zapisywana jest w centralnym rejestrze prowadzonym przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) i korzystają z niego ubezpieczyciele przy wycenie polisy.

Nie każdy kierowca zna na pamięć historię swojego OC, czasami może mu także umknąć jakaś drobna kolizja sprzed wielu miesięcy. O niektórych może w ogóle nie wiedzieć, jeśli samochód ma kilku współwłaścicieli. Aby nie być zaskoczonym przez ubezpieczyciela podczas ustalania ceny polisy, warto poznać swoją historię OC i historię szkód, tym bardziej że można to teraz zrobić całkowicie online i za darmo.

Taki raport jest bardzo przydatny także dla osób, które w związku z pobytem za granicą, muszą na miejscu ubezpieczyć swój samochód – dzięki informacjom z polskiego UFG zagraniczny ubezpieczyciel może wziąć pod uwagę ich dotychczasową historię ubezpieczenia OC.

Co oferuje internetowa baza OC w UFG?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uruchomił na swojej stronie internetowej dostęp do bazy danych, dzięki której każdy może bezpłatnie i online pozyskać informacje w zakresie:

  • przebiegu swojego ubezpieczenia OC i AC,
  • historii szkód komunikacyjnych.

Wygenerowany online raport na temat przebiegu ubezpieczenia zawiera informacje o wykupionych polisach OC i AC, a także ewentualnych szkodach i wypłaconych odszkodowaniach. Z kolei raport o historii szkód obejmuje następujące dane:

  • data szkody,
  • nazwa towarzystwa, w której szkoda była likwidowana,
  • rola osoby biorącej udział w zdarzeniu (czy była sprawcą, czy poszkodowanym),
  • z jakiego ubezpieczenia szkoda była likwidowana (OC czy AC).

Raporty można pobrać w 3 wersjach językowych: polskim, angielskim lub niemieckim.

Do wyboru są również okresy, z jakich można wygenerować raport: pełny lub z ostatnich 5 lat. Niestety pełny raport obejmuje wyłącznie dane od roku 2004 w przypadku OC, a w przypadku AC od 2006 roku.

Jak pobrać online z UFG raport o szkodach i historii OC?

Aby pobrać za darmo informacje online z bazy danych UFG, najpierw konieczna jest rejestracja na stronie ufg.pl oraz założenie konta w serwisie. Po wypełnieniu formularza dotyczącego przede wszystkim danych osobowych należy potwierdzić swoją tożsamość na jeden z 3 sposobów:

  • poprzez przesłanie skanu swojego dowodu osobistego,
  • wykorzystując swój profil zaufany z ePUAP,
  • wykorzystując podpis elektroniczny.

Dodatkowo użytkownik otrzymuje na podany podczas rejestracji adres e-mail specjalny link, który aktywuje konto. Proces rejestracji może potrwać nawet kilka dni, jednak po tym czasie otrzymujemy możliwość wygenerowania od ręki raportu o historii swojego OC i AC, a także o historii szkód. Za pośrednictwem swojego konta na ufg.pl możemy również zamówić raport w wersji papierowej (w formie urzędowego zaświadczenia) – można go odebrać w siedzibie UFG lub zostaje on przesłany pocztą tradycyjną.

5 (Ilość ocen: 2)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy