EUCB – baza dłużników

Zaktualizowano 28-02-2021 Autor: Arkadiusz Stal

Już w zasadzie wszystkie firmy oferujące szybkie pożyczki online korzystają z baz danych o kredytobiorcach i dłużnikach. Takie bazy umożliwiają im na błyskawiczne pozyskanie informacji o ewentualnym zadłużeniu klienta wnioskującego o pożyczkę.

Najpopularniejszymi polskimi bazami udostępniającymi takie informacje jest Biuro Informacji Kredytowej oraz rejestry dłużników BIG. Jak się okazuje, powstają również bazy o zasięgu międzynarodowym i w dodatku dedykowane wyłącznie branży pożyczkowej. Przykładem jest EUCB, czyli European Union Credit Bureau.

EUCB – najważniejsze informacje o bazie

EUCB-mapa-krajowEUCB to baza wymiany informacji o pożyczkobiorcach przeznaczona dla firm pożyczkowych, która pozwala im sprawdzić status swojego klienta w momencie składania przez niego wniosku i tym samym lepiej ocenić jego zdolność kredytową. Baza została stworzona w 2009 roku przez litewską firmę UAB EUROPE INFO GROUP. Dzisiaj jej lokalne wersje funkcjonują w 8 krajach europejskich m.in. w Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie, Łotwie i Hiszpanii. Polska baza zawiera informacje o około 326 tysiącach pożyczkobiorców i korzysta z niej zaledwie kilka firm pożyczkowych m.in. Netcredit, Ekspres Pożyczka, czy Tani Kredyt. Informację o tym, czy dany pożyczkodawca bierze udział w wymianie informacji na EUCB, można znaleźć np. w warunkach umowy ramowej lub za pomocą naszej porównywarki pożyczek. Każda firma musi też najpierw uzyskać od klienta zgodę na pozyskanie i przekazywanie danych na jego temat z takiej bazy.

EUBC jest w pełni zintegrowane z zewnętrznymi platformami. Są to:

 • Volsor – platforma marketingu online
 • CreditOnline – oprogramowanie CRM do administrowania pożyczkami online

UWAGA: EUBC współpracuje tylko z kilkoma polskimi firmami pożyczkowymi. W związku z tym negatywny wpis w tej bazie nie pozbawia Cie szans na chwilówki od firm, które nie współpracują z EUBC.

Jakie informacje o pożyczkobiorcach są gromadzone w EUCB?

Baza EUCB udostępnia firmom pożyczkowym informacje o danym kliencie pod kątem jego historii pożyczkowej, ale pozwala także potwierdzić jego dane kontaktowe np. e-mail czy numer telefonu. Jeśli chodzi o historię pożyczkową, to w bazie znajdują się między innymi takie informacje jak:

 • data rejestracji w bazie – czyli kiedy informacje na temat klienta pojawiły się w bazie po raz pierwszy
 • data zaciągnięcia ostatniej pożyczki
 • liczba aktualnie zaciągniętych pożyczek
 • ostatnie przedłużenie terminu spłaty pożyczki
 • liczba odrzuconych wniosków o pożyczkę
 • data ostatniego odrzucenia wniosku o pożyczkę
 • wartość zaciągniętych pożyczek
 • liczba pożyczek niespłaconych w terminie
 • opóźnienie w spłacie w dniach
 • wartość zadłużenia.

Ogólnie raport w EUCB obejmuje 35 pozycji i może być bardzo wartościowym źródłem wiedzy na temat osoby wnioskującej o pożyczkę, przede wszystkim jej zadłużenia w firmach pożyczkowych oraz rzetelności w spłacie pożyczek. Warto jednak zauważyć, że dane pochodzą jedynie od firm pożyczkowych współpracujących z EUCB, a nie od wszystkich pożyczkodawców. W Polsce z platformy korzysta zaledwie kilka firm, dlatego jest ona traktowana jako dodatkowe, a nie główne źródło informacji o pożyczkobiorcach. Dużo więcej firm pożyczkowych zdecydowało się na współpracę z polską platformą branżową Credit Check, która już w tym momencie zgromadziła dane o 2,5 miliona pożyczkobiorców (wobec 326 tys. na EUCB jest to dużo bardziej imponująca liczba). Nadal najlepszym źródłem informacji pomagającym pożyczkodawcom ocenić zdolność kredytową swoich klientów jest BIK oraz rejestry BIG, z których korzystają również polskie banki.

Dane firmy:

UAB “Europe Info Group”
NIP: LT100007086715
Adres: Pervalkos g. 29, 93104 Neringa
Kontakt:
tel: +44 1279 937057 +370 640 44 877
e-mail: support@eucb.info

 

Więcej na temat EUBC można dowiedzieć się na stronie firmy http://eucb.info/ Niestety witryna nie posiada polskiej wersji językowej.

5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy