Przykład reprezentatywny pożyczki – definicja, co to oznacza?

Zaktualizowano 21-08-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Na stronach internetowych firm oferujących pożyczki online, a także w ich reklamach telewizyjnych można znaleźć tzw. reprezentatywny przykład pożyczki.

Jest on zapisany zazwyczaj drobnym drukiem i wiele osób nawet nie zwraca na niego uwagi.

Tak naprawdę jednak zawiera on dość istotne informacje o ofercie i dlatego warto się z nim zawsze zapoznać, a także umieć go interpretować.

Obowiązkowy element reklamy

Reprezentatywny przykład powinien być zaprezentowany w każdej reklamie pożyczki, która mówi o jej kosztach. Obowiązek ten wynika z Ustawy o kredycie konsumenckim z dn. 12 maja 2011 roku i  dotyczy zarówno firm pożyczkowych, jak i banków udzielających kredyty konsumenckie.

W przykładzie takim znaleźć się powinny więc co najmniej następujące informacje:

  • Całkowita kwota przykładowej pożyczki (np. 1000 zł)
  • Okres obowiązywania umowy (np. 30 dni, 12 miesięcy itd.)
  • RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania
  • Oprocentowanie pożyczki (wraz z określeniem czy jest stałe, czy zmienne)
  • Wartość odsetek wyrażona kwotowo (np. 8,22 zł, 52,80 zł itd.)
  • Wysokość pozostałych składowych kosztów, czyli np. prowizji, opłaty przygotowawczej, opłaty administracyjnej itp.
  • Wysokość rat w przypadku pożyczek ratalnych
  • Całkowita kwota do zapłaty/zwrotu (np. 1282 zł, 5066 zł itd.)

W przypadku modnej ostatnio darmowej pożyczki dla nowych klientów jej reprezentatywny przykład wygląda mniej więcej tak:

Reprezentatywny przykład dla pierwszej promocyjnej pożyczki: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 0%. Całkowita kwota pożyczki 1000 zł, okres obowiązywania umowy 30 dni, całkowita kwota do spłaty 1000 zł, oprocentowanie stałe w skali roku 0%, całkowity koszt pożyczki 0 zł.

Przykład reprezentatywny na stronach internetowych

Przykład reprezentatywny umieszczany jest najczęściej w widocznym miejscu, na stronie firmy pożyczkowej. Poniżej dwa przykłady:

NetCredit
NetCredit-przykład-reprezentatywny

Lendon
lendon-przykład-reprezentatywny

Jak należy rozumieć reprezentatywny przykład pożyczki?

Na początku warto wyjaśnić, na jakiej podstawie firmy tworzą swoje reprezentatywne przykłady pożyczki. Podstawę tę określa także ww. ustawa, która mówi, że przykład powinien reprezentować co najmniej 2/3 umów, jakie firma planuje zawrzeć ze swoimi klientami.

Mówiąc prościej, jeżeli dana firma pożyczkowa np. na podstawie wewnętrznych statystyk sprzedaży uzna, że najwięcej umów podpisze z klientami na chwilówki w kwocie 1500 zł na okres 30 dni, to najprawdopodobniej właśnie taka pożyczka stanie się przykładem reprezentatywnym.

Koszty wymienione w takim przykładzie powinny być jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych umów podpisywanych z klientami na pożyczki o takich parametrach. No właśnie, powinny być zbliżone, ale nie muszą być takie same, ponieważ przykład reprezentatywny jest tylko przykładem, a ostateczne warunki pożyczki ustalane są indywidualnie m.in. na podstawie oceny zdolności kredytowej klienta.

Choć reprezentatywny przykład pożyczki nie stanowi wiążącej oferty, to jednak warto na niego zawsze zwrócić uwagę i dokładnie się z nim zapoznać. Właśnie tutaj bowiem znaleźć można szczegółowe informacje o stosowanych przez firmę kosztach pożyczki, szczególnie tych dodatkowych, o których nie można się dowiedzieć z suwaka na stronie. Dzięki temu, że reprezentatywny przykład wygląda podobnie u wszystkich pożyczkodawców, dużo łatwiej jest też porównać ich oferty.

5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy