Płatności mobilne Google Pay już w 13 bankach

Płatności mobilne Google Pay już w 13 bankach

Zaktualizowano 28-02-2021 Autor: Arkadiusz Stal

Aplikacja Google Pay służy do wygodnych płatności mobilnych przy pomocy smartfona poprzez powiązanie jej z bankową kartą płatniczą. Aktualnie już 13 banków w Polsce oferuje taką możliwość, a Google zachęca do pobierania aplikacji i jej używania bonusem w wysokości 40 zł do wydania w sklepie Google Play. Czy warto skorzystać z promocji i zacząć płacić z Google Pay?

Jak działa aplikacja Google Pay?

System płatności mobilnych Google Pay zastąpił działającą od 2016 r. aplikację Android Pay. Podobnie jak starsza wersja Google Pay jest całkowicie darmowy i można go pobrać ze sklepu Google Play. Po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie należy się w niej zarejestrować i dodać do niej swoją kartę bankową – poprzez wpisanie jej danych lub zrobienie jej zdjęcia. Od tej chwili można używać swojego smartfona jak karty płatniczej do następujących transakcji:

 • do płatności zbliżeniowych w sklepach stacjonarnych
 • do płatności online w sklepach internetowych i aplikacjach
 • do płatności online w sklepie Google Play.

Dodatkowo aplikacja pozwala dodać karty lojalnościowe i używać ich w formie elektronicznej.

Płatności zbliżeniowe w sklepach stacjonarnych z Google Pay

gpayW Polsce płatności mobilne za pomocą aplikacji Google Pay akceptuje większość sklepów mających terminale zbliżeniowe. Smartfonem zapłacimy więc w takich sklepach jak np.: Carrefour, Lidl, Aldi, Biedronka, Żabka, Rossmann, Kaufland, a także na stacjach Shell, w Mc Donald’s czy w kawiarniach Starbucks. Sam sposób płacenia telefonem z aplikacją Google Pay jest dziecinnie prosty i przede wszystkim szybki – wystarczy przyciskiem wybudzić telefon i przyłożyć go do terminala. Po kilku sekundach na ekranie smartfona powinna pojawić się animacja, która potwierdza dokonanie płatności.

Płatności online z Google Pay

Zapisaną w aplikacji kartą bankową można płacić również we wszystkich serwisach należących do Google, czyli przede wszystkim w sklepie Google Play, ale także w wielu aplikacjach i na stronach akceptujących płatności Google Pay np. na Allegro, Pyszne.pl, Uber, czy iTaxi. Płacenie w tym przypadku jest również szybkie i łatwe: wystarczy podczas dokonywania zakupów wybrać opcję płatności z Google Pay, a płatność zostanie automatycznie pobrana z karty.

Kto może skorzystać z aplikacji Google Pay?

Aplikacja Google Pay przeznaczona jest dla właścicieli smartfonów (a także smartwatchów) z systemem Android w wersji minimum 4.4 oraz wyposażonych w technologię NFC. Warunkiem korzystania z aplikacji jest oczywiście posiadanie karty płatniczej w banku, który daje taką możliwość. Aktualnie w Polsce z Google Pay współpracuje 13 banków:

 • Alior Bank
 • Eurobank
 • BZ WBK
 • T-Mobile Usługi Bankowe
 • Nest Bank
 • mBank
 • Orange Finanse
 • BGŻ BNP Paribas
 • Getin Noble Bank
 • ING
 • Plus Bank
 • Citi Handlowy
 • Raiffeisen Bank

Ogólnie aplikacja pozwala zapisać nieograniczoną liczbę kart debetowych i kredytowych, jednak poszczególne banki w Polsce nie zawsze dają taką możliwość. Przykładowo Eurobank pozwala powiązać z aplikacją jedynie karty kredytowe Visa, a Raiffeisen Bank wyłącznie karty debetowe i kredytowe Mastercard. Szczegółowa lista banków i kart obsługujących Google Pay.

Czy warto skorzystać z aplikacji Google Pay?

Aplikacja Google Pay działa w wielu krajach i została pobrana już 100 milionów razy. Co ciekawe, Polska była drugim z kolei krajem w Europie, w którym Google zdecydowało się zaoferować swoją nową usługę. Być może dlatego, że w Polsce ogromną popularnością cieszą się płatności zbliżeniowe – aktualnie już ponad 75% wszystkich transakcji kartami Mastercard odbywa się właśnie w sposób zbliżeniowy. Aplikacja Google Pay jeszcze bardziej upraszcza tego rodzaju płatności, ponieważ nie wymaga szukania i wyciągania karty z portfela. Ba, nawet nie wymaga noszenia ze sobą portfela! Atutem aplikacji jest nie tylko jej nowoczesność i wygoda, ale również bezpieczeństwo – Google zadbało o to, by podczas transakcji bezpieczne były dane zarówno karty, jak i dane osobowe.

Aktualnie polscy użytkownicy aplikacji mogą do 31 sierpnia br. skorzystać z promocji – po dokonaniu 5 płatności za pomocą Google Pay otrzymają 40 zł na zakupy aplikacji i innych treści w sklepie Google Play. Choćby z tego względu warto pobrać bezpłatną aplikację i ją wypróbować.

3.5 (Ilość ocen: 2)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy