Pożyczki prywatne pod weksel – co musisz wiedzieć

Pożyczki prywatne pod weksel – co musisz wiedzieć

Zaktualizowano 25-11-2020 Opinie 1 Autor: Michał Kamiński

Pożyczki prywatne pod weksel cieszą się dość dużą popularnością głównie wśród osób, które ze względu na brak zdolności kredytowej nie mogą skorzystać z oferty banków i firm pożyczkowych. Poniżej wyjaśniamy, na czym polegają pożyczki pod weksel i jak z nich bezpiecznie korzystać.

Jak wyglądają oferty pożyczek pod weksel?

Pożyczki zabezpieczone wekslem są proponowane przez osoby prywatne, nazywające się często inwestorami. Są to ludzie mający nadwyżkę gotówki, dzięki której chcą zarobić, pożyczając ją na wysoki procent. Oferty takich pożyczek umieszczają najczęściej na popularnych portalach ogłoszeniowych typu OLX.pl lub Gumtree.pl. Dość charakterystyczne jest to, że są one kierowane do konkretnej grupy odbiorców, o czym świadczą reklamujące je hasła w ogłoszeniach:

 • pożyczki online
 • pożyczki bez zaświadczeń
 • pożyczki bez BIK i bez KRD
 • pożyczki bez zdolności kredytowej
 • pożyczki dla osób bezrobotnych, pracujących na czarno, z komornikiem itp.

Inwestorzy rzadko podają w ogłoszeniach szczegółowe parametry pożyczki. Wysokość pożyczki, termin i sposób jej spłaty, a także oprocentowanie są zatem ustalane indywidualnie. Jedynym znanym parametrem jest forma zabezpieczenia pożyczki, czyli weksel.

Na tych samych portalach internetowych można znaleźć również ogłoszenia osób poszukujących takich prywatnych pożyczek pod weksel. Można z nich wywnioskować, jakie kwoty pożyczek są najpopularniejsze – średnio jest to suma 20 000 zł.

Weksel jako zabezpieczenie należności

Weksel to bardzo popularny sposób zabezpieczania wszelkich wierzytelności, nie tylko pożyczek, ale również roszczeń w obrotach handlowych.

Weksel jest dokumentem mającym charakter papieru wartościowego, którego treść i forma jest ściśle określona przepisami (Ustawa z 1936 r. Prawo wekslowe). Wyróżnia się dwa rodzaje weksla:

 • weksel własny
 • weksel trasowany.

Weksel własny jest bezwarunkowym zobowiązaniem się wystawcy weksla do zapłaty remitentowi określonej kwoty w określonym terminie. Z kolei weksel trasowany jest poleceniem zapłaty – określa on kto i wobec kogo ma zapłacić określoną sumę pieniędzy w określonym terminie. Istnieje jeszcze tzw. weksel in blanco – nie wpisuje się w nim od razu kwoty zobowiązania, lecz uzupełnia później na podstawie deklaracji wekslowej.

Weksel stosowany jest jako zabezpieczenie roszczeń pieniężnych z wielu względów – przede wszystkim dlatego, że jest on prosty w zastosowaniu (na wekslu wystarczy wpisać kilka podstawowych danych, by pełnił on swoją rolę zabezpieczenia), łatwo przenieść prawa z weksla na inną osobę, a także szybko uzyskać na jego podstawie sądowy nakaz zapłaty.

Jak bezpiecznie skorzystać z pożyczki pod weksel?

Decydując się na skorzystanie z pożyczki zabezpieczonej wekslem, warto pamiętać, by dla własnego bezpieczeństwa nie godzić się na weksel in blanco. Jeśli pożyczkodawca nie jest uczciwy, może w pewnym momencie wpisać w nim dowolną sumę i skierować go do sądu w celu szybkiego uzyskania nakazu zapłaty. Udowodnienie na tym etapie, że zobowiązanie było niższe niż suma wpisana na wekslu, będzie wymagało czasu, wielu formalności oraz… pieniędzy na koszty procesowe.

Najlepszym rozwiązaniem jest weksel własny, który należy sporządzić we właściwy sposób – w dokumencie powinny znaleźć się następujące zapisy i informacje:

 • słowo „weksel”
 • bezwarunkowe zobowiązanie do zapłacenia określonej sumy pieniędzy (należy tutaj wpisać kwotę obejmującą należność główną oraz odsetki wyliczone na dzień zwrotu pożyczki)
 • oznaczenie terminu zwrotu pożyczki
 • oznaczenie miejsca płatności
 • imię i nazwisko osoby, na której rzecz ma być dokonana płatność (dane pożyczkodawcy – warto je uzupełnić o dane z dowodu osobistego)
 • data i miejsce wystawienia weksla
 • podpis wystawcy weksla (czyli pożyczkobiorcy) – nie może być to parafka, lecz podpis pozwalający odczytać nazwisko.

Tak sporządzony weksel w oryginale musi być przekazany pożyczkodawcy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by pożyczkobiorca zrobił dla siebie kserokopię weksla. Warto również oprócz weksla spisać umowę pożyczki, w której znajdą się wszystkie informacje na temat stron umowy, sumy pożyczonych pieniędzy, wysokości odsetek, terminu spłaty pożyczki itp. Podpisana przez obie strony umowa będzie dla pożyczkobiorcy pewnym rodzajem zabezpieczenia przed ewentualnym nieuczciwym postępowaniem pożyczkodawcy.

Warto pamiętać, że największą wadą prywatnych pożyczek pod weksel jest ich wysoki koszt. Pożyczki prywatne bywają bardzo wysoko oprocentowane, co utrudnia pożyczkobiorcy spłatę zobowiązania w wyznaczonym terminie. Niestety opóźnienie w spłacie daje prawo pożyczkodawcy skierowanie weksla do postępowania nakazowego, a po uzyskaniu nakazu zapłaty do wszczęcia postępowania komorniczego. Zaciągnięcie pożyczki pod weksel bez zastanowienia i bez przeanalizowania jej warunków może więc skończyć się poważnymi kłopotami finansowymi. Zastanów się czy nie lepiej wziąć pożyczkę od swojej rodziny. To opcja najtańsza i najbezpieczniejsza.

- Opinie

1 Opinia

 1. Urszula
  12.05.2019, 7:06 am Odpowiedz
  Chciała bym pożyczkę na otwarcie własnej firmy od 50000 do 150000