Credit check – jak pomaga w weryfikacji pożyczkobiorców?
Każda instytucja pożyczkowa, przed podjęciem decyzji o udzieleniu finansowania, zobowiązana jest zbadać zdolność kredytową klienta. Firmy posługują się w tym celu oficjalnymi bazami – BIK, BIG, czy KRD. Jakiś czas temu na rynku pojawił się pewien system, który ułatwia im wymianę informacji. Mowa o credit check. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Wyjaśniamy.
Co to jest credit check?
Nie da się ukryć, że firmy pożyczkowe mają trudny orzech do zgryzienia. Z jednej strony deklarują szybką obsługę wniosków i wypłatę środków, z drugiej zaś muszą w ochronie własnych interesów przeprowadzić wnikliwa ocenę ryzyka pożyczkowego. Przeszukiwanie zewnętrznych baz informacji gospodarczej znacznie wydłuża cały proces, zwłaszcza że jest ich kilka.
W odpowiedzi na potrzeby pożyczkobiorców powstał właśnie credit check, czyli system pośredniczący w wymianie danych pomiędzy pożyczkodawcami.
Jak działa credit check?
Credit check to system stworzony przez firmę CRIF we współpracy z Krajowym Biurem Informacji Gospodarczej oraz licznymi firmami pożyczkowymi. Organizacje te wymieniają się między sobą danymi o pożyczkobiorcach. W systemie Credit Check widoczne są zatem wszystkie osoby, które są obecne w KBIG. Wpisy na ich temat dotyczą zarówno pozytywnych zdarzeń, jak i zaległościach w spłatach.
Jednym z najważniejszych aspektów funkcjonowania bazy jest propagowanie postaw odpowiedzialnego pożyczania i zmniejszanie ryzyka nadmiernego zadłużania się wśród klientów firm pożyczkowych. Z drugiej zaś strony, system ma ochronić firmy pożyczkowe przed możliwą utratą pieniędzy na skutek przekazania ich nierzetelnym pożyczkobiorcom.
System zawiera dodatkowo moduł antyfraudowy, który dostarcza dane pomagające ocenić prawdopodobieństwo próby wyłudzenia pożyczki.
Główne cele jakie realizuje credit check to zatem:
- ochrona pożyczkodawców przed udzieleniem wsparcia osobom nierzetelnym;
- zachęcanie do współpracy pomiędzy innymi przedsiębiorstwami w branży;
- szybka i uproszczona wymiana informacji.
Które podmioty korzystają z credit check?
System został stworzony z myślą o pożyczkodawcach pozabankowych. Wbrew pozorom jeszcze nie wszystkie podmioty na rynku z niego korzystają. Lista ta jest ogólnodostępna i przedstawia się następująco:
- Everest (Bocian Pożyczki)’
- Provident;
- Lendon;
- SuperGrosz;
- Vivus;
- Wonga;
- TakTo Finanse;
- Zylion;
- Solven;
- Via SMS;
- Kuki;
- Autokapital;
- PożyczkaPlus.
Czy pożyczkobiorca musi wyrazić zgodę na weryfikację?
Decydując się na złożenie wniosku o pożyczkę, należy wyrazić zgodę na różne czynności firmy. Podczas ubiegania się o pożyczkę osobiście, zgody te podpisuje się własnoręcznie. Gdy jest to pożyczka online, należy po prostu zaznaczyć je na ekranie komputera i kliknąć polecenie ”potwierdzam”. Firma nie ukrywa faktu badania klienta w systemie credit check.
Zapisy o takiej weryfikacji dostępne są albo w warunkach umowy, albo w formularzu pożyczkowym. Klient może nie wyrazić zgody na taką weryfikację, jednak uniemożliwi to dalsze procedowanie wniosku i będzie się wiązało z automatycznym jego przerwaniem.
Co wpływa na ocenę punktową klienta?
W wyniku przeprowadzenia weryfikacji w systemie credit check, firma tworzy dla każdego klienta, ocenę punktową. Ułatwia ona oszacowanie ich wiarygodności. Wysoka liczba punktów oznacza dobrą historię płatniczą, natomiast niska wskazuje na występowanie jakichś problemów finansowych np. wysokiego zadłużenia.
Osoby, które posiadają pozytywne informacje w credit check, otrzymają dużą ilość punktów. Te, które spłacały zobowiązania z niewielkim opóźnieniem, będą miały obniżoną punktację, jednak nadal ich wniosek ma szansę na pozytywne rozpatrzenie. Osoby, które posiadają niespłacone pożyczki, będą musiały liczyć się z decyzją odmowną.
Czy weryfikacja przez credit check jest bezpieczna?
Firma, która stworzyła system działa legalnie. Zarejestrowana jest pod następującymi danymi: CRIF Sp. z o.o, ul. Lublańska 38, 31-476 Kraków. Credit check nie jest oddzielnym rejestrem dłużników, a jedynie pośrednikiem umożliwiającym transfer danych i informacji między podmiotami pożyczkowymi.
Narzędzie pozyskuje informację z oficjalnej bazy KBIG, a więc mamy pewność, że przetwarza dane w sposób rzetelny i zgodny z prawdą. System działa dodatkowo w oparciu o zapewnienie poufności wszystkim swoim użytkownikom oraz o wysokie bezpieczeństwo danych osobowych.
Czy da się usunąć wpis z credit check?
Informacje przetwarzane przez narzędzie są przechowywane przez okres 3 lat. Wpisy pozyskane z rejestru KBIG będą w nim obecne aż do czasu całkowitej spłaty. Mogą zostać one usunięte jeśli upłynie czas 10 lat i jednocześnie nie zaistnieje żadna ich aktualizacja przez minimum 3 lata.
0 Opinii
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszy