Konto bankowe jest niezbędnym narzędziem do codziennego zarządzania osobistymi finansami. Warto jednak wiedzieć, jak wybrać odpowiedni rodzaj rachunku, aby spełniał nasze wszystkie oczekiwania. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o kontach bankowych.
Poniższe porównanie kont pomoże Ci znaleźć najlepszą ofertę na rynku. Dzięki niej szybko i wygodnie wybierzesz korzystne konto bankowe, które będzie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Sprawdź wszystkie aktualne oferty i przekonaj się, w którym banku warto je założyć konto bankowe!
Porównywarka kont bankowych jest całkowicie darmowym narzędziem służącym do porównania ofert rachunków osobistych, jakie są aktualnie dostępne w bankach.
W jednym miejscu możesz więc poznać wszystkie konta bankowe, a dodatkowo porównać ich najważniejsze warunki dotyczące m.in.:
Dzięki naszej porównywarce znajdziesz zatem najtańsze konto bankowe i zyskasz szansę na skorzystanie z atrakcyjnych promocji. Poza tym dowiesz się, jak otworzyć konto oraz z jakich funkcji w jego ramach będziesz mógł korzystać
Co ważne, porównywarka jest jednocześnie rankingiem tworzonym na podstawie ocen klientów, dlatego dzięki niej dowiesz się, które obecnie konta bankowe są obecnie najlepiej oceniane przez klientów.
Konto bankowe (inaczej rachunek bankowy) to najważniejszy produkt oferowany przez banki, który w podstawowym zakresie służy do bezpiecznego przechowywania środków pieniężnych.
Właściciel konta może jednak na nim nie tylko zdeponować swoje pieniądze, ale też swobodnie nimi zarządzać w ramach czynności przewidzianych w umowie, czyli np.:
Konta bankowe oferują zarówno banki komercyjne, jak i spółdzielcze. W większości przypadków są to dzisiaj konta z dostępem online, które można obsługiwać w wygodny sposób przez komputer w ramach bankowości elektronicznej lub przez telefon za pomocą aplikacji mobilnej.
W podstawowym zakresie konta bankowe dzielą się na rozliczeniowe oraz oszczędnościowe. Te pierwsze służą do bieżącego wydatkowania środków zgromadzonych na rachunku, natomiast te drugie do przechowywania pieniędzy w celu ich pomnożenia dzięki oprocentowaniu.
W szerszym ujęciu wyróżnia się natomiast następujące rodzaje kont bankowych:
Każde konto bankowe jest oznaczone indywidualnym i niepowtarzalnym numerem, po którym można je zidentyfikować w systemie bankowym. Jednocześnie pełni on funkcję identyfikatora przy dokonywaniu różnych transakcji za pomocą środków zgromadzonych na rachunku, a więc np. należy go wpisać w poleceniu przelewu, aby pieniądze trafiły do właściciela danego konta.
Ile zatem cyfr ma konto bankowe?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami tzw. Numer Rachunku Bankowego (NRB) składa się zawsze z 26 cyfr, które oznaczają kolejno:
Polskie banki zobowiązane są dodatkowo do oznaczania numerów kont bankowych w systemie IBAN, który służy do identyfikacji rachunków w rozliczeniach międzynarodowych. Właśnie dlatego każde konto założone w polskim banku rozpoczyna się od symbolu literowego PL, a więc w sumie składa się z 28 znaków.
Ponadto zgodnie z tym systemem cyfry od 3 do 6 muszą oznaczać konkretną instytucję. Po tym ciągu liczb można więc rozpoznać, w którym banku prowadzony jest rachunek. Poniżej prezentujemy takie identyfikatory wybranych banków:
Banki konkurując o klientów, coraz częściej oferują konta bankowe w promocji. Najpopularniejszą taką ofertą jest premia za założenie konta, dzięki której można otrzymać od banku w prezencie gotówkę.
Zwykle wypłata takiej premii wymaga spełnienia kilku dodatkowych warunków, jednak sprowadzają się one głównie do aktywnego korzystania z konta.
Aktualnie najlepsze promocje tego rodzaju znajdziesz w następujących bankach:
Banki co do zasady prowadzą swoją działalność w celu osiągania zysków, dlatego też za możliwość korzystania z oferowanych przez siebie produktów pobierają od klientów opłaty.
Samo otwarcie konta bankowego jest darmowe, jednak potem należy liczyć się z kosztami za jego obsługę. Standardowy cennik dotyczący rachunku bankowego zazwyczaj obejmuje takie opłaty jak:
Warto wiedzieć!
Powyższe opłaty dotyczą cenników standardowych. W praktyce bowiem większość banków oferuje dzisiaj zwolnienie z takich kosztów, ale pod warunkiem spełnienia określonych wymagań np. wykonania określonej liczby operacji kartą w miesiącu lub zapewnienia regularnych wpływów na konto.
Chcąc znaleźć najtańsze konto bankowe, należy więc dzisiaj dość dokładnie porównać oferty i to nie tylko pod kątem ogólnych cenników, ale przede wszystkim promocyjnych warunków.
Banki zmieniają dość często swoje oferty, dlatego bardzo trudno jest wskazać tę najtańszą. Warto jednak wiedzieć, że bez problemu można dzisiaj znaleźć nawet darmowe konto bankowe.
Poniżej przedstawiamy 3 banki, które w październiku 2022 r. mają właśnie taką ofertę.
Pekao S.A. – Konto Przekorzystne
BNP Paribas – Konto Otwarte na Ciebie
ING Bank Śląski – Konto Direct
Warto zwrócić uwagę, że powyższe konta bankowe są bezwarunkowo za darmo, a więc nie trzeba spełniać dodatkowych warunków, aby nie ponosić kosztów za ich prowadzenie. Warunkowe jest jedynie zwolnienie z opłat za kartę.
Warto wiedzieć!
Banki oferują także bezwarunkowo za darmo tzw. Podstawowy Rachunek Płatniczy. Mogą go jednak założyć wyłącznie osoby nieposiadające konta w żadnym innym banku. Takie konto jest całkowicie bezpłatne, ale zapewnia dostęp do kilku podstawowych usług.
Na pytanie, jakie konto bankowe jest najlepsze, trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ każdy powinien dobrać je według własnych potrzeb.
Na pewno jednak o jego atrakcyjności świadczy tych 7 cech:
Banki prześcigają się w tworzeniu atrakcyjnych ofert rachunków, dlatego coraz trudniej podjąć decyzję, jakie konto bankowe wybrać.
Przy jego wyborze najlepiej kieruj się indywidualnymi oczekiwaniami, ponieważ najlepsze będzie konto:
Pamiętaj, aby przed wyborem konta bankowego porównać różne oferty i zapoznać się z ich szczegółowymi warunkami. Tylko w ten sposób znajdziesz idealny produkt dla siebie, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.
Założenie rachunku bankowego jest bardzo proste i nie wymaga spełnienia szczególnych wymagań. Do jego otwarcia potrzebny jest przede wszystkim dokument tożsamości, najlepiej dowód osobisty, a w przypadku cudzoziemców – paszport lub Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca.
Istotne jest posiadanie numeru PESEL, ponieważ wymaga go większość instytucji.
Co ważne, banki nie wymagają posiadania źródła dochodów, a więc nie trzeba dostarczać żadnych zaświadczeń o zarobkach. W praktyce konto bankowe mogą więc założyć także studenci, a nawet osoby bezrobotne.
A jak założyć konto w banku? W zależności od instytucji możesz to zrobić na kilka sposobów:
Sama procedura zakładania konta bankowego polega natomiast na wykonaniu tylko trzech czynności:
Jak to działa?
W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje wirtualne konto bankowe. Pod tym pojęciem należy rozumieć po prostu rachunek obsługiwany całkowicie online. Jest on proponowany przede wszystkim przez instytucje działające wyłącznie wirtualnie, a więc bez wykorzystywania do tego celu placówek stacjonarnych.
Zalety wirtualnego konta bankowego
Głównymi zaletami wirtualnego konta bankowego jest jego niski koszt oraz znacznie łatwiejsze dokonywanie za jego pośrednictwem różnych transakcji. Obsługa konta odbywa się całkowicie online i dostępna jest przez 24/7. W ramach rachunku można też zazwyczaj korzystać z bardzo wygodnych rozwiązań jak np. opcji szybkiego wysyłania pieniędzy do znajomych i rodziny, czy możliwości dokonywania przelewów międzynarodowych w różnych walutach bez dodatkowych opłat.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć więcej niż jedno konto bankowe, ponieważ nie ma przepisów, które wprowadzałyby jakieś ograniczenia w tym zakresie.
Najczęściej za decyzją o otwarciu kolejnego konta stoi chęć skorzystania z atrakcyjnych promocji lub z ciekawych usług, jakie nie są dostępne w dotychczasowym banku. Zdarza się również, że założenie drugiego konta osobistego pozwala na uzyskanie lepszych warunków innych produktów finansowych.
Dodatkowe konto osobiste przydaje się także w celu:
Wart owiedzieć
Jeśli zdecydujesz się na więcej niż jedno konto osobiste, możesz skorzystać z usługi Otwartej Bankowości. Polega ona na tym, że w jednym banku za pośrednictwem bankowości internetowej możesz mieć podgląd do historii swoich transakcji i bieżącego salda na pozostałych rachunkach prowadzonych w innych instytucjach. Taką możliwość mamy dzięki unijnej Dyrektywie o usługach płatniczych PSD2, która weszła w życie 14 września 2019 r.
Na koncie bankowym gromadzimy swoje pieniądze, dlatego wiele osób zastanawia się, co się z nimi stanie po śmierci właściciela rachunku. Jak się okazuje, kwestie te są uregulowane w przepisach.
Zgodnie z art. 59a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, umowa na konto bankowe po śmierci jego posiadacza zostaje automatycznie rozwiązana.
Wyjątkiem są dwie sytuacje:
W powyższych sytuacjach konto nie jest zamykane automatycznie, ponieważ może być potrzebne np. do kontynuowania działalności firmy przez spadkobierców lub muszą mieć do niego dostęp pozostali współwłaściciele.
A co się dzieje z pieniędzmi po zamknięciu konta po śmierci jego posiadacza? Podlegają one postępowaniu spadkowemu. Aby spadkobiercy mogli jednak zyskać dostęp do środków zmarłej osoby, muszą złożyć w banku dokumenty potwierdzające prawo do spadku, czyli np. sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub też notarialne poświadczenie dziedziczenia.
Co jeszcze warto wiedzieć o zakładaniu i prowadzeniu rachunku w banku? Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat konta bankowego.
Tak. Aktualnie w wielu bankach możesz założyć konto bankowe online, bez konieczności odwiedzania oddziału. W takim przypadku wniosek o otwarcie rachunku należy wypełnić przez Internet. Potwierdzenie tożsamości odbywa się również w sposób zdalny np. poprzez zrobienie selfie, dokonanie przelewu weryfikacyjnego z rachunku w innym banku lub okazanie dowodu osobistego kurierowi, który dostarczy umowę pod adres zamieszkania.
Jeśli zastanawiasz się, w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste, w pierwszej kolejności sprawdź ranking kont bankowych, który pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę. Następnie zapoznaj się z opiniami na temat wybranego banku oraz przekonaj się, czy odpowiada Ci sposób świadczenia przez niego usług. Warto sprawdzić m.in. jak prezentuje się internetowy serwis transakcyjny i aplikacja mobilna do konta, czy stacjonarny oddział banku znajduje się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania lub pracy oraz czy będziesz mieć wygodny dostęp do sieci bezpłatnych bankomatów.
Zgodnie z polskimi przepisami własne konto bankowe może mieć każda osoba, która ukończyła 13 lat, ponieważ właśnie wtedy zyskuje się ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Jednak osoby niepełnoletnie w wieku od 13 do 18 lat muszą mieć zgodę rodziców na otwarcie swojego rachunku. Oprócz tego wiele banków oferujących konto dla dziecka wymaga również, aby pociecha miała swój numer PESEL. Warto też mieć świadomość, że takie konto dziecko może wykorzystywać w ograniczonym zakresie np. dokonywać transakcji tylko do określonego limitu środków.
Istnieje też możliwość założenia rachunku dla młodszego dziecka, nawet dla niemowlaka. Takie konto jest jednak otwierane w ramach głównego rachunku rodzica, który ma nad nim pełną kontrolę.
Otwarcie konta bankowego na sam skan dowodu osobistego nie jest możliwe. Pewnym wyjątkiem jest konto na selfie, które możesz założyć w sposób całkowicie zdalny przez Internet. W tym przypadku do potwierdzenia tożsamości bank będzie wymagał od Ciebie przesłania właśnie zdjęcia lub skanu obu stron Twojego dowodu osobistego. Dodatkowo jednak będziesz musiał wysłać swoje selfie, aby na jego podstawie bank mógł zweryfikować, czy jesteś właścicielem dokumentu.
Zablokowanie rachunku na wniosek klienta nie jest możliwe, ponieważ nie ma to większego sensu (po co sobie blokować dostęp do własnych środków?). Istnieje natomiast możliwość:
Również bank może Ci zablokować konto bankowe, a konkretnie dostęp do zgromadzonych na nim środków. Może to jednak zrobić tylko w określonych sytuacjach:
Informację, jak odblokować konto bankowe internetowe np. w przypadku zapomnienia hasła lub loginu, znajdziesz na witrynie swojego banku. Najczęściej jednak w tym celu należy na stronie do logowania się do bankowości elektronicznej kliknąć opcję „Odzyskaj dostęp” i dalej postępować zgodnie z instrukcją. Zwykle wystarczy wypełnić krótki formularz swoimi danymi osobowymi i potwierdzić dyspozycję odzyskania hasła/loginu kodem autoryzacyjnym.
Jak już wiemy, rachunek bankowy można otworzyć całkowicie online, nawet bez konieczności odwiedzania placówki. A czy można zamknąć konto bankowe przez Internet? Jest to możliwe, ale tylko w wybranych bankach, które w takim przypadku udostępniają w bankowości elektronicznej specjalną opcję dyspozycji zamknięcia rachunku. W wielu instytucjach natomiast zamknięcie konta bankowego wymaga albo osobistego stawienia się w placówce, albo przesłania tradycyjnym listem wypowiedzenia umowy.
Nie. Karta płatnicza do konta bankowego nie jest obowiązkowa, a więc żaden bank nie może Ci narzucić konieczności jej wyrobienia. Co prawda, banki bardzo namawiają do zamówienia karty debetowej, ponieważ wiążą się z tym dodatkowe opłaty. Jednak dzisiaj plastik nie jest już konieczny – wystarczy mieć aplikację mobilną, za pomocą której można nie tylko płacić bezgotówkowo za zakupy, ale nawet wypłacać pieniądze z bankomatów.
Pozyczasz.pl © 2015 - 2024 Regulamin Cookies Mapa Strony Kontakt O nas Polityka prywatności