Wniosek o zwrot prowizji w Provident

Wniosek o zwrot prowizji w Provident

Zaktualizowano 03-04-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Każdy konsument korzystający z usług firm pożyczkowych, takich jak m.in. Provident, ma prawo do zwrotu prowizji pożyczki (całości lub części), jeśli zrezygnuje z umowy albo spłaci zobowiązanie przed terminem.

Takie prawa gwarantuje wszystkim klientom ustawa o kredytach konsumenckich. Szczegóły oraz darmowy wzór wniosku o zwrot prowizji — poniżej.

Kto może otrzymać zwrot prowizji w Providencie?

Na podstawie Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim wielu klientów banków i instytucji pozabankowych może ubiegać się o zwrot całości lub części prowizji zapłaconej z tytułu udzielenia zobowiązania.

Chodzi o osoby, które spełniają następujące warunki:

  • podpisały umowę z kredytodawcą jako osoba fizyczna,
  • uregulowały należność przed zawartym w umowie terminem,
  • wysokość pożyczki nie przekraczała 255 500 zł,
  • środki nie zostały przeznaczone na cele związane z działalnością gospodarczą.

Co to oznacza w praktyce? Już wyjaśniamy.

Ile wyniesie i kiedy wnioskować o zwrot prowizji od Providenta

Jeżeli 01.04.2023 roku podpisałeś umowę o pożyczkę z Providentem (kwota — 5 000 zł, prowizja — 5 00 zł) termin spłaty na dokumencie to 01.04.2024 roku, a faktyczny moment, w którym oddałeś całą należność to 01.10.2023 roku — należy Ci się zwrot prowizji w kwocie proporcjonalnej do pozostałego czasu na uregulowanie zadłużenia.

Kwota ta, zostanie wyliczona poprzez podzielenie wszystkich pozaodsetkowych kosztów pożyczki, przez liczbę dni kredytowania zgodnie z umową i pomnożenie przez liczbę dni, o które skróci się czas trwania umowy.

W tym przypadku: 500 zł / 366 dni * 183 dni = 250 zł.

Wniosek możesz złożyć, kiedy tylko Twoja spłata zostanie zaksięgowana na koncie pożyczkodawcy.

Jak otrzymać zwrot prowizji w Providencie?

Złożenie wniosku o zwrot prowizji nie jest skomplikowanym procesem.

Wystarczy:

  • Wypełnić wniosek o zwrot prowizji — możesz stworzyć go samodzielnie lub skorzystać z naszego darmowego wzoru. Pamiętaj, by zawierał Twoje dane osobowe i teleadresowe, numer umowy o pożyczkę, powołanie się na artykuł 49 Ustawy o kredycie konsumenckim oraz wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej C-383/18 oraz żądanie zwrotu kosztów na wskazany w piśmie rachunek bankowy;
  • Wysłać formularz na adres ul. Inflancka 4A, 00-189 Warszawa (siedziba firmy Provident);
  • Zachować skan pisma oraz potwierdzenie wysłania dokumentu.

Wniosek o zwrot prowizji Provident — darmowy wzór

Poniżej znajdziesz darmowy wzór formularza, na podstawie którego możesz otrzymać zwrot całości lub części prowizji zapłaconej Providentowi przy zaciąganiu zobowiązania.

Co zrobić, gdy Provident odrzucił wniosek?

Jeżeli Provident odniesie się negatywnie do Twojego żądania — nie zrażaj się. Prawo stoi po Twojej stronie. Zgłoś się do Rzecznika Finansowego i razem ustalcie dalsze działania. Możliwe, że będziesz musiał wystąpić na drogę sądową.

Nie spiesz się jednak z oceną sytuacji. Brak odpowiedzi od Providenta może oznaczać, że Twój wniosek jest wciąż procesowany.

Ile czasu Provident ma na zwrot prowizji?

Zgodnie z ustawą, na którą wielokrotnie powołujemy się w tekście, rozliczenie prowizji z klientem, który dokonał wcześniejszej spłaty pożyczki, musi nastąpić w ciągu 14 dni od daty zaksięgowania zwrotu całości należności na koncie Providenta.

W swoim serwisie www Provident pisze natomiast o stosowaniu 15-dniowego systemu rozpatrywania reklamacji.

Czy warto ubiegać się o zwrot?

Jeżeli wcześniejsza spłata Twojej pożyczki może wygenerować dla Ciebie zwrot poniesionych kosztów oczywiście warto skorzystać z tej okazji. To w końcu należne Ci zgodnie z prawem środki!

I choć we wcześniejszych latach Provident był niechętny rozliczeniom tego typu, a jego działania w tym zakresie można było określić jako pod tzw. górkę względem klientów, w tej chwili, dzięki ingerencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK) sytuacja uległa zmianie na lepsze.

 

5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy