Zagraniczne pożyczki online — warunki otrzymania
Unia Europejska zapewnia krajom członkowskim swobodę przepływu towarów i usług, co oznacza, że również pożyczki online mogą być udzielane (w zakresie jej granic) międzynarodowo. Innymi słowy, jeśli pozwala na to regulamin danej firmy pożyczkowej, możesz otrzymać finansowanie pochodzące z innego kraju czy też zawnioskować w polskiej instytucji, mieszkając poza RP. Więcej szczegółów poniżej.
Co rozumieć przez pojęcie pożyczka zagraniczna?
Pożyczkami zagranicznymi możemy określić nie jeden, ale trzy rodzaje zobowiązań:
- Oferowane na terenie Polski i za pośrednictwem polskojęzycznej strony www, ale przez firmy z zagranicznym kapitałem (np. Crezu, Ekassa czy Szybka Gotówka);
- Oferowane w innych krajach, na lokalnych serwisach www, ale dostępne dla konsumentów zza granicy (np. Frisia Financieringen — Holandia, czy Creditportal — Czechy);
- Oferowane na terenie Polski, ale dostępne również dla Polaków lub obcokrajowców mieszkających poza jej granicami.
Pierwsza grupa zagranicznych pożyczek — z punktu widzenia konsumenta – „zagraniczna” jest właściwie tylko z nazwy. Choć pożyczany kapitał pochodzi z innego kraju, cały proces wnioskowania o środki, decyzji kredytowej, zawarcia umowy i przekazania pieniędzy, odbywa się tak samo, jak w przypadku rodzimych firm. Finalnie kwota w złotówkach trafia na konto klienta z rachunku prowadzonego w polskim banku.
Pozostałe podmioty – czyli faktycznie działające za granicą, z bardziej „lokalnym” przeznaczeniem, choć rozpatrują wnioski obcokrajowców, są udzielane w walucie kraju, w którym działają, po sprawdzeniu informacji w lokalnych bazach danych i wymagają konta w banku na terenie państwa, w którym funkcjonują. Wnioskowanie o takie środki jest dla Polaków nieco bardziej skomplikowane.
Warunki skorzystania z zagranicznej chwilówki
Każda instytucja pożyczkowa udzielająca zagranicznych chwilówek może mieć własne wymagania zarówno dla osób posiadających lokalne miejsce zamieszkania, jak i obcokrajowców.
Bardzo często jest to:
- Dysponowaniu kontem bankowym, w tym samym kraju, w którym oferowana jest pożyczka;
- Przedstawieniem oświadczenia o dochodach w walucie, w której zostanie zaciągnięte zobowiązanie;
- Brak zadłużenia w dostępnych bazach danych.
Zagraniczna pożyczka a bazy dłużników
Wiele osób zastanawia się, czy zagraniczni pożyczkodawcy sprawdzają bazy dłużników. Zwłaszcza w kontekście globalizacji rynku finansowego i łatwiejszego dostępu do pożyczek przez internet. Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od polityki konkretnego pożyczkodawcy oraz przepisów panujących w danym kraju. W większości przypadków zagraniczne podmioty stosują jednak podobne procedury sprawdzania zdolności kredytowej, jak ich krajowe odpowiedniki. Oznacza to, że często przeprowadzają weryfikację historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy, korzystając z dostępnych rejestrów, ale negatywne wpisy niekoniecznie przesądzają o odrzuceniu wniosku.
Oczywiście firma pożyczkowa działająca na terenie Holandii czy Hiszpanii nie sprawdzi BIK, pożyczki w UK zostaną udzielone bez analizy w Credit Check, a Czeski pożyczkodawca nie będzie miał dostępu do KRD, ale w całej Europie działa baza European Union Credit Bureau. EUCB funkcjonuje międzynarodowo. Na szczęście nawet jeśli zawiera nasze zadłużenie, na zagranicznych rynkach największe znaczenie w kontekście badania zdolności kredytowej będą miały na szczęście nasze dochody.
Koszt zagranicznej pożyczki
Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki zagranicznej zawsze warto dokładnie zbadać warunki i porównać oferty różnych instytucji finansowych. Zestawiając jednak koszty zobowiązań w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej, dojdziemy do wniosku, że większość polskich pożyczek jest znacznie tańsza. Trudno się dziwić znając relację PLN do EUR.
Przykład opłat towarzyszących pożyczce zaciąganej przez stronę Cashper.es (Hiszpania)
Kwota świadczenia to 200 euro (około 860 zł), a termin spłaty – 30 dni.
- Opłaty administracyjne – 65,00 euro (ok. 281 zł);
- Kwota do zwrotu – 265,00 euro (ok. 1 146,12 zł).
Pożyczka w Polsce czy za granicą — co będzie lepsze?
Oferty pożyczkowe wybieramy najczęściej pod kątem ich ceny oraz czasu oczekiwania na środki. Biorąc pod uwagę, że większość chwilówek online to bardzo szybkie zobowiązania, dzięki którym dodatkowy zastrzyk gotówki może być na naszym koncie nawet w kwadrans od zawarcia umowy, to właśnie koszty mogą przesądzić o naszej decyzji. Porównanie krajowych i zagranicznych ofert najczęściej pokazuje, że to produkty dostępne w Polsce są dużo korzystniejsze finansowo, niż te na obcych rynkach.
Zagraniczne pożyczki mogą być jednak lepszym wyborem, jeśli zarabiamy w innej walucie i złotówkowy kredyt pozabankowy jest dla nas po prostu niedostępny.
Czy mieszkając za granicą, można skorzystać z polskiej pożyczki?
Niektóre firmy pożyczkowe nie posiadają w swoich regulaminach zapisu, że ich klienci muszą w procesie ubiegania się o środki przedstawić dowód na zamieszkiwanie na terenie RP. Co za tym idzie, oferują swoje produkty również osobom spoza Polski. Główne kryterium brane wtedy pod uwagę, to posiadanie przez danego konsumenta polskiego rachunku bankowego, dzięki któremu podmiot może zweryfikować tożsamość aplikującego.
Na co uważać szukając pożyczki za granicą?
Kiedy rozważamy skorzystanie ze wsparcia finansowego oferowanego przez instytucje działające za granicą, koniecznie upewnijmy się, że wybieramy jedynie legalne i renomowane źródła. Sprawdźmy, czy dana firma podaje wszystkie niezbędne dane o sobie oraz jakie ma komentarze w sieci.
Zdecydowanie wystrzegajmy się ofert od osób prywatnych działających na zagranicznym rynku finansowym, ponieważ to w większości przypadków (tak samo jak w Polsce) oszuści. W przypadku kradzieży (naszej przedpłaty lub naszych danych osobowych) w Polsce mamy jeszcze minimalne szanse, by dochodzić sprawiedliwości. Jeśli w grę wchodzi przestępca zza granicy, szanse na odzyskanie środków czy złapanie złodzieja, są niemal równe zeru.
0 Opinii
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszy