Getscore – system oceny pożyczkobiorców

Zaktualizowano 28-02-2021 Autor: Arkadiusz Stal

Chcąc skorzystać z pożyczki online, zazwyczaj musimy wyrazić zgodę na to, by firma pożyczkowa sprawdziła naszą rzetelność w spłacie zobowiązań w ogólnopolskich bazach danych.

Firmy pożyczkowe do tej pory korzystały w tym zakresie przede wszystkim z Biura Informacji Kredytowej, rejestrów dłużników BIG oraz kilku inny platform.

Od niedawna niektóre z nich zaczęły także współpracować z Getscore, firmą oferującą nowy system oceny transakcji dedykowany specjalnie sektorowi pożyczkowemu.

Getscore – nowy pomysł na biznes Grupy Kaczmarski

Grupa Kaczmarski to nowa nazwa Grupy KRD, która obowiązuje od 2015 roku. Przypomnijmy, że w skład tej grupy wchodzi największe i najdłużej działające Biuro Informacji Gospodarczej w Polsce, czyli Krajowy Rejestr Długów BIG S.A. Z KRD korzysta większość firm pożyczkowych, które z raportów biura mogą dowiedzieć się m.in. o tym, czy ich klient ubiegający się o pożyczkę ma jakieś nieuregulowane rachunki i inne zobowiązania.

W składzie Grupy Kaczmarski znalazła się również firma Getscore Sp. z o.o., której działalność ma się opierać wyłącznie na obsłudze firm pożyczkowych. Z założenia projekt ma służyć im do „oceny ryzyka transakcji”, czyli de facto do oceny pożyczkobiorców pod kątem ryzyka kredytowego.

Jak działa Getscore System Oceny Ryzyka Transakcji?

Getscore to ogromna baza danych, a jednocześnie nowoczesny system informatyczny służący do zbierania, przetwarzania i ujawniania informacji o pożyczkobiorcach. Korzystające z niego firmy pożyczkowe mogą otrzymywać w jednym raporcie dane z dwóch źródeł – z bazy danych pozyskanych z sektora pożyczkowego oraz z bazy KRD BIG S.A. Szczególnie interesująca jest pierwsza baza danych, ponieważ gromadzi ona informacje pozyskane bezpośrednio od firm pożyczkowych. Są to zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje o pożyczkobiorcach, a w szczególności:

  • dane osobowe pożyczkobiorców i informacje o ich kulturze płatniczej
  • informacje o złożonych wnioskach i podjętych decyzjach pożyczkowych (pozytywnych i odmownych)
  • informacje o udzielonych pożyczkach i historii ich spłat
  • informacje o aktywnych produktach.

Getscore ma pomagać firmom pożyczkowym dokonywać szybkiej weryfikacji wniosków kredytowych poprzez udostępnianie im kompleksowych danych. W praktyce Getscore działa więc na niemal identycznych zasadach, jak funkcjonujący już od dłuższego czasu system Branżowej Wymiany Danych Credit Check, który powstał pod patronatem Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych i we współpracy z… Krajowym Biurem Informacji Gospodarczej, czyli konkurentem KRD.

Działanie i efektywność Getscore w praktyce

Aby firma pożyczkowa mogła przekazać dane klienta do Getscore, ten musi najpierw wyrazić na to zgodę. Działa więc to w ten sam sposób jak w przypadku innych baz danych. Jak wiadomo, wyrażenie zgody na sprawdzenie i przekazywanie danych w różnych bazach jest konieczne, aby wniosek o pożyczkę w ogóle został przez firmę pożyczkową przyjęty i rozpatrzony. Oznacza to, że nawet jeśli nie otrzymamy pożyczki, nasze dane trafią do bazy Getscore.

Warto zauważyć, że zakres i ilość informacji o pożyczkobiorcach, jakie trafią do Getscore zależeć będzie od tego, z iloma podmiotami uda się firmie nawiązać współpracę. Jak na razie, informacja o przekazywaniu informacji do Getscore pojawiła się w dokumentach pożyczek kilku firm pożyczkowych m.in. Wonga, MoneyMan, Łatwy Kredyt oraz Vippo. Ponieważ jednak z usług KRD korzysta większość pożyczkodawców, kwestią czasu jest, gdy zaczną one udostępniać informacje o swoich klientach także do współpracującego z KRD Getscore.

5 (Ilość ocen: 2)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy