Centralna informacja o rachunkach bankowych

Zaktualizowano 10-03-2024 Autor: Arkadiusz Stal

Centralna informacja o rachunkach powstała w 2016 roku, by gromadzić w jednym miejscu dane na temat wszystkich rachunków bankowych zakładanych w polskich bankach i SKOK-ach. Funkcjonuje ona w ramach tzw. systemu OGNIVO, dzięki któremu na przykład komornicy mogą drogą elektroniczną szybko uzyskać informacje o rachunkach dłużnika. Jednak z bazy mogą korzystać także klienci indywidualni – warto wiedzieć, w jakich sytuacjach warto to zrobić.

Kiedy możemy skorzystać z Centralnej informacji o rachunkach?

Istnieją dwie sytuacje, w których jako osoby fizyczne możemy skorzystać z Centralnej informacji o rachunkach:

  • gdy chcemy odszukać konta bankowe osoby zmarłej, mając tytuł prawny do spadku po tej osobie,
  • gdy chcemy sprawdzić własne rachunki.

Sprawdzanie rachunków bankowych osób zmarłych

W tym przypadku chodzi o prawo spadkobierców do środków zgromadzonych na rachunkach bankowych osoby zmarłej. Nawet jeśli zmarła osoba była naszym bliskim krewnym, nie zawsze wiemy, w którym konkretnie banku miała założony rachunek i czy miała tylko jedno konto, czy może kilka. Jeszcze kilka lat temu, by pozyskać takie informacje, trzeba było składać wnioski do poszczególnych banków – dzisiaj wystarczy jeden wniosek złożony w dowolnym banku, by otrzymać wyczerpujące dane o wszystkich rachunkach zmarłego.

Sprawdzanie własnych rachunków bankowych

Usługa ta tylko pozornie wydaje się mało użyteczna. Choć każdy wie, jakie ma rachunki i w których bankach, to jednak nieustannie jesteśmy narażeni na działania oszustów.

Dzięki Centralnej informacji o rachunkach możemy dość szybko i skutecznie sprawdzić, czy ktoś nie założył na nasze nazwisko konta bankowego np. w celu wyłudzenia kredytów i pożyczek.

Kradzież danych osobowych to dzisiaj prawdziwa plaga. Przestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody, by pozyskać nasze dane z dowodu osobistego i w ten sposób dokonywać różnego rodzaju oszustw. Najbardziej dotkliwe są te związane z zakładaniem konta na skradzione dane i potem wykorzystaniem go do wyłudzania kredytów i pożyczek. Nieświadoma niczego osoba zwykle dowiaduje się o przestępstwie dopiero w momencie, gdy bank lub firma pożyczkowa upomni się o zwrot należności.

Jednym ze sposobów na ochronę przed tego rodzaju oszustwem może być właśnie sprawdzenie kont w Centralnej informacji o rachunkach.

Jak sprawdzić, czy ktoś nie założył rachunku na nasze nazwisko?

Aby skorzystać z Centralnej informacji o rachunkach w celu sprawdzenia swoich kont, należy złożyć odpowiedni wniosek w banku lub SKOK-u. Wzór wniosku można pobrać tutaj. http://www.centralnainformacja.pl/o-usludze/jak-uzyskac-informacje-o-poszukiwanym-rachunku/projekty-wnioskow/ Podczas składania wniosku należy mieć przy sobie ważny dowód tożsamości.

Wniosek najlepiej złożyć we własnym banku (w przypadku zapytania o rachunki osoby zmarłej można to zrobić w dowolnej instytucji), gdzie mamy założony rachunek. Odpowiedź z Centralnej informacji o rachunkach jest przesyłana w ciągu 3 dni roboczych do instytucji, w której wniosek został złożony. Niestety usługa jest płatna – przykładowo w mBanku kosztuje 25 zł, natomiast w Pekao 10 zł. Niektóre banki określają również swoje własne terminy na obsługę wniosków – w mBanku jest to na przykład aż 14 dni roboczych.

Co znajdziemy w raporcie z Centralnej informacji o rachunkach?

Złożywszy wniosek o udzielenie informacji na temat swoich kont bankowych, należy spodziewać się przesłania z Centralnej informacji o rachunkach tzw. informacji zbiorczej. Zawiera ona listę podmiotów prowadzących rachunek dla osoby o danym nazwisku, a także:

  • numery kont,
  • informację, czy są to konta czynne, czy wygasłe,
  • informację, czy są to konta indywidualne, czy wspólne.

W zestawieniu nie znajdziemy więc danych na temat salda. Jeśli chodzi o rodzaj rachunków, to Centralna informacja o rachunkach przesyła dane na temat:

  • rachunków oszczędnościowo- rozliczeniowych (czyli zwykłych kont osobistych),
  • rachunków oszczędnościowych,
  • rachunków terminowej lokaty oszczędnościowej,
  • rachunków oszczędnościowych IKE.

Warto wspomnieć, że składając wniosek o udzielenie informacji na temat swoich rachunków, możemy przy okazji uzyskać informacje o tzw. kontach zapomnianych, czyli tych, których od dawna już nie używamy, a które zapomnieliśmy zamknąć.

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy