6 aplikacji na smartphone, które pomagają w finansach

Zaktualizowano 21-08-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Z roku na rok wyraźnie widać rosnącą rolę smartfonów w naszym codziennym życiu, również w sferze finansowej. Według najnowszego raportu POLSKA.JEST.MOBI 2018 w Polsce 64% Polaków korzysta ze smartfonów, a 34% regularnie używa bankowości mobilnej.

Coraz większą popularnością cieszą się też aplikacje finansowe, które zastępują nam portfel lub pomagają ogarnąć domowy budżet. Poniżej lista najciekawszych z nich!

Moje Finanse – kompleksowe zarządzanie domowym budżetem

moje-finanse Dostępna w kilku językach aplikacja Moje Finanse przeznaczona jest na smartfony z systemem Android i pomaga kompleksowo zarządzać budżetem domowym. Jej zaletą jest bardzo przyjazny interfejs, a także czytelne prezentowanie informacji w formie diagramów i wykresów. Dzięki aplikacji można szybko sprawdzić saldo na koncie, dodać wydatek lub wpływ środków, a także analizować operacje finansowe według wcześniej zdefiniowanych przez siebie kategorii (np. wydatki na jedzenie, rozrywkę, dom, samochód). Aplikacja generuje różnego rodzaju raporty, umożliwia również import i eksport danych do pliku csv.

Kwitki – wszystkie paragony w jednym miejscu

kwitki Przechowywanie paragonów jest bardzo kłopotliwe i większość z nas je po prostu wyrzuca. Nawet jeśli próbujemy gromadzić najważniejsze paragony, to po pewnym czasie stają się one wyblakłe i nieczytelne, a tym samym bezużyteczne. Niestety paragon przydaje się nie tylko do złożenia reklamacji, ale także do analizy wydatków. Polska aplikacja Kwitki rozwiązuje problem z przechowywaniem niewielkich paragonów – wystarczy zrobić im zdjęcie, a program sam zapisze i skataloguje paragon w taki sposób, że po wielu miesiącach bez trudu go odnajdziemy.

StoCard – aplikacja do sklepowych kart lojalnościowych

stocard Dzisiaj już niemal każdy supermarket i sklep sieciowy namawia klientów do posiadania karty lojalnościowej. Przy każdorazowych zakupach należy taką kartę zeskanować w kasie, by w ten sposób zbierać punkty i tym samym mieć potem możliwość skorzystania z atrakcyjnych zniżek i promocji. Karty zajmują sporo miejsca w portfelu, sprawiają też kłopot z ich odnalezieniem i wyciąganiem w sklepie – problem rozwiązuje aplikacja StoCard, która umożliwia zeskanowanie wszystkich kart i potem korzystanie z nich w wersji elektronicznej. Aplikacja działa w systemie Android oraz iOS.

NicePay – żeby nie zapomnieć o płatnościach i rachunkach

nicepay Rachunki płaci każdy z nas – niektóre trzeba regulować co miesiąc, inne kwartalnie, a zapamiętanie wszystkich terminów zapłaty jest praktycznie niemożliwe. Dzięki aplikacji NicePay wszystkie rachunki można mieć w jednym miejscu – mogą one do niej trafiać automatycznie w formie e-faktur, można je również przesyłać mailem lub robiąc po prostu zdjęcie papierowego dokumentu. Potem można je wszystkie analizować i w dowolny sposób regulować – za pomocą Pay by link, kartą płatniczą, Blikiem lub ustawiając zlecenie stałe na karcie AutoPay. Aplikacja przypomina o zbliżającym się terminie zapłaty rachunku lub płaci go automatycznie za użytkownika. Dzięki temu można wszystkie rachunki płacić zawsze na czas, unikając tym samym zadłużenia. Aplikacja dostępna jest na system Android oraz iOS.

Listonic – elektroniczna lista zakupów sprzyjająca oszczędzaniu

listonic Aplikację tę stworzyli absolwenci Politechniki Łódzkiej. Służy ona do tworzenia listy zakupów za pomocą komend głosowych. Nie trzeba więc mozolnie wpisywać wszystkich produktów, lecz po prostu wypowiedzieć głośno ich nazwy. Aplikacja nie tylko przygotuje listę, ale również posegreguje produkty do odpowiednich kategorii. Gotową listę można także przesłać rodzinie, aby nie doszło do zdublowania się zakupów lub żeby inni mogli uzupełnić listę o dodatkowe produkty. Założeniem aplikacji jest pomoc w oszczędzaniu – podobno chodzenie na zakupy z listą zmniejsza wydatki nawet o 25%! Z aplikacji mogą skorzystać właściciele smartfonów z Androidem i iOS.

Powyższe aplikacje w różny sposób pomagają w zarządzaniu finansami osobistymi i doskonale uzupełniają mobilne aplikacje bankowe, które przecież także oferują coraz większy zakres ciekawych funkcji. Choć większość aplikacji pomaga oszczędzać i kontrolować wydatki, nie brakuje również aplikacji pomagających pożyczać pieniądze. Coraz większą popularnością cieszą się proste aplikacje mobilne firm pożyczkowych, za pośrednictwem których można kilkoma kliknięciami na ekranie smartfona pożyczyć kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych.

4 (Ilość ocen: 2)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

1 Opinia

  1. Seb
    29.04.2023, 8:12 pm Odpowiedz
    Niestety aplikacjia Nice Pay nie działa