Jaki bank wybrać? Jakie cechy musi mieć najlepszy bank?

Jaki bank wybrać? Jakie cechy musi mieć najlepszy bank?

Zaktualizowano 21-02-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Podjęcie decyzji, jaki bank wybrać do prowadzenia konta osobistego, jest dość trudnym zadaniem. Z takiego konta będziesz przecież korzystać nawet przez wiele lat, dlatego ważne są nie tylko koszty jego prowadzenia.

Znaczenie mają również kwestie wpływające na jego codzienne użytkowanie, a więc np. zakres usług świadczonych przez daną instytucję czy jej sposób obsługi klientów.

Poniżej podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze banku i gdzie najlepiej założyć konto bankowe – zarówno to osobiste, jak też oszczędnościowe, czy walutowe.

Jakie są banki w Polsce?

Chcąc wybrać dobre konto bankowe, najpierw warto sobie uświadomić, jaki mamy wybór. Jak się okazuje, całkiem spory, ponieważ konto osobiste możemy otworzyć w wielu instytucjach. W swojej ofercie mają je:

 • banki komercyjne
  jest ich obecnie około 30 i należą do nich zarówno największe instytucje takie jak PKO BP, Pekao, ING Bank Śląski czy Santander Bank Polska, jak i mniejsze np. Bank Pocztowy, Nest Bank, czy VeloBank,
 • banki spółdzielcze
  w sumie jest ich 498 i większość a nich zrzeszona jest w jednej z dwóch grup: Banku Polskiej Spółdzielczości (BPS) lub Spółdzielczej Grupie Bankowej (SGB).

Komercyjny vs. spółdzielczy
W bankach komercyjnych znajdziesz na pewno większy wybór kont np. konta dla dzieci, studentów lub seniorów, a także konta rozliczeniowe, oszczędnościowe, czy też konta walutowe. Takie instytucje kierują swoją ofertę do klientów z całego kraju, dlatego ma ona uniwersalny charakter.

Z kolei banki spółdzielcze działają głównie lokalnie np. na terenie danej gminy lub województwa, dlatego często ich oferta rachunków jest skromniejsza, ale dostosowana do potrzeb miejscowej społeczności.

Poniżej podpowiemy Ci, w której instytucji warto dzisiaj założyć i prowadzić konto. Przygotowując nasze rekomendacje, wzięliśmy pod uwagę aktualne oferty wszystkich banków, a także opinie naszych użytkowników, którzy zdecydowali się z nich skorzystać.

Jaki bank na konto osobiste?

Jeśli zastanawiasz się, w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste, to sprawdź poniższe oferty. Te trzy banki proponują obecnie wyjątkowo warunki otwarcia i prowadzenia rachunku.

1. mBank – eKonto osobiste w promocji

W mBanku możesz teraz założyć konto osobiste, które nie tylko jest niemal całkowicie darmowe, ale także pozwoli Ci zyskać dodatkowe pieniądze. Opłaty za podstawowe transakcje w ramach takiego rachunku wynoszą:

 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta,
 • 0 zł za wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce od 100 zł i z bankomatów za granicą,
 • 0 zł za standardowe przelewy internetowe,
 • 0 zł za obsługę karty, jeśli wykonasz nią w ciągu miesiąca transakcję na kwotę min. 350 zł.

Możesz założyć takie konto na selfie przez aplikację i jeśli zrobisz to do końca maja 2023 r., możesz skorzystać z promocji, w ramach której bank oferuje do 450 zł premii za aktywne korzystanie z rachunku.

2. Alior Bank – konto internetowe

W Alior Banku konto internetowe może być w praktyce całkowicie darmowe. Za jego prowadzenie bank nie pobiera bowiem żadnych opłat miesięcznych, a jego tabela prowizji za typowe operacje wygląda następująco:

 • 0 zł za standardowe przelewy przez Internet,
 • 0 zł za obsługę karty pod warunkiem wykonania nią transakcji na kwotę min. 300 zł miesięcznie,
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów Aliora (bez względu na kwotę) oraz w maszynach sieci Euronet (powyżej 100 zł),
 • 0 zł za wypłaty za bankomatów za granicą.

Wniosek o założenie konta złożysz wygodnie przez stronę internetową banku, a tożsamość potwierdzisz zdalnie poprzez przelew weryfikacyjny z innego banku lub podczas wizyty kuriera, który dostarczy Ci umowę.

3. ING Bank Śląski – Konto Direct

Proponowane przez ING Bank Śląski konto osobiste wiąże się z równie korzystnymi warunkami. Za jego prowadzenie nie zapłacisz żadnej opłaty miesięcznej, podobnie jak prowizji za następujące usługi:

 • za standardowe przelewy internetowe,
 • za obsługę karty, o ile zrealizujesz nią w miesiącu transakcje bezgotówkowe w łącznej kwocie min. 300 zł,
 • za wypłaty gotówki z bankomatów z logo ING i Planet Cash.

Konto Direct otworzysz wygodnie przez aplikację Moje ING lub przez stronę internetową banku. Do wyboru są także formy potwierdzenia tożsamości, dzięki którym nie trzeba odwiedzać placówki w celu podpisania umowy.

Jaki bank na konto oszczędnościowe?

A gdzie najlepiej otworzyć konto bankowe służące do odkładania i pomnażania oszczędności? Na pewno w banku, który oferuje najwyższe oprocentowanie. Kierując się tym parametrem, wybraliśmy 3 najlepsze banki na konto oszczędnościowe:

1. Nest Bank

Klienci indywidualni prowadzący konto osobiste w Nest Banku mogą teraz otworzyć konto oszczędnościowe na następujących warunkach:

 • z oprocentowaniem 8,25% przez 2 miesiące dla kwot do 400 tys. zł i z oprocentowaniem 3% w kolejnych miesiącach,
 • brak opłat za przelewy między kontem oszczędnościowym a kontem osobistym w Nest Banku,
 • brak opłat za prowadzenie konta.

Nest Konto Oszczędnościowe założysz bez wychodzenia z domu poprzez wypełnienie krótkiego wniosku w bankowości elektronicznej lub aplikacji.

2. ING Bank Śląski

ING Bank Śląski proponuje Otwarte Konto Oszczędnościowe w promocji „Bonus na start”. Wystarczy do końca lutego 2023 r. założyć takie konto i wpłacić na nie pieniądze, aby przez kolejne 3 miesiące korzystać z oprocentowania 8% dla kwot do 400 tys. zł. Potem środki są oprocentowane wg standardowej stawki 1,5%. Prowadzenie konta jest natomiast bezpłatne.

Chcąc założyć taki rachunek oszczędnościowy, nie musisz mieć konta osobistego w ING. Jeśli jednak je masz, to za przelewy wewnętrzne między rachunkami nie zapłacisz nic.

3. Bank Millennium

W Banku Millennium możesz otworzyć Konto Oszczędnościowe Profit, które ma teraz promocyjne oprocentowanie. Dla nowych środków do kwoty 300 tys. zł wynosi ono przez pierwsze 3 miesiące:

 • bezwarunkowo 6%,
 • warunkowo 8% – jeśli w każdym miesiącu promocji wykonasz minimum 5 płatności kartą lub BLIK-iem.

Potem oprocentowanie zmienia się na standardowe i wynosi w zależności od kwoty oszczędności od 1,25 do 2% w skali roku. Warunkiem skorzystania z oferty jest posiadanie lub otwarcie konta osobistego Millennium 360°.

Najlepsze banki na konto walutowe

Jeśli często wyjeżdżasz za granicę lub z innych powodów wykonujesz operacje w obcych walutach, pewnie interesuje Cię, w jakim banku najlepiej założyć konto walutowe. Poniżej przedstawiamy 3 oferty, którymi warto się zainteresować ze względu na korzystne warunki.

1. Alior Bank

W Alior Banku możesz otworzyć konto walutowe w EUR, USD i GBP. Każde z nich musi być powiązane z kontem osobistym w Aliorze. Jeśli zamówisz usługę wielowalutową na karcie, będziesz mógł płacić nią środkami ze wszystkich rachunków bez ponoszenia opłat za przewalutowanie. Warto też założyć konto w Kantorze walutowym Alior Banku, ponieważ dzięki temu będziesz mógł wygodnie wymieniać waluty po atrakcyjnych kursach i płacić kartą nawet w 160 walutach, a więc niemal na całym świecie.

2. mBank

W mBanku konto walutowe założysz w aż 10 walutach do wyboru – nie tylko w tych najpopularniejszych jak euro czy dolar, ale także w koronach norweskich, duńskich i czeskich, czy nawet w jenach japońskich. Bank za prowadzenie takich rachunków nie pobiera żadnych opłat.

Do konta w złotówkach i kont walutowych możesz też zamówić kartę z usługą wielowalutową, umożliwiającą dokonywanie płatności w różnych walutach bez kosztów przewalutowania. Jeśli wybierzesz konto w EUR, USD lub GBP, to kartą Visa do takiego konta będziesz mógł wypłacać daną walutę z bankomatów za granicą za darmo.

3. PKO BP

W PKO BP możesz otworzyć nawet 9 kont walutowych w różnych walutach i każde z nich podpiąć do jednej karty wydanej do konta osobistego w złotówkach. W takiej sytuacji nie zapłacisz nic za prowadzenie rachunków i dodatkowo oszczędzisz na braku opłat za przewalutowanie transakcji dokonywanych kartą za granicą.

Wybór banku nie zawsze jest łatwy

Wybór banku to tak naprawdę trudne zadanie. Do najważniejszych problemów, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć, należą:

 • zbyt duża liczba instytucji
  wszystkie oferują podobne produkty i usługi, ale na nieco innych warunkach, co nastręcza trudności z ich rzetelnym porównaniem,
 • podobnie brzmiące promocje
  z telewizyjnych bloczków reklamowych można wysnuć wniosek, że większość banków oferuje dzisiaj konto za 0 zł, gdy tymczasem w wielu z nich zwolnienie z opłat wymaga spełnienia dodatkowych warunków lub dotyczy wyłącznie wybranych elementów cennika,
 • często zmieniające się oferty
  banki rywalizując ze sobą o klientów, zmieniają swoje oferty nawet co miesiąc, dlatego nietrudno przegapić atrakcyjną promocję,
 • mało przejrzysty sposób prezentowania warunków oferty
  na stronach internetowych banki eksponują najważniejsze warunki prowadzenia konta, natomiast pozostałe są napisane drobnym druczkiem lub znajdują się w osobnych tabelach opłat i regulaminach, które są bardzo rozbudowane i napisane skomplikowanym językiem,
 • pułapki promocji
  banki działają w celu osiągnięcia zysku, dlatego jeśli oferują coś za darmo, to zwykle chcą zarobić na czymś innym np. na tym, że sprzedadzą Ci dodatkowe usługi w ramach tzw. cross-sellingu,
 • trudności z oceną wszystkich aspektów korzystania z usług danego banku
  ze stron internetowych raczej nie dowiesz się, czy bank oferuje faktycznie przyjazną aplikację mobilną lub czy będziesz mógł liczyć na miłą obsługę na infolinii lub w placówce.

W praktyce, aby dzisiaj wybrać rzeczywiście najlepszy bank na prowadzenie konta, należałoby spędzić mnóstwo czasu na mozolne przeanalizowanie wszystkich ofert i wyszukanie opinii na temat poszczególnych instytucji. Nie musisz jednak tego robić.

Całą tę „robotę” wykonują bowiem za Ciebie eksperci portalu Pożyczasz, którzy śledzą na bieżąco oferty banków i przygotowują na ich bazie rzetelne porównania i rankingi produktów bankowych oraz ich profesjonalne recenzje.

Po prostu skorzystaj z takich gotowych podpowiedzi, a dzięki temu łatwiej i szybciej podejmiesz decyzję.

Jak wybrać najlepszą ofertę dla siebie?

Chcąc wybrać najlepszy bank dla siebie, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na ogólne kwestie związane z korzystaniem z usług z danej instytucji.

Odpowiedz więc sobie na takie pytania jak:

 • czy bank oferuje takie konto, jakiego potrzebujesz,
 • czy oferta rachunku jest dla Ciebie korzystna – pod względem finansowym i funkcjonalnym,
 • czy w danym banku chętnie skorzystasz także z innych produktów i usług ze względu na atrakcyjne warunki,
 • czy oddział banku znajduje się blisko Twojego miejsca zamieszkania lub pracy,
 • czy będziesz mieć blisko do bankomatu, z którego wypłacisz bezpłatnie gotówkę.

Warto wiedzieć!
Niekiedy wybór banku może być podyktowany względami praktycznymi. Wiele osób decyduje się bowiem założyć konto w tej samej instytucji, w której rachunek ma ich pracodawca, aby otrzymywać jak najszybciej przelewy z wynagrodzeniem.

Dość częstą praktyką jest także korzystanie z usług tego samego banku w gronie rodziny, aby dzięki temu przelewać sobie bez opłat pieniądze.

Warto też rozważyć założenie konta w banku, w którym planuje się zaciągnąć kredyt, ponieważ to ułatwia wynegocjowanie jego lepszych warunków.

Najlepszy bank to najtańszy bank

Na pytanie, jaki bank wybrać najlepiej, większość ekspertów odpowiada jednym głosem: ten najtańszy. Chodzi o to, aby prowadzenie w nim konta wiązało się z jak najniższymi kosztami.

Przed wyborem banku porównaj zatem dokładnie oferty takich rachunków w różnych instytucjach pod kątem ich cenników. Istotne są zwłaszcza:

 • opłaty miesięczne za prowadzenie konta i obsługę karty
  można ich uniknąć, co szerzej wyjaśnimy niżej,
 • opłata jednorazowa za wydanie i potem za odnowienie karty,
 • opłaty za przelewy
  standardowe, natychmiastowe oraz zagraniczne (SEPA i SWIFT),
 • prowizje za wypłaty gotówki z bankomatów
  warto zwrócić uwagę na ewentualne minimalne kwoty darmowych wypłat w bankomatach własnych banku oraz koszty wypłat w bankomatach obcych,
 • opłaty za operacje zlecone w placówce lub na infolinii
  większość banków je dzisiaj pobiera i bywają one w dość sporej wysokości.

Najlepsze konto bankowe to dzisiaj bez wątpienia konto darmowe, a więc zwolnione z co najmniej miesięcznych opłat za jego prowadzenie.

Są jednak instytucje, które oprócz tego oferują za darmo podstawowe usługi w ramach rachunku np. przelewy internetowe, czy też wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Wybierz bank, który działa online

Konto najwygodniej obsługiwać online. Już w zasadzie wszystkie oferują bankowość elektroniczną i aplikację mobilną do obsługi rachunku.

Jeszcze lepiej jednak, jeśli bank świadczy jak najwięcej usług w sposób zdalny przez internet, a więc umożliwia m.in.:

 • otwarcie konta bankowego online – np. na selfie i bez konieczności odwiedzania placówki w celu podpisania umowy,
 • wnioskowania w 100% online o inne produkty bankowe – np. o pożyczkę bez zaświadczeń,
 • załatwienie spraw urzędowych w bankowości elektronicznej – np. złożenie wniosku o 500+,
 • porozmawianie z doradcą na czacie.

Na co zwrócić uwagę wybierając kont bankowe

Podejmując decyzję, gdzie założyć konto bankowe, zwróć także uwagę na takie kwestie jak:

 • promocje
  warto postawić na bank, który oferuje możliwość otrzymania premii za otwarcie konta,
 • warunki darmowego konta
  wybierz bank, w którym będziesz w stanie je spełnić np. pod kątem minimalnych wpłat miesięcznych na rachunek czy też liczby transakcji wykonanych kartą,
 • zakres dodatkowych usług
  zdecyduj się na bank, który zapewnia w ramach konta usługi, jakich potrzebujesz np. dostęp do kantoru internetowego, czy też limit kredytowy w rachunku,
 • funkcjonalność aplikacji mobilnej
  sprawdź, czy spełnia ona Twoje oczekiwania np. czy można w niej uruchomić płatności zbliżeniowe BLIK (nie we wszystkich bankach jest to możliwe),
 • bezpieczeństwo
  dowiedz się, jak bank chroni swoich klientów np. przed kradzieżą danych i jakie oferuje wsparcie na wypadek np. zgubienia karty lub telefonu z aplikacją,
 • jakość obsługi
  sprawdź, czy bank oferuje różne kanały kontaktu, czy na infolinii możesz porozmawiać z doradcą a nie botem, lub czy w placówkach możesz liczyć na szybką obsługę bez stania w długiej kolejce.

W dokonaniu odpowiedniego wyboru pomogą Ci również opinie innych klientów na temat danej instytucji oraz proponowanych przez nią warunków prowadzenia konta.

Znajdziesz je na naszym portalu, podobnie jak opinie o bankach niezależnych ekspertów.

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy