Karta kredytowa Provident – recenzja oferty ProviSmart

Karta kredytowa Provident – recenzja oferty ProviSmart

Zaktualizowano 28-02-2024 Autor: Marta Wycisło Karta kredytowa

Niezależnie od tego, czy kartę kredytową traktujesz jak poduszkę finansową, która pozwala Ci spać spokojnie, czy jako narzędzie do realizowania codziennych płatności, wybierając ten produkt, warto byś przeanalizował wszystkie dostępne na rynku opcje. Nasz artykuł prezentuje ofertę Providenta – pozabankową kartę Provi Smart. Dzięki recenzji dowiesz się, czy to narzędzie płatnicze w ogóle warto brać pod uwagę.

Karta kredytowa Provident: Co to jest i jak działa?

Karta kredytowa Provi Smart jest wydawana przez pozabankową firmę pożyczkową Provident we współpracy z Mastercard. Pozwala na płatności stacjonarne i internetowe oraz zawiera usługę 3D Secure, która czuwa nad bezpieczeństwem środków (przy pomocy jednorazowych kodów SMS, którymi należy każdorazowo potwierdzić internetową transakcję).

Limit na karcie Provi Smart może wynosić nawet 10 000 zł, a całą kwotę można wypłacić na swoje konto lub „do ręki” od razu po zawarciu umowy. Spłata wykorzystanych środków jest dość elastyczna – można uregulować całe zadłużenie w bezpłatnym okresie rozliczeniowym lub w każdym miesiącu przelać tylko należność minimalną.

Dwie dodatkowe funkcje/benefity, o których warto wspomnieć, to:

 • Możliwość wypłaty gotówki z bankomatu całkowicie za darmo (bez żadnej prowizji);
 • Chargeback Mastercard – pozwala na otrzymanie zwrotu płatności w przypadku braku dostawy zakupu czy braku realizacji usługi.
Ważne!

Z karty można korzystać wyłącznie na terenie Polski.

Proces uzyskiwania karty

Aby móc dysponować kartą i przyznanym limitem kredytowym należy zawrzeć z Providentem umowę.

Możesz to zrobić:

 • Online;
 • Telefonicznie (dzwoniąc na numer centrum obsługi klienta);
 • Podczas wizyty doradcy klienta w Twoim miejscu zamieszkania.

Provident pozyska od Ciebie dane osobowe, dzięki którym firma sporządzi umowę, zweryfikuje wszystkie konieczne informacje na Twój temat, przeprowadzi ocenę zdolności kredytowej i wyda stosowną decyzję.

Wymagania dla otrzymania karty kredytowej Provident

Aby móc złożyć wniosek o kartę Provi Smart, musisz:

 • Być osobą fizyczną;
 • Mieć polskie obywatelstwo i polski adres zamieszkania;
 • Ukończyć 18 lat;
 • Wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, która pozwoli Ci w ocenie pożyczkodawcy na spłatę pożyczonej kwoty wraz z ewentualnymi kosztami.

Opłaty związane z użytkowaniem karty Provi Smart

RRSO, czyli kluczowy parametr wskazujący, jakie koszty poniesiesz w związku z użytkowaniem danego produktu finansowego to w przypadku karty kredytowej Provi Smart 170,02%. Opłata za korzystanie z przyznanego limitu kredytowego to 4,5% wartości tej kwoty miesięcznie. Brak transakcji wykonywanych kartą = brak kosztów.

Reprezentatywny przykład dla karty kredytowej Provi Smart ze strony Providenta:

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 170,02%, całkowita kwota kredytu 3 500 zł, całkowita kwota do zapłaty 5 558,93 zł, oprocentowanie stałe 18,50%, całkowity koszt kredytu 2 058,93 zł (w tym: opłaty miesięczne 1 732,50 zł, odsetki 326,43 zł), 10 miesięcznych równych rat w wysokości 505,36 zł, ostatnia 11 miesięczna rata w wysokości 505,33 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 5.10.2023 na reprezentatywnym przykładzie Karty kredytowej Provi Smart. Do obliczenia powyższych parametrów przyjęto, że limit kredytowy w ramach Karty kredytowej Provi Smart w wysokości 3 500 zł został wykorzystany jednorazowo w całości poprzez dokonanie transakcji przy użyciu karty kredytowej, w dniu zawarcia umowy o kartę kredytową Provi Smart.

Odroczenie spłaty i okres bezodsetkowy — jak to działa?

Karta kredytowa od Providenta jest bardzo elastyczna jeśli chodzi o możliwość spłaty zadłużenia. Użytkownik Provi Smart może:

 • Spłacić cały wykorzystany limit w ciągu 30-dniowego okresu bezodsetkowego unikając tym samym konieczności uregulowania jakichkolwiek odsetek czy prowizji. Odda tyle, ile pożyczył i odnowi limit.
 • Spłacić wykorzystane środki w 11 miesięcznych ratach. Zgodnie z harmonogramem i kwotami należności widniejącymi na zestawieniu transakcji, które wystawiane jest w każdym miesiącu.

Bieżące saldo, zestawienie operacji oraz wszystkie informacje na temat spłaty można uzyskać także dzwoniąc na infolinię Providenta.

Jakie opinie mają klienci?

Wielu klientów chwali rozwiązanie od Providenta za jego szeroką dostępność i akceptację wniosków konsumentów, którzy nie mieliby szansy na bankowe karty kredytowe. Jako zaletę, użytkownicy wskazują też wysoki dostępny limit kredytowy – 10 000 zł oraz możliwość podpisania umowy w zaciszu własnego domu. Doradcy Providenta dojeżdżają bowiem do klientów. Zarówno podczas procedury ubiegania się o Provi Smart, jak i po spłatę w gotówce, jeśli wyrażają oni taką chęć.

Największym minusem opisywanej tu karty jest bardzo wysokie RRSO (170,02%). Na rynku istnieją instytucje pozabankowe, oferujące kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent mniej.

Alternatywy dla karty Providenta

Inne pozabankowe karty kredytowe dostępne w tej chwili na rynku finansowym, to np.:

 1. Net Credit – oferuje kartę z maksymalnym limitem 10 000 zł i RRSO na poziomie 191,48%;
 2. AXI Card – limit kredytowy, jaki możesz tu uzyskać to maksymalnie 6 000 zł, natomiast RRSO – 164,9%;
 3. Halvo – dzięki tej karcie kredytowej uzyskasz odnawialną pożyczkę w maksymalnej kwocie 20 000 zł, a jej RRSO jest wyjątkowo niskie, dla nowych klientów wynosi 39,95%;
 4. Cardina – maksymalny limit na karcie to 3 000 zł. RRSO to natomiast 142,43%.

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajdziesz 3 najczęściej zadawane przez internautów pytania dotyczące karty kredytowej Provi Smart. Odpowiadamy na nie w prosty i przejrzysty sposób, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak sprawdzić stan konta na karcie kredytowej Provi Smart?

Saldo sprawdzisz:

 • Na comiesięcznym zestawieniu, które otrzymasz w wiadomości e-mail;
 • Telefonując na infolinię pożyczkodawcy, pod numer: 600 400 150;
 • Wybierając funkcję „sprawdzenie stanu konta” w bankomacie, jednak jest to opcja płatna.

Czy możliwa jest wcześniejsza spłata zadłużenia na karcie kredytowej Provident?

Spłaty zadłużenia możesz bez żadnych dodatkowych opłat dokonać w dowolnym momencie danego cyklu rozliczeniowego.

Czy do posiadania karty kredytowej Provi Smart potrzebna jest umowa o pracę?

Nie, nie ma takiego wymogu.

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy