Karta kredytowa dla dziecka — czy istnieje taka oferta?
Dzieci nie uczą się w szkole o finansach osobistych, a więc edukacja w tym zakresie pozostaje po stronie rodziców, którzy przeprowadzają ją na różne sposoby. Pouczające rozmowy, kieszonkowe, świnka skarbonka, a czasami także… karta płatnicza.
To nowoczesne narzędzie również może być dobrym elementem nauki obchodzenia się z pieniędzmi. Sprawdź, jakie możliwości udostępnia rodzicom rynek bankowy i czy istnieje karta kredytowa dla dziecka.
Co to jest karta kredytowa?
Karty kredytowe to specyficzny rodzaj kart płatniczych, który podczas transakcji wykorzystuje środki niepochodzące z konta osobistego, ale należące do banku i pochodzące z kredytu.
To oznacza, że każda należność regulowana przy pomocy karty kredytowej jest zaciągnięciem przez jej właściciela zobowiązania w instytucji finansowej, które trzeba spłacić. Czasami wraz z dodatkowymi kosztami w postaci odsetek.
Aby otrzymać limit kredytowy na karcie, należy złożyć stosowny wniosek i przejść jego pozytywną weryfikację, która wymaga dobrej zdolności i historii kredytowej. Akceptacja wniosku czeka jedynie osoby, które spełnią także podstawowe wymagania banków.
Warunki otrzymania karty kredytowej
Minimalne wymagania znajdujące się w bankowych regulaminach dotyczących kart kredytowych to:
- Wiek
Ukończone minimum 18 lat
- Dochód netto
Najczęściej około 1 200 zł, choć znajdziesz oferty mówiące zarówno o dużo niższej, jak i dużo wyższej kwocie.
- Czas zatrudnienia u obecnego pracodawcy
Nie każda instytucja stosuje to kryterium, jednak kilka topowych ofert na rynku jest skierowanych jedynie do konsumentów, którzy mogą udokumentować minimum 3 miesiące zatrudnienia w aktualnym przedsiębiorstwie.
Bezwzględnym warunkiem, bez którego umowa nie zostanie sfinalizowana, jest przede wszystkim posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej i dobrej historii spłat wcześniejszych zobowiązań.
Czy istnieje karta kredytowa dla dziecka?
Jak zdążyłeś się już pewnie zorientować, czytając o warunkach, które należy spełnić, by uzyskać kartę kredytową – ten rodzaj narzędzia jest dla niepełnoletniego dziecka niemożliwy do uzyskania czy wyrobienia.
Pozornym rozwiązaniem wydaje się uruchomienie limitu przez rodzica i wyrobienie dodatkowej karty, którą może udostępnić swojemu dziecku.
Nie jest to jednak możliwe w praktyce, ponieważ każda transakcja z użyciem karty płatniczej traktowana jest w świetle przepisów jako zaciąganie zobowiązania, do którego osoba niepełnoletnia nie ma prawa.
Karta kredytowa w rękach dziecka — czy to bezpieczne?
Transakcje kartą kredytową powinny być przeprowadzane pod nadzorem rodzica nie tylko dlatego, że to do niego należy karta i limit kredytowy, ale także z powodu braku doświadczenia dziecka, które łatwiej niż w przypadku osoby dorosłej wykorzystać czy oszukać.
Niepełnoletni z kartą kredytową w ręku może stać się łatwym celem naciągacza skuszonego wizją szybkiej gotówki od naiwnego młodocianego.
Dodatkowo należy pamiętać, że sprzedawcy mają prawo odmówić przeprowadzenia transakcji, jeśli na karcie kredytowej widnieje imię i nazwisko, które nie należy do osoby posługującej się nią.
Czy to wszystko oznacza, że przed ukończeniem osiemnastych urodzin nie jesteśmy w stanie wyposażyć własnego dziecka w kartę płatniczą? Nic bardziej mylnego. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że karta kredytowa to specyficzny rodzaj środka płatniczego i lepiej zdecydować się na inny typ karty.
Z jakiej karty może skorzystać dziecko?
Karty płatnicze, które w bezpieczny, zgodny z przepisami i bardzo funkcjonalny sposób mogą służyć dzieciom to:
- karty przedpłacone,
- karty debetowe,
- karty wirtualne zasilane środkami rodzica.
Różnica między powyższymi narzędziami finansowymi a kartami kredytowymi polega na pochodzeniu środków.
Bezpieczniejsze dla dzieci są produkty, których użycie nie wiąże się z zaciągnięciem kredytu czy pożyczki, a jedynie z wykorzystaniem pieniędzy zgromadzonych na koncie rodzica, przesłanych w formie przedpłaty lub wcześniejszego zasilenia.
Karta dla dziecka – 3 najciekawsze oferty
Jeśli wraz ze swoją pociechą chcesz skorzystać z opisanych wyżej rozwiązań i interesuje Cię karta płatnicza dla dziecka, sprawdź poniższe propozycje:
- Karta debetowa PKO Junior
dla dzieci do 13 roku życia. Wszystkie limity transakcyjne mogą w prosty sposób zostać ustalone przez rodzica za pomocą aplikacji mobilnej IKO lub w bankowości internetowej. Wymogiem do uzyskania karty Junior jest posiadanie konta osobistego w PKO. - Karta przedpłacona dla dziecka w ING Banku Śląskim
wiek dziecka nie ma tu znaczenia. Dowolna jest także kwota, którą rodzic zasili kartę. Środki z pomocą karty dziecięcej można wypłacać w bankomacie oraz wykorzystywać stacjonarnie i online. Wydanie karty kosztuje 15 zł i jest możliwe tylko dla posiadaczy konta osobistego w banku ING. - Karta wielowalutowa z kontem dla nastolatków w banku Credit Agricole
kartę otrzymuje się po założeniu Konta dla Ciebie – GO, dedykowanego osobom w wieku od 13 do 18 lat. Karta wielowalutowa jest bezpłatna pod warunkiem wykonania przynajmniej jednej transakcji miesięcznie. Wszystkie limity dotyczące płatności może ustalić rodzic.
Każdą z opisanych tu kart Twoje dziecko może płacić zarówno stacjonarnie, jak i online. W kwestii płatności internetowych rynek finansowy jest jeszcze bogatszy w produkty dla dzieci.
Jak dziecko może płacić w internecie?
Do płatności online oprócz wykorzystywania swojej własnej karty lub kart swoich rodziców, dzieci mogą wykorzystać także paysafecard. To rozwiązanie, które nie wymaga podpinania kart kredytowych do stron www oraz aplikacji i również daje opiekunom możliwość uczenia dzieci gospodarowania pieniędzmi w kontrolowany sposób.
Paysafecard to wirtualna karta przedpłacona, która nie wymaga podawania danych osobowych ani bankowych w bramkach płatniczych.
Wystarczy założenie konta w serwisie paysafecard i doładowanie go dowolną kwotą. Stworzy ona limit gotówkowy, w ramach którego dziecko będzie mogło dokonywać zakupów.
Najczęstsze pytania rodziców o kartę kredytową dla dziecka
Poniżej rozwiewamy kilka dodatkowych wątpliwości rodziców szukających informacji o kartach kredytowych dla dzieci.
Czy niepełnoletni może mieć kartę kredytową?
Nie jest to zgodne z prawem. Żaden bank nie rozpatrzy pozytywnie wniosku o limit kredytowy osoby niepełnoletniej – to oczywiste. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że nawet posługiwanie się kartą rodziców lub dodatkową kartą obsługującą limit kredytowy osoby trzeciej jest nie najlepszym pomysłem. Każda transakcja to bowiem zaciąganie zobowiązania, do którego należy mieć pełnię zdolności do czynności prawnych, nabywaną dopiero wraz z ukończeniem 18 roku życia.
Czy istnieje darmowa karta kredytowa dla dziecka?
Na rynku istnieje niejedna darmowa karta kredytowa, jednak żadnej z nich co do zasady nie mogą używać niepełnoletnie dzieci. Jeśli chcemy udostępnić kartę kredytową obsługującą nasz własny limit na przykład swojemu dorosłemu dziecku, a dodatkowo zrobić to całkowicie za darmo, musimy poszukać oferty na darmową kartę, która umożliwia bezkosztowe wyrobienie dodatkowego egzemplarza.
Ile kosztuje karta kredytowa dla dziecka?
Wyrobienie i obsługa dodatkowej karty kredytowej to koszt kilku złotych jednorazowo i/lub miesięcznie, jednak z formalnego punktu widzenia niepełnoletnie dzieci nie powinny samodzielnie z niej korzystać. Dodatkową kartę kredytową można wyrobić swojemu dorosłemu dziecku, a przed osiągnięciem przez nie pełnoletności korzystać na przykład z kart przedpłaconych.
Konto Google Pay dla dziecka a karta kredytowa – czy to bezpieczne?
W regulaminie udostępnianym przez Google przeczytasz, że usługa Google Pay nie jest przeznaczona dla dzieci poniżej 13 roku życia, jednak nawet jeśli korzysta z niej Twoje starsze dziecko — zachowaj ostrożność.
Ze swojej strony rekomendujemy podpięcie do internetowego portfela karty:
- która posiada jakiś nieprzekraczalny limit,
- na którą łatwo nałożyć narzędzia kontroli rodzicielskiej,
- niewykorzystujące środków, pochodzących z kredytu.
To bezpieczniejsze i dla rodziców i dla dzieci.
0 Opinii
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszy