Płatność za pobraniem – na czym polega wysyłka za pobraniem

Płatność za pobraniem – na czym polega wysyłka za pobraniem

Zaktualizowano 10-03-2024 Autor: Arkadiusz Stal

Z takimi pojęciami jak przesyłka bądź płatność za pobraniem możemy się spotkać przede wszystkim przy okazji robienia zakupów online. Jest to jedna z opcji płatności za zamówiony towar, którą w tym przypadku realizujemy dopiero przy odbiorze paczki.

Poniżej wyjaśniamy, kiedy możemy skorzystać z wysyłki towaru za pobraniem, dla kogo jest to korzystna opcja. Opisujemy także, jak wygląda realizacja usługi w przypadku poczty, kuriera i paczkomatu.

Na czym polega przesyłka za pobraniem?

Co to znaczy, że przesyłka (lub płatność) jest za pobraniem, wyjaśniliśmy już we wstępie. Dla uściślenia – jest to przesyłka, za którą odbiorca uiszcza opłatę dopiero przy jej fizycznym odbiorze np. od listonosza, kuriera, czy w paczkomacie. Sam sposób płatności zależy od tego, kto dostarcza paczkę.

Przykładowo, za paczkę za pobraniem Poczta Polska pobiera gotówkę, ale honoruje także płatność kartą lub Blikiem. Aktualnie większość pocztowych kurierów ma przy sobie terminale płatnicze. W przypadku firm kurierskich bywa z tym różnie – wciąż znaczna część z nich przyjmuje płatności wyłącznie gotówką. Te które dysponują terminalami np. DHL czy DPD, wymagają najczęściej wcześniejszego zamówienia możliwości skorzystania z takiej opcji.

Bezgotówkowo można natomiast opłacić odbiór przesyłki za pobraniem w paczkomacie InPost. Po otrzymaniu specjalnego kodu na telefon należy go wpisać na maszynie. Następnie trzeba postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami dotyczącymi płatności za pośrednictwem terminalu. Płatność gotówką za paczkę możliwa jest natomiast wyłącznie w oddziale firmy.

Czy zawsze można skorzystać z przesyłki za pobraniem?

Nietrudno się domyślić, że większość sprzedawców preferuję płatność z góry. W takiej sytuacji kupujący najpierw dokonujemy płatności (np. szybkim przelewem online). Dopiero po zaksięgowaniu wpłaty towar zostaje wysłany na nasz adres. Takie rozwiązanie zabezpiecza sprzedawcę przed nieotrzymaniem płatności za wysłany towar.

Wbrew pozorom płatność za pobraniem również te interesy zabezpiecza. W przypadku gdy kupujący odmówi zapłaty za przesyłkę, nie zostanie ona mu wydana i po prostu wróci do nadawcy. W tym scenariuszu jednak sprzedawca poniesie dodatkowe koszty. Będzie musiał pokryć z własnej kieszeni zarówno koszt przesyłki towaru do klienta, jak i koszt zwrotu. Koszty te może potem egzekwować od nierzetelnego kupującego, ale w praktyce jest to nieopłacalne.

Gdzie zatem skorzystamy z płatności przy odbiorze? Ponieważ duży wybór sposobów płatności jest doceniany przez klientów, przesyłki pobraniowe oferuje większość dużych i małych sklepów online, a także portal aukcyjny Allegro.

Płatność za pobraniem jest również popularna wśród osób korzystających z portalu ogłoszeniowego Olx.pl, gdzie transakcje między dwiema osobami fizycznymi są obarczone szczególnie wysokim ryzykiem.

Przy tej okazji warto wspomnieć, jak wysłać paczkę za pobraniem, czyli jak skorzystać z usługi jako sprzedawca. Jest to bardzo proste – wystarczy przy nadaniu przesyłki wypełnić odpowiedni formularz oraz uiścić opłatę (jest to zwykle około 5 zł). Ważne jest podanie konta bankowego, na który firma dostarczająca przesyłkę prześle nam potem pieniądze pobrane od odbiorcy paczki.

Płatność za pobraniem w paczkomacie

Zakupy za pobraniem to wygodna opcja wybierana przez wielu konsumentów. Rozwiązanie dostępne jest także w paczkomacie. Jeśli nadawca wyśle przesyłkę do paczkomatu za opcją „za pobraniem”, to wówczas zapłacisz za zakupy podczas odbioru, przy paczkomacie.

Paczkomat oferuje 3 opcje przesyłki za pobraniem:

  • płatność kartą – większość paczkomatów wyposażona jest w terminal płatności, więc płatności możesz dokonać po prostu kartą. Wpisujesz numer telefonu, następnie kod odbioru i dokonujesz płatności. Skrytka otwiera się i zabierasz przesyłkę.
  • płatność blik – opcja płatności blikiem jest również dostępna w wielu paczkomatach. Tutaj również podajesz telefon oraz kod odbioru. Następnie przechodzisz do panelu płatności i wybierasz opcję Blik. System poprosi Cię o 6 cyfrowy kod z aplikacji mobilnej Twojego banku. Wpisz go i zatwierdź płatność na telefonie. Voila – możesz odebrać paczkę.
  • płatność pay by link – w paczkomacie możesz zapłacić także jeśli Twoja karta nie działa i nie masz blik. Jeśli przesyłka jest nadana za pobraniem w wiadomości mailowej otrzymasz link do płatności pay by link. Po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany do strony Twojego banku. Następnie musisz podać logi i hasło oraz zatwierdzić płatność. To wszystko. Za chwilę środki zostaną zaksięgowane i możesz odebrać przesyłkę.

Płatność za pobraniem – wady i zalety usługi

Do najważniejszych minusów tej formy płatności jest bez wątpienia wysoki koszt. Należność, jaką musimy zapłacić przy odbiorze paczki pobraniowej, obejmuje bowiem zarówno cenę zamówionego towaru, jak i koszt przesyłki. Niestety jest on zazwyczaj nieco wyższy niż koszt przesyłki przy opłacaniu towaru z góry.

Kolejną wadą tego rozwiązania jest konieczność zapłaty gotówką w przypadku większości firm kurierskich. Może to być problematyczne przy paczkach o większej wartości. Kłopotliwe jest również to, że kurierzy rzadko mają odpowiednią ilość gotówki, by wydać resztę. Rodzi to konieczność wcześniej rozmieniany pieniędzy, by mieć precyzyjnie odliczoną sumę.

Bez wątpienia jednak przesyłki pobraniowe są korzystne pod względem bezpieczeństwa transakcji z punktu widzenia kupującego. Płacąc z góry, płacimy tak naprawdę za kota w worku. O ile nie znamy dobrze sklepu online, ryzykujemy, że w ogóle nie otrzymamy opłaconego towaru, albo dotrze on w zupełnie innej formie, niż się spodziewaliśmy.

Płatność za pobraniem jest więc najlepszym sposobem na ograniczenie ryzyka przy korzystaniu z małych i nieznanych sklepów, a także w przypadku transakcji z osobami fizycznymi zawieranych za pośrednictwem portali aukcyjnych bądź ogłoszeniowych. Jej zaletą jest także często szybsza realizacja zamówienia, ponieważ sprzedawca nie musi czekać na wpływ środków na konto.

Wzór druku do wysyłki za pobraniem

Płatność za pobraniem - wzór druku

3.6 (Ilość ocen: 30)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

1 Opinia

  1. P.H.U.Expert tomasz wieczorek
    30.04.2022, 12:16 am Odpowiedz
    To jest gowno i daje to duza mozliwosc sprzedajacym na wyslanie towaru"pobraniowego" bez uzgadniania z kupujacym ,a potem egzekwowania oplat za przesylke -nie odebranych przesylek od kupujacego.