Gdzie można sprzedać stare monety? Najlepsze opcje

Gdzie można sprzedać stare monety? Najlepsze opcje

Zaktualizowano 16-01-2024 Autor: Marta Wycisło

Kiedy posiadamy coś wartościowego, znalezienie kupca zwykle nie stanowi wyzwania. Podobnie jest z monetami. Jednak aby transakcja była satysfakcjonująca, należy znać faktyczną wartość cennego przedmiotu.

Jeżeli nie jesteśmy znawcami numizmatyki, po uczciwą i fachową wycenę musimy udać się do specjalisty. Jakimi kanałami go znaleźć i gdzie można sprzedać stare monety? Podpowiadamy poniżej.

Dlaczego sprzedajemy stare monety?

Decyzja o sprzedaży starych monet może być:

 • Podyktowana brakiem miejsca na zalegający na półce, stary PRL-owski bilon;
 • Odpowiedzią na pytanie skąd wziąć pieniądze, kiedy potrzebujemy dodatkowych środków;
 • Działaniem zgodnie z wolą zmarłego, który inwestował w numizmatykę, by zapewnić spadek bliskim.

Niezależnie od tego, co jest powodem działania zmierzającego do spieniężenia starych monet, warto wiedzieć, jak się do tego mądrze zabrać.

Jak sprawdzić, czy monety są wartościowe?

Obecnie dzięki dostępowi do sieci www skupiającej wiele istotnych informacji, z których korzystamy za darmo, sprawdzenie, czy jesteśmy w posiadaniu cennych monet, możemy przeprowadzić na własną rękę (przynajmniej wstępnie). Niemniej bywa to bardzo czasochłonne i wiele osób od razu udaje się do miejsca, gdzie profesjonalista informuje o szacowanej wartości bilonu.

SAMODZIELNA WYCENA

Do wyceniania monet na własną rękę można wykorzystać:

 • Katalogi numizmatyczne — istniejące na rynku monety, są doskonale skatalogowane, jednak to, na co należy zwrócić uwagę, to data wydania takich publikacji. Aby ceny na pewno były aktualne, trzeba zaopatrzyć się we współczesne katalogi. Niestety bywa to wyzwaniem ze względu na brak wznowień w wydawnictwach lub wysokie ceny. Dobrym kierunkiem, od którego warto rozpocząć poszukiwania, jest biblioteka.
 • Allegro lub inne portale aukcyjne czy sprzedażowe — wyszukiwarki takich stron internetowych pozwalają na odnalezienie tożsamej monety i sprawdzenie ceny sprzedaży.

Niestety samodzielne określenie wartości bywa bardzo nieprecyzyjne, ponieważ podstawę wyceny oprócz samego rodzaju monety, stanowi także jej stan oraz ewentualny rodzaj zanieczyszczeń i uszkodzeń.

PROFESJONALNA WYCENA

Najbardziej precyzyjną wycenę uzyskamy w renomowanych punktach numizmatycznych. Wiele z nich działa online i może wstępnie ocenić wartość monet na podstawie przesłanych e-mailowo zdjęć. Cenne okazy można w takich miejscach również sprzedawać. Warto pamiętać, że oprócz faktu, że na tego typu wycenach możemy w 100% polegać (w przeciwieństwie do tych, wykonanych samodzielnie), dodatkowo oszczędzamy naprawdę sporo własnego czasu, który jest zasobem niemal tak cennym jak pieniądze.

W jaki sposób określana jest wartość monet?

Aby dowiedzieć się, po jakiej cenie można sprzedać stare monety, należy ocenić ich wartość na podstawie 3 głównych parametrów:

 1. Powszechność — na wartość pieniędzy, które nie są już w obiegu, wpływa ich ilość na numizmatycznym rynku. W dużym uproszczeniu — im rzadsza moneta, tym najprawdopodobniej będzie kosztować więcej.
 2. Stan — cena monet jest ściśle uzależniona od ich stanu, który jednak nie jest oceniany subiektywnie, według „widzimisię” kupującego. Wszystkie zabrudzenia, uszkodzenia i inne czynniki wpływające na wygląd są wśród kolekcjonerów ściśle usystematyzowane. Czasami — paradoksalnie — im bardziej zabrudzone czy pokryte patyną monety, tym wyższa jest ich cena.
 3. Kruszec — rynek numizmatyczny bogaty jest także w monety bulionowe, których wartość wynika z metalu, z którego powstały (złoto, srebro, etc.).

Gdzie sprzedać monety – 5 sposobów

Znając wartość monet, które chcemy spieniężyć, nic nie stoi na przeszkodzie, by przystąpić do sprzedaży. Najpopularniejsze miejsca, w których można znaleźć kupca na stare monety, przedstawiamy poniżej:

 1. Profesjonalne sklepy numizmatyczne — zapewniają najwyższe standardy wyceny i korzystną sprzedaż. Szczególnie jeśli wizytę w punkcie poprzedzimy porównaniem cen (przynajmniej orientacyjnie) w kilku skupach.
 2. Skupy monet — od sklepów numizmatycznych mogą się różnić np. dziedziną specjalizacji. Istnieją skupy wyłącznie monet bulionowych, albo takie, które przyjmują bilon wytworzony z nieszlachetnych kruszców.
 3. Serwisy aukcyjne i ogłoszeniowe — ogłoszenie o sprzedaży możesz wystawić samodzielnie. Wystarczą dobre zdjęcia, fachowy opis, ustalenie ceny i odrobina cierpliwości w oczekiwaniu na zainteresowanego zakupem.
 4. Giełdy i targi staroci — wbrew pozorom takie wydarzenia cieszą się niemałą popularnością i są organizowane w wielu miejscach w Polsce, przez cały rok.
 5. Lombardy — niektóre lombardy przyjmują zastawy w postaci monet, jeśli wśród swoich pracowników posiadają osoby z numizmatyczną wiedzą. Należy jednak pamiętać, że to instytucje, w których nigdy nie otrzymuje się pełnej wartości zastawu.

Jak przygotować monety do sprzedaży?

Nigdy, pod żadnym pozorem nie ingerujemy w wygląd monety, w której posiadanie weszliśmy. W najlepszym przypadku obniży to wartość bilonu, w najgorszym — sprawi, że stanie się on kompletnie bezwartościowy.

To oznacza, że monety pozostawiamy w stanie, który pierwotnie zastaliśmy i nie musimy w żaden sposób przygotowywać numizmatów do sprzedaży.

Dotyczy to także opakowań, w których się znajdują. Jedyne co możemy zrobić, to dodatkowo zabezpieczyć je przed jakąkolwiek zmianą.

Cennik skupu starych monet — ile można dostać?

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych, stosunkowo popularnych monet i ich orientacyjne ceny w skupach:

„Lustrzanki” – srebrne monety kolekcjonerskie z lat 1995-2016, których nominały, to 10 zł i 20 zł.

Od 22 zł do 600 zł za 1 szt. w zależności od rocznika i stanu. Najcenniejsze są monety, które nigdy nie zostały wyjęte z ochronnego kapsla.

Przedwojenne monety 2 zł, 5 zł i 10 zł.

Pieniądze z okresu 2 Rzeczpospolitej mogą być warte nawet 1 000 zł za sztukę.

Monety „Nordic Gold”

Monety okolicznościowe Narodowego Banku Polskiego z lat 1995-2014. Warte nawet 200 zł za sztukę, jeśli mowa o początkowych rocznikach. Większość ma jednak obecnie wartość 2 zł.

Obiegowe monety z okresu PRL

Niestety sklepy numizmatyczne skupują je jedynie na wagę ze względu na ich powszechność, choć jest wśród nich (dosłownie kilka) cennych perełek.

Najbardziej pożądanymi na rynku kolekcjonerów okazami są polskie dukaty i talary. Niektóre stare monety z XVII wieku sprzedają się za miliony złotych.

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy