Jak sprawdzić czy jestem w KRD – instrukcja krok po kroku

Jak sprawdzić czy jestem w KRD – instrukcja krok po kroku

Zaktualizowano 27-02-2021 Autor: Arkadiusz Stal

Większość osób, gdy słyszy określenie baza dłużników myśli, że ich to nie dotyczy. O tym, ze mamy negatywny wpis często dowiadujemy się przypadkowo. Bierzesz sprzęt na raty albo podpisujesz umowę u operatora komórkowego – odmowa! Ma Pan negatywny wpis w bazie dłużników.

Aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji, możesz sprawdzić, czy Twoje dane są wpisane do bazy. W tym artykule dowiesz się jak za darmo sprawdzić, czy jesteś w rejestrze długów KRD. Przedstawimy Ci szczegółową instrukcję krok po krok.

Sprawdzanie swoich danych w KRD

W przeszłości negatywny wpis KRD można było zweryfikować na stronie krd.pl. Jednak niedawno krajowy rejestr długów uruchomił nowy projekt o nazwie Chroń Pesel.

Jest to platform dedykowana dla klientów indywidualnych. Sprawdzisz na niej czy masz negatywny wpis w bazie KRD, a także otrzymasz powiadomienie SMS, jeśli jakaś firma lub bank wyśle zapytanie dotyczące Twojej osoby.

Logowanie na portalu

Krok 1. W pierwszym kolejności udaj się na stronę https://chronpesel.pl/  i kliknij przycisk „zabezpiecz swój pesel”. Usługa nie jest bezpłatna, dlatego wybierz odpowiedni pakiet. Jeśli chcesz sprawdzić dane jednorazowo, to zdecyduje się na najtańszą opcję.

sprawdzanie w KRD - pakiety

Krok 2.  Podaj adres e-mail i kliknij dalej. Przejdziesz na formularz, w którym należ wypełnić niezbędne dane i zaznaczyć zgody. Gdy pojawi się wyskakujące okienko, sprawdź poprawność podanych danych i kliknij „TAK”.

formularz rejestracyjny

Krok 3 to wybór formy płatności. Na tą chwilę za usługę można zapłacić wyłącznie kartą kredytową. Kliknij „dalej”, zaznacz zgody, a następnie wybierz przycisk „przejdź do płatności”. Zostaniesz przekierowany do bramki płatniczej, w której należy podać dane z karty: numer, datę ważności, kod CCV2.

Jeśli Twoja płatność została zrealizowana poprawnie, zostaniesz przekierowany z powrotem na stronę chronpesel.pl. Zobaczysz tam informację, że konto zostało poprawnie założone.

Potwierdzenie danych osobowych

Teraz pozostało już tylko potwierdzenie danych osobowych. Jest to warunek konieczny do sprawdzenia, czy jesteś bazi dłużników KRD.

Krok 1. Wybierz przycisk „potwierdź tożsamość” i podaj wszystkie wymagane dane w formularzu.

KRD potwierdź tożsamość

Krok 2. Potwierdzenie danych możesz wykonać na dwa sposoby. Pierwszy to przelew 1 zł z osobistego konta bankowego, a drugi to dodanie zdjęć dowodu osobistego.

Polecamy pierwszy sposób, gdyż jest on znacznie szybszy. Opcja dostępna dla właścicieli kont bankowych umieszczonych na zdjęciu poniżej.

potwierdzenie tożsamości dla KRD - banki

Pobieranie raportu

Jak tylko twoja tożsamość zostanie potwierdzona, otrzymasz wiadomość e-mail. Teraz możesz już dokonać sprawdzenia.

Wybierz „sprawdzanie”, a następnie „Sprawdź, czy jesteś wpisany do krajowego rejestru dłużników”. Potwierdź wybór, klikając „TAK”.

raport KRD - pobierz

Generowanie raportu trwa kilkadziesiąt sekund. Jak tylko dane będą dostępne, ujrzysz przycisk „pobierz dane na swój temat”. Po kliknięciu przycisk zostaniesz przekierowany do strony z raportem. Plik można zapisać w postaci dokumentu PDF.

Jeśli zostałeś wpisany do rejestru KRD, to pobrany raport będzie zawierał taką informację. Znajdziesz w nim również pozytywne informacje gospodarcze. Chodzi o zobowiązania z tytułu kredytów lub chwilówek, które spłaciłeś.

Dlaczego należy sprawdzać swoje dane w KRD

Zalecamy, aby sprawdzać swoje dane w KRD przynajmniej raz w roku. Usługa jest szczególnie polecana osobom aktywnie korzystającym z różnego rodzaju produktów finansowych.

W dzisiejszych czasach spotyka Cię na co dzień bardzo dużo obowiązków płatniczych.  Możesz łatwo coś przeoczyć i narazić się na nieprzyjemności. Niezapłacony mandata, pożyczka czy też rachunek. Te i wiele innych informacji znajdziesz w rejestrze KRD.

Chroń swoje dane osobowe

Jeśli zdarzyło Ci się zarejestrować na stronie, do której nie masz zaufania, rozważ zakup wyższego pakietu. W dzisiejszych czasach zjawisko kradzieży danych jest dość często spotykane. Złodzieje wykorzystują skradzione dane np. do zaciągania kredytów lub chwilówek.

Dzięki wyższemu pakietowi otrzymasz powiadomienie SMS za każdym razem, gdy jakiś podmiot złoży zapytanie o Twoje dane do KRD.

 

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy