Pożyczki prywatne – jak to działa?

Zaktualizowano 25-11-2020 Opinie 0 Autor: Michał Kamiński

Pożyczki prywatne, jak sama nazwa wskazuje, są oferowane przez osoby prywatne, a nie przez instytucje pożyczkowe czy banki. Z pozoru taki sposób pożyczenia pieniędzy wydaje się bardzo korzystny, ponieważ jest mniej sformalizowany, a także nie wymaga od pożyczkobiorcy spełnienia wyśrubowanych warunków związanych ze zdolnością kredytową. Jednak pożyczki prywatne są też obarczone wyższym ryzykiem i warto je wcześniej poznać, zanim podejmie się decyzję o ich zaciągnięciu.

Kto oferuje pożyczki prywatne i gdzie je znaleźć?

Pożyczkę prywatną możemy wziąć choćby od członka rodziny, jednak w praktyce większość z nas woli nie zaciągać długów od bliskich. I nie musi, ponieważ jest mnóstwo prywatnych inwestorów, którzy chcą swoje nadwyżki gotówki inwestować właśnie w pożyczki prywatne. Taka inwestycja jest dla nich zwykle bardziej opłacalna niż umieszczanie pieniędzy na lokacie – oprocentowanie w bankach wynosi aktualnie maksymalnie 4% w skali roku, natomiast dzięki pożyczce inwestor może zarobić nawet 10% i to w skali… miesiąca.

Pożyczki prywatne dość łatwo znaleźć – inwestorzy zwykle ogłaszają się na popularnych portalach ogłoszeniowych, a ich oferty brzmią dość jednoznacznie np. „udzielę pożyczki na procent prywatnej osobie”. W ogłoszeniu często są wzmianki także o tym, że są to np. pożyczki dla zadłużonych, dla osób z komornikiem, czy też pożyczki bez sprawdzania BIK i BIG.

Pożyczkami prywatnymi są również pożyczki społecznościowe – są one oferowane w specjalnych serwisach internetowych, które łączą prywatnych inwestorów z pożyczkobiorcami. Przykładem takiego serwisu jest emonero.pl oraz finansowo.pl.

Jak dokładnie działają pożyczki prywatne?

W niniejszym tekście skupimy się na pożyczkach prywatnych oferowanych bezpośrednio przez inwestorów. Pożyczki społecznościowe rządzą się bowiem innymi prawami, które wymagają osobnego wyjaśnienia.

Najczęściej pożyczki prywatne udzielane są pod zabezpieczenie na nieruchomości lub za pomocą weksla. To ułatwia inwestorom dochodzenie roszczeń w przypadku, gdy pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki w wyznaczonym terminie.

Charakterystyczny jest proces udzielania takiej pożyczki – jest on zdecydowanie mniej sformalizowany:

  • pożyczkobiorca nie jest sprawdzany w BIK (tylko czasami sprawdzane są rejestry dłużników BIG),
  • od pożyczkobiorcy rzadko wymagane jest zaświadczenie o zarobkach (często spotykane są pożyczki prywatne dla osób pracujących na czarno, czy też osób bezrobotnych utrzymujących się wyłącznie z zasiłków, czy alimentów),
  • inwestor nie przeprowadza profesjonalnej analizy zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, tak jak to robią banki, czy instytucje pożyczkowe,
  • wysokość pożyczki nie jest zależna od dochodów, lecz głównie od decyzji inwestora i wartości zabezpieczenia.

Najważniejszą cechą pożyczek prywatnych jest jednak to, że ich warunki ustalane są indywidualnie między inwestorem a pożyczkobiorcą i tak naprawdę w każdym przypadku mogą wyglądać inaczej. Dotyczy to sposobu zawarcia umowy (może być ustna lub pisemna), kwoty pożyczki, okresu i formy jej spłaty, rodzaju zabezpieczenia, czy wreszcie oprocentowania.

Ryzyko korzystania z pożyczek prywatnych

Właśnie pod tym względem pożyczki prywatne są dość niebezpieczne – osoby nieobeznane z przepisami i nomenklaturą finansowo- prawną mogą mieć trudności z właściwą interpretacją zapisów w umowie pożyczki, a nawet z oceną jej warunków finansowych. Może to skutkować tym, że jakiś zapis umożliwi inwestorowi egzekucję należności z nieruchomości już po stosunkowo niewielkim opóźnieniu w spłacie raty pożyczki, bądź uruchomienia całej machiny sądowo-egzekucyjnej z weksla na dużo wyższą kwotę niż wynika to z umowy pożyczki.

Pożyczki prywatne są to produkty przeznaczone głównie dla osób, które nie mogą skorzystać z oferty kredytowej w banku lub instytucji pożyczkowej. Ponieważ są oferowane osobom w trudnej sytuacji finansowej, często uznaje się je za ostatnią deskę ratunku.

Warto jednak mieć na uwadze, że oferujący je inwestorzy mają zwykle tego świadomość i mogą to wykorzystać, by zdesperowanemu pożyczkobiorcy zaproponować bardzo niekorzystne warunki pożyczki.

Z pożyczki prywatnej możemy więc skorzystać pod warunkiem, że dokładnie zapoznamy się z umową i wynegocjujemy takie warunki, które nie będą niosły ryzyka wpędzenia się w poważne kłopoty finansowe. Pamiętajmy, że z inwestorem prywatnym nie tylko można, ale nawet warto negocjować – to nie jest bank, który narzuca sztywne zasady!

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy