Skrytka bankowa – jak działa i ile kosztuje?

Skrytka bankowa – jak działa i ile kosztuje?

Zaktualizowano 30-08-2023 Autor: Magdalena Godzieba

Skrytka bankowa, choć brzmi tajemniczo, w rzeczywistości pomaga chronić majątek. Zamiast przechowywać cenne przedmioty w domu, gdzie narażone są na kradzież lub zniszczenie, lepiej jest rozważyć bezpieczne ich ukrycie. Jak wynająć skrytkę i co możesz w niej przechowywać? Ile to kosztuje? Odpowiadamy.

Co to jest skrytka bankowa?

Skrytka to indywidualne i specjalnie wydzielone miejsce w placówce banku. Działa ono bardzo podobnie jak sejf. Można schować tam właściwie wszystko to, co jest dla nas cenne.

Skrytka najczęściej wyglądem przypomina szufladę lub szafkę, z tym że zabezpieczona jest kluczem lub kartą magnetyczną. Banki posiadają w swojej ofercie różne rozmiary skrytek, po to aby możliwe było wybranie ich według wielkość przedmiotu, jaki będzie przechowywany.

Skrytki bankowe są samoobsługowe, a korzystanie z nich po podpisaniu umowy, nie wymaga udziału pracownika banku.

Co możesz umieścić w skrytce bankowej?

Przepisy nie nakazują klientom banków spisywania deklaracji, co do tego, jakie przedmioty będą przechowywali w swojej skrytce. Ważna jest jednak znajomość regulaminu, który z wiadomych względów kategorycznie zabrania przechowywania niektórych przedmiotów.

Są to rzeczy nielegalne, takie jak: narkotyki i dopalacze, przedmioty ukradzione innym osobom, substancje toksyczne i wybuchowe, broń oraz artykuły spożywcze.

Odpowiemy zatem na pytanie, co jest dozwolone i najczęściej deponowane w skrytkach. Są to:

 • ważne dokumenty (testamenty, weksle, akty własności, umowy);
 • wartościowa biżuteria;
 • sztabki złota oraz złote i srebrne monety;
 • dzieła sztuki (na przykład obrazy);
 • przedmioty kolekcjonerskie (klasery ze znaczkami, stare monety);
 • przedmioty o wartości sentymentalnej (na przykład pamiątki rodzinne).

Jeśli przedmioty umieszczone w skrytce będą budziły podejrzenia, prawo do wglądu będą miały takie organy jak: Policja, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Celna, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ale także komornik w toku egzekucji.

W jakim banku możesz skorzystać ze skrytki bankowej?

Nie każdy bank w Polsce oferuje skrytkę bankową. Wynika to z tego, że utrzymanie ich zaawansowanych systemów bezpieczeństwa jest bardzo kosztowne. Wśród banków, które mają taką opcję, nie wszystkie placówki są też wyposażone w skrytki. Zazwyczaj z usługi można skorzystać w większych placówkach, podczas gdy te mniejsze nie prowadzą tej usługi.

Przed udaniem się do banku, warto zatem zorientować się, która placówka w mieście posiada wolne do wynajęcia skrytki. Banki, które znajdują się na tej liście to:

 • PKO BP
 • Pekao
 • BNP Paribas

Skorzystanie ze skrytki może wiązać się więc z koniecznością przyjazdu do oddziału banku w większym mieście. Najwięcej punktów posiadających skrytki, zlokalizowane jest w Warszawie oraz Gdańsku i Krakowie.

Wynajęcie skrytki bankowej – jak to zrobić?

Jeśli znajdziesz już bank, który posiada wolną skrytkę bankową o wymiarze, jaki Cię interesuje, wystarczy udać się do placówki z ważnym dokumentem tożsamości (dowodem osobistym lub paszportem) oraz podpisać umowę z bankiem. Klient korzystający ze skrytki, musi mieć ukończone 18 lat. Co ważne, nie trzeba wcale być polskim rezydentem.

Po podpisaniu umowy, musisz opłacić prowizję określoną w umowie. Otrzymasz wówczas klucz i będziesz mógł umieścić w skrytce swój przedmiot. Pamiętaj o tym, że zgubienie klucza lub karty może wiązać się z koniecznością poniesienia dość sporych kosztów za wymianę.

Ze skrytki można skorzystać z drugą osobą, na przykład współmałżonkiem lub pełnoletnim dzieckiem. Istnieje także możliwość wskazania pełnomocnika. Wówczas wszystkie upoważnione osoby będą miały dostęp do skrytki.

Ile kosztuje skrytka w banku?

Bardzo ważną kwestią jest opłata, jaka wiąże się z korzystaniem ze skrytki. Jaka to jest kwota? Czy ponosi się ją jednorazowo, czy regularnie? Już wyjaśniamy.

Cena wynajęcia skrytki uzależniona jest od indywidualnej oferty każdego banku. Poniżej cennik największych banków oferujących tę usługę:

 • PKO BP – opłata roczna 600 zł lub miesięczna 50 zł;
 • Pekao S.A. – opłata roczna 1800 zł dla osób posiadających konto Przekorzystne, 1200 zł dla osób mających konto Private Banking oraz 3600 zł dla osób, które nie posiadają żadnego rachunku w Pekao;
 • BNP Paribas – tutaj opłata roczna uzależniona jest od wielkości skrytki – 360 zł małe skrytki i 600 zł większe skrytki.

Co zamiast skrytki bankowej?

Skrytki to usługa oferowana nie tylko przez banki, ale także przez prywatne firmy prowadzące działalność skarbcowo-depozytową. Najbardziej znane firmy na rynku to:

 • Safebox24;
 • Centrum Depozytów Bankowych;
 • Bezpieczny Skarbiec;
 • Mennica Rosenberg.

Na tym etapie pojawi się zapewne pytanie, czy prywatna skrytka depozytowa zapewnia bezpieczeństwo? Otóż firmy te, znajdują się pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego i obarczone są obowiązkiem spełniania bardzo rygorystycznych warunków.

Ceny w takich miejscach są nieco wyższe niż w banku, gdyż zazwyczaj oscylują w okolicach 100 zł za miesiąc, jednak na duży plus zasługuje tu zaawansowana forma zabezpieczeń. Do otwarcia skrytki nie wystarczy jedynie klucz lub karta, ale także konieczność skorzystania z systemów biometrii dłoni i twarzy.

Skrytka bankowa a bezpieczeństwo

Skrytka bankowa jest zdecydowanie bezpieczniejszym miejscem do przechowywania drogocennych przedmiotów niż sejf domowy, lub tym bardziej trzymanie rzeczy „luzem” w domowej szafce.

O bezpieczeństwie skrytki świadczy także to, że poza organami ścigania (w określonych sytuacjach), dostępu do niej nie uzyska nikt inny poza osobami wskazanymi w umowie. Żaden z członków rodziny klienta nie może udać się do banku i na swoje żądanie otrzymać dostępu do drzwiczek.

Co natomiast z obowiązkiem ochrony pozostawionych rzeczy? Bank oczywiście nie uchyla się od odpowiedzialności za przedmioty pozostawione w skrytce przez klienta.

Jego odpowiedzialność obejmuje jednak określoną w umowie kwotę maksymalną i zazwyczaj jest to kilkudziesięciokrotność średnich pensji krajowych.

Chcąc pozostawić w depozycie bankowym przedmioty o bardzo dużej wartości – na przykład znaczną ilość ciężkich sztabek złota, należy zdecydowanie wykupić osobne ubezpieczenie.

Zalety korzystania ze skrytek bankowych

Wynajem skrytki w banku może okazać się lepszym rozwiązaniem, niż trzymanie cennych przedmiotów w domu. Z rozwiązania takiego powinni skorzystać zwłaszcza posiadacze domów jednorodzinnych zlokalizowanych na uboczu, które to narażone są na zdecydowanie częstsze włamania i rabunki. Jest to rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają i nie zawsze mogą sprawować osobistą pieczę nad swoimi cennymi przedmiotami.

Skrytka bankowa to korzystne rozwiązanie także z uwagi na stosunkowo niską cenę. Koszt miesięczny nie przekracza zazwyczaj kilkudziesięciu złotych.

Jest to także usługa dla tych, którzy cenią sobie prywatność i nie chcą, aby ważne dla nich rzeczy przechowywane były w domu, w którym mogłyby mieć do nich dostęp inne osoby. Daje to bardzo dużą autonomię.

Przedmioty znajdujące się w domu mogą także ulec zniszczeniu. Najbardziej kłopotliwa może być sytuacja, gdy są to dokumenty ważne dla finansów i dziedzictwa (na przykład akty własności, weksle, czy testamenty). Skrytka będzie całkowicie bezpiecznym miejscem do ich przechowywania.

Oceń tekst

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy