Wcześniejsza spłata pożyczki. Jak dostać zwrot.

Wcześniejsza spłata pożyczki. Jak dostać zwrot.

Zaktualizowano 14-01-2021 Opinie 0 Autor: Katarzyna Zet

Jeśli często korzystasz z usług finansowych, być może zdarzyło Ci się wcześniej spłacić kredyt lub pożyczkę. W takiej sytuacji należy Ci się zwrot kosztów. W tym artykule podpowiem jak go otrzymać. Poświęcisz mi 5 minut?

Firma pożyczkowa czy bank rozdzielają koszy usługi na odsetkowe i poza odsetkowe. Do tych drugich wliczane są rozmaite opłaty i prowizje, które firmy traktują jako koszt jednorazowy. Co to oznacza? W przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki otrzymujesz tylko proporcjonalny zwrot odsetek.

Patrzy na to wszystko z boku prezes UOKiK i dochodzi do wniosku, że przecież to jest ewidentne dojenie klienta i trzeba coś z tym zrobić. Powołując się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nakazuje obliczać kwotę zwrotu za wcześniejszą spłatę metodą liniową. Brzmi zawile? Już wyjaśniam, o co chodzi.

Obliczanie kwoty zwrotu metodą liniową

Metoda liniowa to nic innego jak zsumowanie wszystkich kosztów kredytu i podzielenie ich przez liczbę dni, w których obowiązuje umowa kredytu czy pożyczki. Kwotę zwrotu wyliczasz, mnożąc dzienny koszt zobowiązania przez okres wcześniejszej spłaty. Dalej jest to nie do końca jasne? Zobacz dwa przykłady:

  1. Pożyczyłeś w firmie Vivus 3000 zł na 30 dni. Za taką pożyczkę trzeba zapłacić 482,40 zł. Zdecydowałeś się jednak dokonać zwrotu po 10 dniach. Wtedy kwotę do zwrotu obliczysz tak:482,40 zł / 30 dni = 16,08 zł – dzienny koszt pożyczki
    16,08 zł * 20 dni (okres wcześniejszej spłaty) = 321,60 zł – tyle należy Ci się zwrotu
  2. Pożyczyłeś w firmie Aasa 10 000 zł na 36 miesięcy. Kosztuje to łącznie 9 823,99 zł.
    Wpadł wujek z ameryki, poratował groszem i już po 12 miesiącach spłaciłeś cały kredyt. Szybko liczysz ile do zwrotu: 9 823,99 zł / 1095 dni = 8,97 zł – dzienny koszt zobowiązania
    8,97 zł * 730 dni (okres wcześniejszej spłaty) = 6 548,10 zł – to kwota Twojego zwrotu.

Całkiem niezłe sumy prawda? Wyobraź sobie, że obliczając kwotę zwrotu według starego sposobu, otrzymałbyś odpowiednio 11,87 zł (Vivus) oraz 767,98 zł (Aasa).
Spłaciłeś wcześniej pożyczkę i chcesz obliczyć należną Ci kwotę? Skorzystaj z kalkulatora przygotowanego przez UOKiK https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator/

wcześniejsza spłata pożyczki zwrot

Jak wnioskować o zwrot

Jeśli zawarłeś umowę o kredyt po 18 grudnia 2011, należy Ci się zwrot. Aby o niego wnioskować, wypełnij jeden z poniższych formularzy (do wyboru wersja Word lub PDF) i zanieś lub wyślij do instytucji, która pożyczyła Ci pieniądze.

Formularz zwrotu PDF

Formularz zwrotu Word (edytowalny)

Nie pamiętasz numeru pożyczki lub daty zawarcia umowy? Zwróć się z zapytaniem do usługodawcy. Ma on obowiązek udzielić Ci wszystkich informacji. Ile masz czasu? Twoje roszczenia ulegają przedawnieniu według zasad:

  • po 10 latach dla kredytów spłaconych po 18.12.2011
  • po 6 latach dla kredytów spłaconych po 09.07.2018

Udało Ci się otrzymać zwrot wyliczony nowym sposobem? Napisz, jak Ci poszło w komentarzu. Twoja historia z pewnością pomoże innym użytkownikom.

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy