Przedsądowe wezwanie do zapłaty
Wysyłka przedsądowego wezwania do zapłaty jest jednym z działań, które podejmują wierzyciele, by odzyskać dwój dług.
To środek bardziej radykalny niż telefoniczne, czy e-mailowe przypomnienia o uregulowaniu należności, jednak wciąż stanowi elementem tzw. miękkiej windykacji.
Poniżej znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym dokumencie – zarówno jako nadawca, jak i ewentualny odbiorca.
Co to jest wezwanie do zapłaty przedsądowe?
Pismo windykacyjne, które stanowi ostatnie przysłowiowe wyciągnięcie ręki w stronę dłużnika nazywamy wezwaniem do zapłaty. To wyciągnięcie ręki w stronę dłużnika z propozycją zakończenia sprawy bez udziału organów państwowych.
Dokument ten zwykle poprzedza wystąpienie wierzyciela na drogę sądową. Jego zadaniem jest ostrzeżenie zadłużonego, że dalsze uchylanie się od spłaty będzie się wiązało z przykrymi konsekwencjami.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty stanowi również dla sądu dowód podjęcia przez wierzyciela próby/prób polubownego rozwiązania sytuacji i poświadcza, że dążenie do dogadania się z dłużnikiem spełzło na niczym.
Od kogo można otrzymać taką formę wezwania?
Polskie przepisy zasadniczo nie ograniczają prawa do wysyłania przedsądowych wezwań do zapłaty wobec nikogo.
To oznacza, że takie pismo może wysłać:
- Każda osoba fizyczna – własnoręcznie lub za pośrednictwem radcy prawnego będącego jej pełnomocnikiem,
- firma,
- przedsiębiorstwo specjalizujące się w windykacji,
- dowolna instytucja.
Nie istnieją też żadne akty prawne nakazujące odczekanie z wysyłką pisma określonej ilości czasu. Przedsądowe wezwanie do zapłaty można przesłać dłużnikowi już następnego dnia po upływie terminu płatności.
Zwyczajowo windykację rozpoczyna się jednak od rozmów telefonicznych czy wiadomości przypominających o zapłacie. Dopiero gdy okazuje się to nieskuteczne, wierzyciele sięgają po nieco bardziej bezkompromisowe działania.
By jednak miały one przed sądem jakąś wartość — jeśli faktycznie konieczny będzie pozew — muszą być wykonane zgodnie z pewnymi zasadami.
Co powinno zawierać przedsądowe wezwanie do zapłaty?
Choć treść wezwania do zapłaty nie jest w żaden sposób prawnie ustandaryzowana, ważne, by pismo zawierało pewne kluczowe elementy.
Mowa o:
- dacie i miejscu sporządzenia dokumentu;
- danych osobowych pozwalających na poprawną identyfikację – zarówno wierzyciela, jak i dłużnika;
- jednoznacznym wskazaniu podstawy powstania długu (numer umowy lub faktury);
- kwocie zadłużenia wraz z ewentualnymi odsetkami;
- ostatecznym czasie na uregulowanie należności wraz z konsekwencjami braku spłaty (wystąpienie na drogę sądową);
- podpisie wierzyciela lub pełnomocnika wierzyciela.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty nie jest skomplikowanym do stworzenia pismem, jednak by o niczym nie zapomnieć, warto posiłkować się gotowym wzorem.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty wzór za darmo
Poniższy, darmowy wzór przedsądowego wezwania do zapłaty pomoże Ci stworzyć dokument, który spełni swoje obie funkcje:
- windykacyjną – tj. przypomni dłużnikowi o zaległej spłacie i poinformuje go, że to już ostatnia szansa na zakończenie całej sytuacji bez udziału sądu;
- dowodową – tj. poświadczy przed sądem, że zgodnie z przepisami prawa podjąłeś próby polubownego rozwiązania sporu.
Co robić w przypadku otrzymania przedsądowego wezwania do zapłaty?
Przedsądowe wezwanie do zapłaty to dokument przesyłany najczęściej listem poleconym. Jeśli go nie odbierzesz i dojdzie do rozprawy sądowej, zadziała to na Twoją niekorzyść. Jeżeli adres będzie prawidłowy, poczta odnotuje podwójne awizo, czym dowiedzie, że miałeś 14 dni na odbiór przesyłki, jednak nie wykazałeś żadnej woli współpracy.
Co zatem zrobić, kiedy listonosz z przedsądowym wezwaniem do zapłaty puka do Twoich drzwi? Oto właściwe działanie:
- Odbierz list i dokładnie zapoznaj się z jego treścią.
- Sprawdź, czy dotyczy Twojego faktycznego długu.
- Zweryfikuj, czy wierzytelność nie jest już spłacona lub nie doszło do przedawnienia długu.
W zależności od tego, z jaką sytuacją masz do czynienia, Twoje kolejne kroki mogą być różne:
- Jeśli rzeczywiście jesteś dłużnikiem, ponieważ umknęła Ci konieczność zapłaty – jak najszybciej ureguluj należność.
- W sytuacji braku środków, skontaktuj się z wierzycielem, poinformuj go o swojej sytuacji i spróbuj wynegocjować korzystny harmonogram spłaty – rozłożenie jej na raty i zaprzestanie naliczania odsetek.
- Jeżeli dług nie dotyczy Ciebie (czasem firmy windykacyjne zwracają się do przypadkowych osób o tym samym imieniu i nazwisku co rzeczywisty dłużnik lub dochodzi do pomyłek), skontaktuj się z nadawcą pisma i wyjaśnij sytuację. Jeśli mimo wszystko dojdzie do rozprawy sądowej, będziesz musiał skorzystać z usług prawnika, by dowieść bezzasadności roszczenia.
- Jeżeli dług został spłacony lub jest przedawniony, zbierz dowody (potwierdzenie przelewu, umowę z datą jej zawarcia) i skontaktuj się z wierzycielem.
Nigdy nie licz na to, że nieodebrany, lub odebrany i pozostawiony bez odpowiedzi dokument, pozostanie bez żadnych konsekwencji. Działaj i pamiętaj, że przedsądowe wezwanie do zapłaty to tzw. ostatni dzwonek, na dogadanie się z wierzycielem poza salą sądową.
Przedsądowe a ostateczne wezwanie do zapłaty — różnice
Przedsądowe wezwanie do zapłaty najczęściej stanowi również ostateczne wezwanie do zapłaty. Jedynie w sytuacji, kiedy wierzyciel postanawia wysłać więcej niż jedno pismo, można rozróżnić te dwa dokumenty. W pozostałych przypadkach stanowią dokładnie to samo.
Niezależnie od nazwy: „przedsądowe wezwanie do zapłaty”, „upomnienie przedsądowe”, „ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty” – wszystkie te dokumenty mają identyczną funkcję – poinformować dłużnika, że to już ostatnia etap miękkiej windykacji i kolejne kroki zostaną skierowane w stronę sądu.
Kiedy przedsądowe wezwanie do zapłaty jest nieważne?
Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest nieważne, gdy:
- dotyczy niewłaściwej osoby;
- wierzytelność została już spłacona;
- dług zdążył się przedawnić (oficjalnie mowa wtedy o bezskuteczności dokumentu) – czas, po jakim należności stają się przeterminowane, jest uregulowany prawnie i zależy od ich charakteru. Kiedy upłynie, wierzyciel traci prawo do możliwości dochodzenia zapłaty sądownie.
0 Opinii
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszy