10 prostych metod na zmniejszenie rachunków za prąd
W końcówce roku 2018 polski rząd uchwalił ustawę, dzięki której w 2019 roku ceny prądu powinny pozostać na dotychczasowym poziomie. Eksperci jednak nie mają wątpliwości, że wcześniej czy później czekają nas podwyżki i to całkiem spore – oficjalnie mówi się o minimum 30% wzroście cen energii elektrycznej. Z pewnością to ostatni moment, by nauczyć się korzystać z prądu nieco oszczędniej. Poniżej przedstawiamy 10 prostych sposobów na zmniejszenie zużycia prądu w domu.
Zainwestuj w energooszczędne żarówki
Żarówki LED są droższe od zwykłych, jednak ich koszt zwraca się z nawiązką dzięki długiej żywotności oraz niższym poborze energii. Szacuje się, że żarówki LED zużywają nawet 6 razy mniej prądu niż zwykłe żarówki, a w dodatku mogą świecić do 50 000 godzin (zwykła żarówka ma żywotności do 1000 godzin).
Korzystaj jak najwięcej z naturalnego światła
Oświetlenie domu pochłania około 20-30% całej energii elektrycznej, dlatego warto pomyśleć o tym, by jak najwięcej korzystać z naturalnego światła. W tym celu przede wszystkim trzeba zmienić niektóre swoje nawyki, czyli np. czytać książki w dzień, a nie po nocach, przestawić biurko bliżej okna, czy wreszcie zrezygnować ze zbyt gęstych firanek lub ciężkich zasłon, które ograniczają dopływ promieni słonecznych do wnętrza.
Wyłączaj z prądu urządzenia, których akurat nie używasz
Chodzi tu głównie o telewizor, komputer, kino domowe, dekoder czy zestawy do słuchania muzyki, których często zapominamy wyłączyć całkowicie z prądu na przykład w ciągu dnia, gdy wychodzimy do pracy lub na noc. Tymczasem pozostawienie ich w trybie uśpienia (stand-by) sprawia, że urządzenia te wciąż pobierają prąd z gniazdka. Warto pamiętać o ich wyłączaniu, a dla ułatwienia wystarczy podłączyć je do listwy zasilającej, wówczas jednym przyciskiem możemy wyłączyć kilka urządzeń jednocześnie.
Właściwie korzystaj z lodówki
Lodówka i pralka są najbardziej „prądożernymi” urządzeniami w naszym domu, dlatego w pierwszej kolejności warto je wymienić na modele o wyższej klasie energetycznej. Należy również nauczyć się z nich oszczędnie korzystać.
W przypadku lodówki nie należy ustawiać w niej najniższej temperatury, ponieważ na jej obniżenie urządzenie będzie zużywać więcej energii. Do lodówki wkładamy wyłącznie zimne produkty. Ich wyjmowanie z urządzenia powinno odbywać się szybko, aby ograniczyć dopływ ciepłego powietrza do wnętrza (lodówka będzie potem musiała je schłodzić).
Przeczytaj instrukcję swojej pralki
Pralkę należy włączać tylko wtedy, jeśli uzbieramy pranie na wypełnienie całego bębna. Jeśli nam się to nie uda, warto korzystać z funkcji „połowy wsadu” (chyba że mamy pralkę dostosowująca ilość wody do ilości prania). Przy lekko zabrudzonych rzeczach wystarczy wybierać krótkie programy (30 lub 60 minut) i o niższej temperaturze wody (np. 40 stopni) lub programy EKO. Ekonomiczne korzystanie z pralki wymaga więc w pierwszej kolejności zapoznania się z jej instrukcją.
Rzadziej prasuj
Prasowanie to żmudne zajęcie, którego chyba nikt nie lubi, a w dodatku żelazko należy do urządzeń, które pobierają sporo prądu. Warto zacząć stosować kilka prostych trików, dzięki którym będziemy musieli rzadziej włączać żelazko i krócej stać przy desce do prasowania. Przede wszystkim nie warto stosować zbyt mocnego wirowania w pralce, a w przypadku suszarki bębnowej unikać programu „do szafy”, ponieważ w efekcie będziemy mieli bardzo pomięte tkaniny, których prasowanie będzie wymagało więcej czasu. Pranie najlepiej rozwiesić jeszcze wilgotne – warto też przyłożyć się do równego rozwieszenia ubrań, by samoistnie się rozprostowały podczas suszenia.
Susz włosy naturalnie
Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ rano, gdy śpieszymy się do pracy, użycie suszarki jest konieczne. Jednak podczas weekendów możemy pozostawić włosy do naturalnego wyschnięcia, co przy okazji wyjdzie im na zdrowie. Głowę można myć także wieczorem, jednak nie należy kłaść się z mokrymi włosami spać, ponieważ szkodzi to ich kondycji.
Zamień elektryczny czajnik na tradycyjny
Jeśli mamy w domu kuchenkę gazową, tradycyjny czajnik okaże się bardziej oszczędny niż ten elektryczny. Co prawda na ugotowanie wody trzeba nieco dłużej poczekać, jednak nasza cierpliwość zostanie wynagrodzona w niższych rachunkach za prąd. Jeśli musimy korzystać z czajnika elektrycznego, nie wybierajmy modelu o największej mocy i gotujmy w nim tylko taką ilość wody, jaka jest nam potrzebna.
Włączaj zmywarkę tylko wtedy, gdy jest Ci potrzebna
Zmywarka to bardzo użyteczne urządzenie, które pozwala oszczędzić wodę, ale nie energię elektryczną. Zmywarka przydaje się najbardziej w wieloosobowych rodzinach oraz w czasie świat, czy innych okazji, gdy przyjmujemy gości. Tylko wtedy można ją dość szybko wypełnić w 100%, czyli w sposób, który ekonomicznie uzasadnia jej włączenie. Zbyt długie przetrzymywanie brudnych naczyń w zmywarce powoduje zaschnięcie brudu i konieczność włączenia długich programów, które czerpią dużą ilość prądu. Przy mniejszej ilości naczyń należy zmywarkę włączać codziennie lub co 2 dni na krótkie programy, albo zmywać je ręcznie.
Mądrze korzystaj z płyty ceramicznej w kuchence
Płyta grzewcza w kuchenkach elektrycznych dłużej się rozgrzewa (dlatego dłużej trzeba czekać na rozpoczęcie procesu wrzenia), ale za to utrzymuje temperaturę przez pewien czas po jej wyłączeniu. Warto o tej zależności pamiętać i na ostatnie 10-15 minut przepisowego czasu gotowania po prostu wyłączać grzanie pod garnkiem. Garnek zawsze powinien być dopasowany do wielkości powierzchni grzewczej – zbyt mały spowoduje utratę energii, która będzie uciekała bokiem, a zbyt duży będzie wymagał dłuższego czasu gotowania, a więc zużycia większej ilości energii.
0 Opinii
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszy