Wynagrodzenie i płaca minimalna 2800 brutto – ile to netto na rękę? [2023]

Wynagrodzenie i płaca minimalna 2800 brutto – ile to netto na rękę? [2023]

Zaktualizowano 10-03-2024 Autor: Arkadiusz Stal

W naszym kraju obowiązują przepisy prawa, które mówią jaką kwotę minimalną może wypłacić pracodawca pracownikowi, gdy ten zatrudniony jest na umowę o pracę w pełnym wymiarze pracy. Z kolei pełny wymiar czasu pracy to maksymalnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Pracując przez cały miesiąc na takich warunkach, pracodawca musi wypłacić pracownikowi minimalną płacę w wysokości 2800 zł brutto. Od minimalnego wynagrodzenia ustalane są innego rodzaju wynagrodzenia i świadczenia. W tym przypadku 2800 zł brutto odnosi się do pełnego etatu czyli zatrudnienie na umowę o pracę.

Co to jest płaca minimalna?

To inaczej wynagrodzenie minimalne za miesiąc pracy, podlegające przy tym oskładkowaniu, czyli odprowadzeniu wszelkich składek ZUS.

Wynagrodzenie brutto to kwota, która zostanie pomniejszona o składki, zaś wynagrodzenie netto, to kwota jaką pracownik otrzyma przelewem na konto bankowe – czyli pomniejszona o składki do ZUS i podatki od dochodu.

Historyczne stawki wynagrodzenia minimalnego w Polsce

Jako ciekawostkę warto dodać, że płaca minimalna w Polsce została wprowadzona w 1970 roku. Od tamtej pory stale ulega zmianie. Jeśli chcesz zobaczyć historyczne stawki, zajrzyj do wykresów płacy minimalnej rok po roku.

Wysokość składek ZUS w płacy minimalnej 2800 zł brutto

Od każdej umowy o pracę odprowadza się składki zdrowotne, chorobowe czy emerytalne. Te są po części płacone przez pracownika, ale i przez pracodawcę. Kwoty odliczane są od stawki brutto i wynoszą:

 • składka emerytalna – 615,93 zł
 • składka rentowa – 252,43 zł
 • chorobowa – 77,31 zł
 • wypadkowa – 52,70 zł
 • Fundusz pracy – 77,31 zł

Łączne składki jakie odprowadzane są z tytułu pensji minimalnej przez pracownika i pracodawcę to kwota 1075,68 zł miesięcznie.

wysokość skłaadek zus w wynagrodzeniu minimalnym 2800 brutto

Dodatkowo od płacy minimalnej pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy, który również pomniejsza Twoje wynagrodzenie.

2800 brutto – ile to netto czyli na rękę w umowie o pracę?

Jeśli pracodawca zatrudni Cię w oparciu o minimalne wynagrodzenie na zasadach umowy o pracę, otrzymasz na rękę czyli netto – 2018 zł.

Dokładnie jest to 2017,67 zł.

Taka kwota zostanie Ci wypłacona na konto bankowe lub przekazana do ręki. UWzględnia już ona wszelkie składki, które mają zagwarantować Ci wypłatę emerytury.

Płaca 2800 brutto – ile to netto na umowie zlecenie?

Należy pamiętać, że inaczej wyliczane jest minimalne wynagrodzenie netto dla umów zlecenie (sprawdź co to jest umowa zlecenie). Od nich również odprowadza się składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ZUS, ale inaczej wylicza się koszty uzyskania przychodu, które mogą wynosić:

 • 20% – przy tej formie rozliczenia otrzymasz 2038 zł netto na rękę
 • 50% – przy tej kwocie otrzymasz 2168,47 zł netto na rękę

Stawki oraz sposób rozliczenia umów zlecenie znajdziesz w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

kalkulator płacy minimalnej 2800 brutto na netto

Wynagrodzenie 2800 brutto – ile to netto na umowie o dzieło?

Umowa o dzieło nie jest rozliczenia w oparciu o płace minimalną. To Pracodawca z pracownikiem, bądź zleceniobiorca ze zleceniodawcą uzgadniają kwotę za jakie zostanie wykonane dzieło. Dziełem mogą być różne zakresy prac, których nie da się ująć w ramach czasowych lub godzinowych. Zleceniem może być:

 • pomalowanie płotu
 • napisanie oprogramowania
 • wykonanie określonej usługi lub stworzenie dzieła

W przepisach prawa pracy i wynagrodzeń spotkać się można z pojęciem minimalna stawka godzinowa w 2021 roku wynosząca 18,30 brutto.

płaca minimalna brutto netto - 2021

Minimalna stawka godzinowa – 18,30 brutto ile to netto?

Pracodawca zatrudniając pracownika, nie może mu jednak zapłącić mniej niż minimalna stawka godzinowa. Wylicza się ją inaczej i podlega rozliczeniu w wielu formach umowy czy niepełnym wymiarze czasu pracy. W roku 2021 przyjęto, że minimalna stawka godzinowa wynosi 18,30 zł brutto, co daje netto:

 • stawka godzinowa netto w 2021 roku w umowie zlecenie – około 12 zł na rękę

W przypadku minimalnej stawki godzinowej w oparciu o umowę o dzieło kwoty to:

 • stawka godzinowa na umowie o dzieło w 2021 roku – około 15 zł na rękę

Stawka minimalna ustalana jest co roku i ulega zmianom podobnie jak wynagrodzenie podstawowe.

Kto ustalił wysokość płacy minimalnej w kwocie 2800 zł brutto?

Proces ustalania wynagrodzenia minimalnego w 2021 roku prowadziło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To tutaj zapadły wstępne decyzję i kwota 2800 brutto. Zaproponowana stawka została przedstawiona Radzie Ministrów, skąd w kolejnym etapie trafia do Rady Dialogu Społecznego, w której zasiadają przedstawiciele rządu, związków zawodowych i organizacji pracodawców. Tutaj jednak wszystko się nie kończy bo Rada Dialogu Społecznego do 15 lipca składa własną propozycję płacy minimalnej do Rady Ministrów. Jeśli tego nie zrobi do 15 lipca, rząd sam do dnia 15 września ustali wysokość wynagrodzenia minimalnego.

W roku 2021 wysokość wynagrodzenia podstawowego wynosi właśnie 2800 zł brutto, czyli dokładnie 2017,67 zł netto.

Jeśli twoje wynagrodzenie będzie wyższe, zawsze możesz skorzystać z kalkulatorów płacy, dostępnych na wielu portalach.

Od czego zależy płaca minimalna w 2021 roku?

Kwota płacy minimalnej w wysokości 2800 zł brutto zostałą ustalona w oparciu o kilka czynników makroekonomicznych i sytuacji ekonomicznej w kraju. Rada ministrów zatwierdziła stawkę biorąc pod uwagę:

 • wzrost inflacji w 2020 roku
 • wzrost średniego wynagrodzenia – średniej krajowej
 • sytuację ekonomiczną wywołaną kryzysem z wiązanym z COVID-19

Płaca minimalna 2800 zł brutto a kredyt w banku

Dla banku istotne jest nie tylko kwota osiąganego przychodu netto, ale także rodzaj umowy o pracę. Nawet minimalne wynagrodzenie buduje pewną zdolność kredytową, lecz ważniejszy jest tu aspekt stażu, płynności i ilości przepracowanych lat. Pomimo wynagrodzenia minimalnego w wysokości 2018 zł netto na rękę, bank może udzielić nawet kredytu hipotecznego. Nie będzie to zawrotna suma, ale jeśli w gospodarstwie domowym pracują dwie osoby, kwota może być wyższa.

Jeśli potrzebujesz większej ilości informacji o warunkach na jakich bank udziela kredytu hipotecznego, zajrzyj do poradnika – umowa o pracę a kredyt hipoteczny. Wymieniono tam wszystkie kryteria jakie bank bierze pod uwagę wyliczając zdolność kredytową oraz to jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać kredyt hipoteczny.

Wynagrodzenie minimalne 2800 zł a pożyczka pozabankowa

Osoby, które nie mają długiego stażu pracy, nie mogą liczyć na kredyty bankowe. Dla nich najczęściej ostateczną deską ratunkową są pożyczki online – niekiedy darmowe, udzielane przez firmy pozabankowe. Osoby, które posiadają umowę o pracę przy wynagrodzeniu minimalnym mogą liczyć nawet na 3000 zł szybkiej pożyczki. Wystarczy przejść prostą weryfikacje konta bankowego przelewem na 1 grosz, a firma szybko sprawdzi wpłaty od pracodawcy, co z kolei pozwoli natychmiastowo wypłacić gotówkę, jeszcze tego samego dnia.

Firmy pożyczkowe w wielu przypadkach nie wymagają zaświadczeń o zarobkach jak jest to w banku.

Płaca 2800 brutto – szybkie podsumowanie

Jeśli pracodawca przedstawia ci umowę w jakiej zawarto wynagrodzenie minimalne w wysokości 2800 zł brutto, pieniądze jakie wpłyną ci na konto lub otrzymasz do ręki to będzie kwota – 2018 zł. Od niej odprowadzone już zostały wszelkie składki na ZUS i ubezpieczenie zdrowotne.

Jeśli wykonujesz nadgodziny lub twoja umowa przewiduje premie, wynagrodzenie będzie wyższe. Pamiętaj tylko by pracodawca przedstawił ci regulamin premii oraz rozliczania nadgodzin, które również mogą być wypłacane w oparciu o pensję minimalną.

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy