Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Zaktualizowano 10-03-2024 Autor: Arkadiusz Stal

Zakup nowego mieszkania to dzisiaj niemały koszt, tym bardziej że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ceny nowych lokali wzrosły nawet o kilkanaście procent. Większość klientów w Polsce preferuje mieszkania w stanie deweloperskim, a to oznacza, że czeka ich jeszcze spory wydatek związany z wykończeniem swojego M. Jakiego rzędu są to wydatki? I czy są one niższe niż zakup mieszkania w standardzie „pod klucz”?

Co należy zrobić w mieszkaniu w stanie deweloperskim?

Zanim przejdziemy do kwestii, ile kosztuje wykończenie mieszkania, warto najpierw określić zakres niezbędnych prac. Szacuje się, że nawet 90% klientów wybiera nowe mieszkania w stanie deweloperskim, a to oznacza, że otrzymują oni lokal, w którym powinny być wykonane następujące elementy:

  • instalacja elektryczna,
  • instalacja wodno-kanalizacyjna,
  • instalacja grzewcza (z grzejnikami lub bez),
  • drzwi wejściowe, okna, czasami także parapety wewnętrzne,
  • wylewki na podłodze,
  • ściany opcjonalnie otynkowane i pomalowane na biało,
  • wykończony balkon lub taras (balustrada, posadzka lub wylewka).

Standard deweloperski może być rozszerzony np. o biały montaż, montaż drzwi wewnętrznych, czy inne prace – wszystko zależy od dewelopera, ponieważ nie ma odgórnych przepisów definiujących precyzyjnie zakres prac w mieszkaniu o takim standardzie.

Jednak biorąc pod uwagę naszą ogólną listę, nietrudno się domyślić, że odbierając mieszkanie w stanie deweloperskim, czeka nas jeszcze bardzo dużo roboty m.in.:

  • malowanie ścian,
  • położenie podłóg,
  • montaż drzwi wewnętrznych,
  • wykończenie ościeży okien,
  • kompleksowe wykończenie łazienki (glazura i podłączenie urządzeń sanitarnych),
  • kompleksowe wykończenie kuchni.

Do powyższej listy należy oczywiście dopisać zakup mebli, urządzeń RTV i AGD, dekoracji (np. zasłon, czy rolet), oświetlenia, a nawet takich „drobiazgów” jak gniazdka i włączniki.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Aktualnie średnia cena wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim szacowana jest na 1000 – 2000 zł za metr kwadratowy. Jest to jednak bardzo orientacyjna stawka.

Jeśli właściciel jest „złotą rączką” i większość prac wykona samodzielnie, a do tego zdecyduje się użyć materiałów z najniższej półki cenowej, koszt wykończenia mieszkania może okazać się dla niego nawet o połowę niższy.

Z kolei dla osób korzystających z usług architektów wnętrz i pragnących mieć w mieszkaniu wyłącznie najnowocześniejsze i designerskie elementy wyposażenia, górna granica wydatków praktycznie nie istnieje.

Co się bardziej opłaca: mieszkanie „pod klucz” czy samodzielnie wykończenie?

Powszechnie panuje przekonanie, że bardziej opłaca się wykańczać mieszkanie na własną rękę niż powierzać to deweloperowi. Niechęć do kupowania mieszkań wykończonych „pod klucz” wynika też z nieufności co do jakości wykonanych prac oraz znacznie mniejszego wpływu na wybór materiałów czy rozwiązań.

Z ekonomicznego punktu widzenia jednak zakup mieszkania „pod klucz” bardziej się opłaca – taki standard u dewelopera kosztuje już od 500 zł za metr kwadratowy, a więc jest niższy niż w przypadku samodzielnego wykańczania mieszkania.

Oprócz nieco niższych kosztów zaletą powierzenia prac wykończeniowych deweloperowi jest także po prostu wygoda – nie musimy się martwić o zakup materiałów, szukanie fachowców, a potem o doglądanie, jak idzie realizacja prac. Jeśli więc nie mamy jakiś szczególnych wymagań, co do sposobu wykończenia naszego mieszkania, warto rozważyć opcję „pod klucz”.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup mieszkania w standardzie wykończenia „pod klucz”, czy w standardzie deweloperskim, zawsze musimy do ceny nieruchomości doliczyć koszty jej wykończenia. Jak widać, nie są one małe – w przypadku mieszkania o powierzchni 70 m2, mogą się wahać od około 30 tys. do nawet kilkuset tysięcy złotych.

5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy