Czy na olx można skorzystać z pożyczki prywatnej?

Czy na olx można skorzystać z pożyczki prywatnej?

Zaktualizowano 28-01-2024 Autor: Magdalena Godzieba

Skorzystanie z pożyczki w banku, czy firmie pozabankowej, to rozwiązanie które jako pierwsze przychodzi nam do głowy w razie potrzeby pozyskania dodatkowych środków. Niestety spory odsetek konsumentów zainteresowanych takim wsparciem, stanowią osoby niewypłacalne i z wpisami w bazach.

Perspektywa popadnięcia w spiralę, nie powstrzymuje dłużników przed poszukiwaniem innych rozwiązań. Swoje kroki kierują często na portale ogłoszeniowe, takie jak olx. Czy jest to dobry pomysł? Odpowiadamy.

Jakie oferty pożyczek można znaleźć na olx?

Na portalach ogłoszeniowych, takich jak olx, można znaleźć anonse z różnych dziedzin. Jedną z nich są usługi. Po zawężeniu filtrów wyszukiwania do kategorii ”usługi finansowe”, naszym oczom ukazują się przede wszystkim oferty pożyczek.

Wiele z nich na pierwszy rzut oka wygląda bardzo zachęcająco – bez sprawdzania w BIK i KRD, dla osób bezrobotnych i z niską zdolnością. Taka propozycja wydaje się wprost idealna i stanowi łakomy kąsek zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą liczyć na tradycyjne formy finansowania, to znaczy w bankach lub w firmach udzielających chwilówek.

Kto kryje się za tego typu ogłoszeniami? Wiele ofert wystawiana jest przez sprawdzone i zarejestrowane firmy pożyczkowe, zwłaszcza te lokalne, mniej znane, które oferują pożyczki z obsługą agenta w domu.

Spory udział w gąszczu ofert mają jednak osoby prywatne. Te z kolei nie zawsze mają dobre intencje i należy w ich przypadku zachować ostrożność.

Jakie są szanse na otrzymanie pożyczki na olx?

Jak działają pożyczki prywatne?
Pożyczka prywatna to nadal dobre rozwiązanie dla osób, które wyczerpały już wszystkie możliwe drogi. Co więcej, jej warunki regulowane są przez kodeks cywilny. Zachęcamy jednak, aby rozważyć w tym celu zwrócenie się o pomoc do najbliższej rodziny lub znajomego. Pożyczając pieniądze od zaufanej osoby, powinniśmy spotkać się osobiście i spisać wszystkie postanowienia. Umowa ta musi dodatkowo być potwierdzona notarialnie. Taka forma prywatnego wsparcia jest naszym zdaniem najbezpieczniejsza.

Pożyczka prywatna na OLX – możliwe?
Znalezienie uczciwej pożyczki prywatnej za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego, jest bardzo trudne i nie będzie nadużyciem powiedzenie, że wręcz niemożliwe. Obca osoba, która deklaruje, że pożyczy własne środki dłużnikowi wpisanemu do baz, bezrobotnemu, czy pracującemu na czarno, w praktyce naraziłaby się przecież na utratę kapitału. Już sam fakt tak nieprawdopodobnej szczodrości powinien wzbudzić nasze podejrzenia i wywołać czujność. Trzeźwe spojrzenie na realia uchroni nas przed popełnieniem błędu.

Skąd popularność ofert pożyczek na olx?

Niestety, ale statystyki mówiące o nawykach finansowych Polaków są bezlitosne. Mamy spore problemy z oszczędzaniem, nie planujemy odpowiednio swojego budżetu i mamy skłonność do impulsywnych zakupów. Bezproblemowy dostęp do chwilówek, limitów w rachunkach i kart kredytowych, nie polepsza tej sytuacji – sprawia że zupełnie bezrefleksyjnie podejmujemy decyzję o zadłużeniu się.

Jeśli zobowiązania te wymkną się spod kontroli, dochodzi do tak zwanej spirali zadłużenia, a ta rodzi kolejne konsekwencje – windykację, wpisy w bazach dłużników, a nawet egzekucje komornicze.

Tak duże obciążenia sprawiają, że może nie starczyć nam środków na życie, a więc siłą rzeczy będziemy rozglądać się za  kolejnymi źródłami ratowania budżetu. Wiele osób poszukuje także możliwości skonsolidowania swoich długów. Niestety w takiej sytuacji banki nie wyciągną do nas pomocnej dłoni.

Prawo zostało zaostrzone także wobec firm pozabankowych. Muszą one przestrzegać ustawy antylichwiarskiej, a także poddawać klientów weryfikacji. Nie mają zatem tak dużej swobody w udzielaniu pożyczek jak kiedyś. To właśnie dlatego zadłużeni konsumenci zwracają się w stronę sektora prywatnego.

Z desperacji osób, które nie radzą sobie z finansami osobistymi, zdają sobie sprawę przede wszystkim internetowi oszuści. Wykorzystują oni trudne położenie zainteresowanych wsparciem i żerują na ich nieostrożności. Ogłoszenia promujące prywatne pożyczki olx, działają w myśl zasady – jest popyt, jest podaż, czyli skoro jest grupa docelowa, to znajdą się też tacy, którzy zechcą ją zaspokoić. Używając chwytliwych haseł typu: ”pożyczka bez BIK”, ”konsolidacja wszystkich długów”, ”gwarantowana pożyczka z komornikiem”, oszuści jeszcze bardziej usypiają naszą czujność.

Co realnie kryje się pod ofertami na olx?

Pożyczki prywatne, czyli te udzielane przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej w sektorze pożyczkowym, są oczywiście legalne. Aby wiedzieć jak prawidłowo je weryfikować, trzeba zdobyć w tej dziedzinie pewną wiedzę. Polecamy w tym celu zapoznanie się z poradnikiem – jak skorzystać z pożyczki prywatnej.

Wróćmy jednak do kwestii oszustw. Użytkownicy ogłaszający się jako prywatni pożyczkodawcy na olx, realizują różne ukryte strategie. W najbardziej czarnym scenariuszu, może zależeć im na:

 • wyłudzeniu pieniędzy (tak zwanych przedpłat);
 • wyłudzeniu danych osobowych i wykorzystaniu ich na przykład do założenia kont na portalach aukcyjnych w celu realizowania oszustw ”na słupa’.

Nie wszystkie osoby podające się za prywatnych pożyczkodawców, mają niebezpieczne w skutkach zamiary. Są też tacy, którzy planują:

 • wykorzystać nasze dane w celu rejestracji w aplikacjach oferujących bonusy (na przykład typu FinTech);
 • założyć konta i skorzystać z promocji dla nowych klientów, na przykład na stronach bukmacherskich i w internetowych kasynach;
 • uzyskać dodatkowy zarobek w modelu afiliacyjnym – cwany rozmówca poprosi nas o założenie rachunku bankowego ze wskazanego linku lub złoży w naszym imieniu wnioski w firmach pożyczkowych i otrzyma za to wynagrodzenie od firmy organizującej kampanię afiliacyjną.

Na co uważać przeglądając pożyczki prywatne olx?

Prywatne pożyczki olx stanowią zdecydowaną większość w tej kategorii ogłoszeń portalu. To właśnie dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestie, które już na starcie wydają się podejrzane.

Oto najważniejsze sygnały, które powinny skłonić Cię do wycofania się z rozmowy z potencjalnym ”pożyczkodawcą”:

  1. Prośba o przesłanie skanu swojego dowodu osobistego – legalnie działające firmy pożyczkowe nigdy nie proszą swoich klientów o przesłanie skanu dokumentów. Posługują się zautomatyzowanymi systemami weryfikacyjnymi lub proszą o wykonanie przelewu 1 grosza. Przesłanie skanu dowodu nieznanej osobie może wiązać się z wykorzystaniem danych w różnych celach.
  2. Prośba o wykonanie przedpłaty (przelewu, który ma służyć uruchomieniu pożyczki) – takie zachowanie to bez wątpienia próba wyłudzenia pieniędzy. Możesz mieć pewność, że po wykonaniu płatności, kontakt z rozmówcą zostanie przerwany.
  3. Prośba o podanie danych do konta bankowego lub kodu BLIK i jego zatwierdzenie pod pretekstem ”przelania Ci środków” – to zdecydowanie najbardziej czerwona flaga, jaka powinna Cię zaniepokoić!
  4. Używanie przez rozmówcę bardzo niepoprawnego języka, który wskazuje na korzystanie z translatora – internetowi oszuści bardzo często piszą zza granicy. Można poznać ich po bardzo niepoprawnej i niespójnej pisowni.
  5. Niechęć rozmówcy do umówienia się na osobiste spotkanie – prywatna pożyczka powinna niemalże zawsze być potwierdzona w obecności notariusza. Postaw się w odwrotnej sytuacji – czy pożyczyłbyś pieniądze nieznajomemu całkowicie na odległość? Zapewne nie, więc jeśli rozmówca ma opory przed tym aby się spotkać i używa nieracjonalnych argumentów, to znak że nie ma dobrych intencji.

Co zamiast ofert na olx?

Jeśli dana oferta pożyczki prywatnej choć w najmniejszym stopniu wzbudza Twoje podejrzenia, albo masz pewność, że jest ona oszustwem – omiń ją. Naiwność w tym przypadku nie popłaci, a może wręcz doprowadzić do dużych tarapatów. Zamiast ryzykować, lepiej jest spróbować złożyć wnioski w legalnie działających firmach.

Nawet jeśli do tej pory uzyskiwałeś decyzję odmowną, nie jest powiedziane, że nie natrafisz w końcu na firmę, która zdecyduje się wypłacić Ci środki. Należy pamiętać, że firmy pożyczkowe działają mniej restrykcyjnie niż banki i każda z nich prowadzi własną politykę obsługi wniosków. Listę firm, które przymykają oko na wpisy w bazach znajdziesz tutaj: pożyczki bez BIK i KRD.

Jeżeli Twoje konto zajął już komornik, sytuacja jest o wiele trudniejsza, jednak nadal nie wszystko stracone. Na rynku istnieją firmy, które zgadzają się na udzielenie pożyczki przy egzekucji, o ile dostrzegają szansę na terminową spłatę przez klienta, na przykład z racji posiadania stałego zatrudnienia. Zajrzyj w tym celu do naszego zestawienia: pożyczki z komornikiem.

Oceń tekst

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy