Jak sprawdzić do kogo należy numer konta bankowego

Jak sprawdzić do kogo należy numer konta bankowego

Zaktualizowano 14-05-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Weryfikacja bezpośrednio u nadawcy, to w praktyce jedyny sposób na zaznajomienie się z imieniem i nazwiskiem oraz adresem zamieszkania właściciela rachunku bankowego przed dokonaniem przelewu.

Istnieją jednak narzędzia, które pozwalają zmniejszyć prawdopodobieństwo błędnej transakcji czy zminimalizować ryzyko dokonania transferu środków na konto oszusta.

W poniższym tekście podpowiadamy jak i gdzie z nich skorzystać oraz jak sprawdzić, do kogo należy numer konta bankowego, kiedy mimo wszystko dojdzie do pomyłki lub wyłudzenia.

Kiedy musisz dowiedzieć się, do kogo należy numer konta?

Konieczność zidentyfikowania posiadacza danego numeru konta występuje z reguły w 3 sytuacjach:

 1. Przed dokonaniem przelewu
  oczywiście każda wykonywana przez nas transakcja powinna zostać dobrze przeanalizowana pod kątem poprawności danych, które wprowadziliśmy do formularza dyspozycji transakcji i wiarygodności odbiorcy. W praktyce chodzi o to, by zawsze mieć pewność, że bezbłędnie przepisaliśmy lub skopiowaliśmy numer konta „adresata” oraz że osoba, na której konto transferujemy środki — na przykład za zakup jakiegoś produktu — jest tym, za kogo się podaje i po otrzymaniu gotówki faktycznie wyśle nam zakupiony towar.
 2. Po dokonaniu omyłkowego przelewu
  pomylenie jednej cyfry numeru konta wystarczy, by pieniądze trafiły na niewłaściwy rachunek. W takiej sytuacji musimy ustalić, jaka nieuprawniona osoba dysponuje teraz naszą gotówką, korzystając z pomocy banku. W razie pomyłki skontaktuje się z bankiem jak najszybciej – być może jest szansa, aby cofnąć przelew.
 3. Po staniu się ofiarą wyłudzenia
  co może się zdarzyć nawet, pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności.  W takiej sytuacji zadajemy sobie pytanie jak odzyskać pieniądze przelane oszustowi? Jeżeli jest już za późno na cofnięcie przelewu, to kolejna sytuacja, w której musimy poprosić bank o wsparcie w ustaleniu tożsamości przestępcy.

Czy da się sprawdzić, do kogo należy numer konta?

O tym do kogo należy dany numer konta, wie z reguły tylko bank odpowiadający za wychodzącą lub przychodzącą transakcję. Jeśli poinformujemy instytucję o pomyłce lub oszustwie, którego ofiarą padliśmy, zwróci się ona do odbiorcy pieniędzy z prośbą o zwrot.

Jeżeli to nie poskutkuje – informacja do kogo należy numer konta, zostanie przekazana odpowiednim organom ścigania. Najczęściej na Twój wniosek, ale Ty sam, nie będziesz osobą, która pozna tożsamość oszusta.

Jak sprawdzić do kogo należy numer konta bankowego?

Weryfikacja tego, do kogo należy numer konta bankowego, na które omyłkowo lub poprzez wyłudzenie trafiły nasze środki, odbywa się poprzez złożenie przez Ciebie reklamacji przelewu.

Skontaktuj się w tym celu z placówką swojego banku. Zwykle możesz to zrobić:

 • drogą telefoniczną,
 • e-mailowo,
 • poprzez formularz kontaktowy dostępny w serwisie www banku,
 • za pomocą aplikacji mobilnej.

Twoje zgłoszenie uruchomi specjalną procedurę:

 1. Bank skontaktuje się z instytucją prowadzącą konto oszusta/odbiorcy omyłkowego przelewu.
 2. Bank osoby, której tożsamość ma zostać ujawniona, wystąpi do niej o zwrot środków na rachunek techniczny wraz ze wskazaniem konsekwencji prawnych w przypadku niezastosowania się do prośby.
 3. Jeżeli po 30 dniach od kontaktu z odbiorcą błędnego/wyłudzonego przelewu, środki nie zostaną zwrócone, bank będzie miał obowiązek udostępnić dane takiej osoby, ale wyłącznie policji lub prokuraturze, jeżeli zdecydujesz się na skierowanie sprawy na drogę sądową.

Jak widzisz, odzyskanie gotówki w takiej sytuacji może być trudne, kosztowne i czasochłonne, dlatego warto zabezpieczyć się przed nią jeszcze przed wykonaniem transakcji.

Jak sprawdzić numer konta przed przelewem?

Jeżeli przyszły odbiorca przelewu jest Ci znany, z weryfikacją jego numeru konta nie powinieneś mieć żadnego problemu. By dodatkowo pozbyć się wątpliwości, możesz dzięki prostemu narzędziu internetowemu sprawdzić jaki bank obsługuje dany rachunek. Każdy numer konta ma bowiem zakodowaną w postaci 4 cyfr nazwę instytucji, z której pochodzi.

Jeśli odbiorcą przelewu ma być z kolei firma czy osoba prywatna, u której dokonujesz zakupu po raz pierwszy – zachowaj wzmożoną czujność. W przypadku popularnych serwisów ogłoszeniowych lub aukcyjnych zawsze sprawdzaj, czy ogłoszeniodawca posiada pozytywne opinie klientów i czy podaje dane kontaktowe, które można zweryfikować na przykład w CEIDG albo KRS.

Warto wiedzieć


Nasze darmowe narzędzie w kilka sekund pomoże Ci sprawdzić numer konta bankowego.

O czym pamiętać wykonując przelew pieniędzy?

Składając dyspozycję przelewu środków, zawsze miej na uwadze bezpieczeństwo własnych finansów i staraj się nie dopuścić do pomyłki, o którą naprawdę łatwo.

Zgodnie z unijną dyrektywą w sprawie usług płatniczych, banki wykonują nasze transakcje wychodzące wyłącznie na podstawie numeru konta, bez podawania danych odbiorcy. To wygodne rozwiązanie, choć przyniosło dużą oszczędność czasu, sprawiło, że w tej chwili łatwiej o pomyłkę oraz o stanie się ofiarą nadużycia.

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy