Adres rozliczeniowy — co to jest?

Adres rozliczeniowy — co to jest?

Zaktualizowano 13-06-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Adres rozliczeniowy to pojęcie, które może zaskoczyć nawet doświadczonych konsumentów, dla których zakupy online nie są niczym nowym. To jeden z kluczowych elementów, którego poprawność przekłada się na tempo i bezpieczeństwo transakcji internetowych.

Dowiedz się, czym dokładnie jest adres rozliczeniowy i dlaczego nie możesz wpisać w przeznaczone na niego pole nieprawdziwych informacji, jeśli chcesz, by proces zakupowy w sieci zakończył się sukcesem.

Definicja adresu rozliczeniowego

Adres rozliczeniowy to dane powiązane z Twoją kartą płatniczą i/lub kontem bankowym. To adres, który podałeś, podpisując z bankiem umowę dotyczącą prowadzenia rachunku (albo wydania karty) i to właśnie nim posługuje się instytucja, w celu przeprowadzania rozliczeń finansowych.

Twój odnotowany w związku z założeniem konta czy wydaniem środka płatniczego adres rozliczeniowy służy weryfikacji Twojej tożsamości. Systemy, które są podstawą działania bramek do płatności online, podczas każdej transakcji sprawdzają, czy informacje, które podałeś, są zgodne z tymi, którymi dysponuje bank.

Zazwyczaj nie chodzi wyłącznie o adres rozliczeniowy, ale także o:

  • Imię i nazwisko – muszą być takie same, jak widniejące na karcie płatniczej;
  • Numer karty, którą płacisz – z oczywistych względów, musi być prawidłowy i zgadzać się z pozostałymi danymi;
  • Kod CVC karty – to trzycyfrowe dodatkowe zabezpieczenie znajdujące się na odwrocie Twojej karty.

Informacje, które nie podlegają weryfikacji to na przykład bank, z którego usług korzystasz czy też organizacja kartowa, która wydała Twój „plastik”.

Co wpisać w polu „adres rozliczeniowy”?

Pole „adres rozliczeniowy” jest przeznaczone do wpisania adresu, który został zarejestrowany w banku lub u wystawcy karty oraz jest używany do celów rozliczeniowych środka płatniczego, którym uregulowana zostanie należność transakcji online.

Wpisanie złego adresu rozliczeniowego, czyli takiego, który nie jest tożsamy z danymi z karty lub konta, może skutkować odmową autoryzacji płatności, a więc brakiem możliwości finalizacji zakupu.

Nieprawidłowy adres rozliczeniowy stanowi dla systemu obsługującego transakcję sygnał, że karta płatnicza lub konto bankowe są używane nielegalnie, lub przez nieautoryzowane osoby.

Ważne!

Adres rozliczeniowy to (nie zawsze) to samo, co adres zamieszkania, zameldowania lub wysyłki.

Różnica między adresem rozliczeniowym a adresem wysyłkowym

Nic nie stoi na przeszkodzie, by adres rozliczeniowy oraz adres wysyłkowy były identyczne lub – wręcz przeciwnie – całkowicie różne, tak jak różne są pełnione przez nie funkcje.

Podczas gdy adres rozliczeniowy jest jednym z elementów służących weryfikacji czy osoba posługująca się daną kartą lub numerem konta ma do tego prawo, adres wysyłkowy to po prostu wskazane przez zamawiającego miejsce realizacji zlecenia lub dostarczenia towaru.

To oznacza, że adres rozliczeniowy jest nierozerwalnie połączony z danym środkiem płatniczym i musi pokrywać się z informacjami z banku, natomiast adres wysyłki możesz dowolnie modyfikować w zależności od zamówienia.

Jako adres wysyłkowy kupujący podają często:

  • swoje miejsce pracy, ponieważ w godzinach kursowania kurierów nie ma ich w domu;
  • adres sąsiadów, którzy mogą odebrać paczkę podczas nieobecności adresata;
  • miejsce zamieszkania osoby, która ma otrzymać przesyłkę na przykład w ramach prezentu.
Pamiętaj!

Zarówno błędne wpisanie adresu wysyłki, jak i adresu rozliczeniowego, może rodzić przykre konsekwencje. W przypadku tego pierwszego — towar nie dotrze w odpowiednie miejsce, natomiast przez wzgląd na funkcję adresu rozliczeniowego — niewłaściwe dane w tym zakresie najczęściej sprawią, że transakcja w ogóle nie ostanie zrealizowana.

Jaką rolę spełnia adres rozliczeniowy w transakcjach online?

Adres rozliczeniowy jest jedną z głównych informacji pozwalających na identyfikację danego płatnika i potwierdzenie, czy na pewno ma on prawo do posługiwania się środkiem płatniczym, którym reguluje należność w sieci.

Procedura weryfikacyjna polega na porównaniu wprowadzonych danych z tymi, przypisanymi do karty lub konta.

Rola adresu rozliczeniowego jest więc kluczowa w kontekście bezpieczeństwa finansowego i minimalizowania ryzyka przeprowadzania przez oszustów nieautoryzowanych transakcji.

Ponadto adres rozliczeniowy:

  • pozwala sprzedawcy czy usługodawcy wystawić poprawną fakturę i przetworzyć płatność,
  • jest w niektórych sytuacjach niezbędny do prawidłowego naliczenia podatku (chodzi szczególnie o transakcje międzynarodowe),
  • umożliwia niekiedy sprawniejszą komunikację między stronami transakcji.

Jeżeli dokonujesz zakupów w sieci, musisz znać adres rozliczeniowy powiązany z każdą kartą, której używasz podczas takich transakcji.

Jak sprawdzić adres rozliczeniowy karty kredytowej?

Sprawdzenie adresu rozliczeniowego karty kredytowej jest możliwe na kilka sposobów.

  1. Sprawdzenie wyciągu bankowego
    adres rozliczeniowy posiadacza karty znajduje się na większości oficjalnych dokumentów bankowych. Szczególnie kiedy dotyczą rozrachunków z klientem.
  2. Osobisty kontakt z pracownikiem banku
    adres rozliczeniowy możesz potwierdzić na spotkaniu w placówce należącej do obsługującej Cię instytucji.
  3. Logowanie do bankowości internetowej
    w swoim panelu klienta również jesteś w stanie zweryfikować informacje dotyczące swojego adresu rozliczeniowego.

Jak zmienić dane adresu rozliczeniowego?

Raz podany adres rozliczeniowy nie musi towarzyszyć Ci już do końca korzystania z Twojego środka płatniczego czy trwania umowy z bankiem.

Aby zmienić te dane, wystarczy, że skontaktujesz się ze swoim bankiem (lub innym wydawcą karty).

Większość instytucji umożliwia przeprowadzenie takiej modyfikacji:

  • online – w bankowości internetowej;
  • telefonicznie – poprzez infolinię;
  • osobiście – w stacjonarnej placówce.
Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy