Firma Kruk przejmuje Wongę

Zaktualizowano 10-03-2024 Autor: Arkadiusz Stal

W połowie marca br. pojawiły się w mediach informacje, że znana firma windykacyjna Kruk S.A. zamierza zakupić 100% udziałów firmy pożyczkowej Wonga.pl Sp. z o.o. Kruk podpisał już list intencyjny w tej sprawie ze spółką matką – Wonga Worldwide Limited, ale jeszcze potrzebuje zgody na taką transakcję od UOKiK. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, będzie to kolejny na polskim rynku „romans” branży windykacyjnej z pożyczkową.

Przejęcie polskiej Wongi pokłosiem problemów spółki matki?

Wonga to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek pożyczek pozabankowych w Polsce. Specjalizuje się w udzielaniu pożyczek online – zarówno niskokwotowych chwilówek, jak i większych pożyczek ratalnych. Od początku działalności w 2012 r. udzieliła przeszło 1,5 miliona pożyczek, a swoją popularność zawdzięcza m.in. świetnie dopracowanemu procesowi udzielania pożyczek przez Internet (jest prosto i szybko), a także udanym kampaniom reklamowym, do których swego czasu zaangażowano znanych kabareciarzy.

O ile polska Wonga radziła sobie na naszym rynku dość dobrze (choć dopiero w 2017 roku wypracowała zysk), o tyle spółka w Wielkiej Brytanii od dłuższego czasu miała kłopoty. Głośno o nich zrobiło się w sierpniu 2018 r., gdy Wonga.com z powodu problemów z płynnością finansową zaprzestała udzielania nowych pożyczek na rynku brytyjskim i zaczęła rozważać złożenie wniosku o upadłość. Jednym z pomysłów na uratowanie sytuacji finansowej firmy, jakie były wówczas wymieniane, była sprzedaż aktywów spółki, czyli np. spółek zależnych. Bardzo możliwe więc, że transakcja z Krukiem i polska spółką Wonga jest elementem planu restrukturyzacyjnego spółki matki.

Polskie firmy windykacyjne idą w pożyczki

Jeśli transakcja zakupu Wongi przez firmę Kruk dojdzie do skutku, będzie to kolejny alians branży windykacyjnej i pożyczkowej na polskim rynku.

W naszym serwisie prezentowaliśmy już marki pożyczek, które zostały stworzone od podstaw przez firmy windykacyjne:

  • Takto Finanse – marka utworzona przez firmę windykacyjną Ultimo,
  • YOLO – marka należąca do firmy windykacyjnej P.R.E.S.C.O.

Sama firma Kruk proponuje od 2010 roku pożyczki pod marką Novum, jednak są to pożyczki wyłącznie dla dłużników, którzy spłacili swoje zadłużenie w Kruku.

Dlaczego firmy windykacyjne tak chętnie rozszerzają działalność o pożyczki? Jest na to dość proste wytłumaczenie: firmy te zazwyczaj dysponują dość dużym kapitałem pochodzącym choćby z handlu wierzytelnościami i mają odpowiednie know-how: wiedzą jak sprawdzać pożyczkobiorców pod kątem wiarygodności kredytowej (do firmy Kruk należy np. znany rejestr dłużników Erif) i potrafią poradzić sobie z nierzetelnymi pożyczkobiorcami. Można także przypuszczać, że posiadane przez firmy windykacyjne potężne bazy dłużników mogą być wykorzystane marketingowo – osoby mające w przeszłości problemy finansowe mogą chętnie korzystać z pożyczek.

Czy ewentualne przejęcie Wongi przez firmę Kruk to dobra wiadomość dla klientów tej firmy pożyczkowej? Trudno powiedzieć, ponieważ nie wiadomo, czy po przejęciu nastąpią jakieś zmiany w warunkach pożyczek bądź sposobie ich udzielania. Z pewnością jednak Wonga nie będzie dobrym adresem dla osób, które mają problemy z terminową spłatą zobowiązań.

5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy