Sesje przelewów w Velobank – godziny księgowania

Sesje przelewów w Velobank – godziny księgowania

Zaktualizowano 02-03-2024 Autor: Magdalena Godzieba Banki

Jeśli jesteś właścicielem konta w VeloBanku, zapewne nie raz zastanawiałeś się, kiedy otrzymasz środki, na które czekasz lub w jakim czasie Twój zlecony przelew znajdzie się u odbiorcy. Poniższy artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości.

Jak działają sesje przelewów w VeloBank?

Sesje przelewów bankowych to określenie używane w kontekście przetwarzania transakcji finansowych przez banki. W ramach tych sesji, banki zbierają i przetwarzają zbiorczo wiele przelewów w określonych przedziałach czasowych, zamiast obsługiwać każdą transakcję osobno w momencie jej złożenia przez klienta.

Każdy bank w Polsce ma prawo do samodzielnego ustalania godzin swoich sesji przychodzących oraz wychodzących. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku odbywają się one zawsze 3 razy dziennie. Godziny sesji pomagają nam w oszacowaniu, kiedy środki znajdą się na naszym rachunku oraz kiedy dojdzie do wysłania zleconych przez nas płatności.

VeloBank sesje przychodzące – godziny

Sesje przychodzące to godziny graniczne, w których bank księguje środki na naszych kontach. W przypadku VeloBanku mają one miejsce:

Przychodzące

o godzinie 10:00 – I sesja przychodząca Elixir;

o godzinie 14:00 – II sesja przychodząca Elixir;

o godzinie 17:00 – III sesja przychodząca Elixir.

VeloBank sesje wychodzące – godziny

Sesje wychodzące to godziny graniczne, w których bank wysyła zlecone przez nas przelewy na konta odbiorów. W przypadku VeloBanku mają one miejsce:

Wychodzące

o godzinie 08:15 – I sesja wychodząca Elixir;

o godzinie 12:15 – II sesja wychodząca Elixir;

o godzinie 14:30 – III sesja wychodząca Elixir.

Sesje dla przelewów zagranicznych w VeloBank

W VeloBanku można z powodzeniem wykonać przelewy zagraniczne. Polecenie przelewu SEPA, zarówno wychodzącego, jak i przychodzącego, to instrument płatniczy regulowany przez zasady Systemu Polecenia Przelewu SEPA. Przeznaczony jest on do realizacji poleceń zapłaty w euro w ramach SEPA (Single Euro PaymentArea).

Przelewy tego typu realizowane są wyłącznie w walucie EUR z datą realizacji D+1. Oznacza to, że pieniądze na koncie zostaną zaksięgowane w kolejnym dniu roboczym od czasu zlecenia płatności. Bank odbiorcy musi być przy tym uczestnikiem systemu SEPA. Co ciekawe, VeloBank informuje na swojej stronie o możliwości negocjacji kursu wymiany walut.

VeloBank oferuje trzy tryby realizacji transakcji zagranicznych:

  • realizacja z datą wykonania najpóźniej dwa dni po dacie zlecenia;
  • realizacja z datą wykonania najpóźniej następnego dnia po dacie zlecenia;
  • realizacja z datą wykonania najpóźniej w dniu zlecenia.

Koszty związane z obsługą przelewu zależą od rodzaju konta oraz przypisanej do niego oferty. Istnieje także możliwość realizacji zleceń za granicę, gdzie wszystkie koszty ponosi zleceniodawca (OUR).

Jak działa przelew natychmiastowy w VeloBank?

Usługa przelewu natychmiastowego to opcja, dzięki której możliwe jest polecenie przelewu krajowego z gwarancją zaksięgowania środków u odbiorcy w ciągu dosłownie paru minut. Opcja ta odbywa się z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa.

Przelew w systemie Express Elixir, jest płatnością realizowaną w walucie PLN i odbywa się z rachunku bankowego zleceniodawcy na rachunki prowadzone w PLN na rzecz odbiorców, którzy posiadają rachunki w innych bankach, będących również uczestnikiem systemu Express Elixir.

Aby wykonać przelew natychmiastowy w VeloBanku, należy tuż przed wysłaniem środków zaznaczyć w swojej aplikacji mobilnej lub w bankowości internetowej odpowiednią opcję. Dogodność ta wiąże się z dodatkową opłatą, która uzależniona jest od rodzaju konta, jednak nie przekracza ona 10 zł.

Godziny księgowania w VeloBank – od czego zależą?

W systemie bankowym sesje rozliczeniowe to określone godziny w ciągu dnia, podczas których przetwarzane są transakcje. Zależą one od harmonogramu, jaki bank deklaruje na swojej stronie.

Godzina księgowania przelewu wychodzącego jest zawsze konkretna i albo przelew zakwalifikuje się do danej sesji, albo przejdzie dopiero do kolejnej. Zależy to przede wszystkim od nas – od tego, o której godzinie dokonamy transakcji.

Zaksięgowanie przelewu przychodzącego odbywa się zawsze po czasie, jaki określa bank. Może to trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Bank wówczas przetwarza wszelkie informacje i przypisuje środki do kont swoich klientów. Godzina sesji przychodzącej to zatem czas, w którym bank zaczyna podejmować czynności zmierzające do udostępnienia nam środków, a nie sztywnego pojawienia się ich na koncie.

Ważne

Jeśli chcemy, aby wysłane środki pojawiły się na koncie odbiorcy tego samego dnia roboczego, najbezpieczniej jest wysłać je z samego rana, a maksymalnie do godziny 10.

Jak działa system Elixir w VeloBank?

Elixir to nazwa systemu rozrachunkowego w Polskim Standardzie Płatności, który jest używany do rozliczeń międzybankowych. System ten umożliwia szybkie i efektywne przesyłanie środków pomiędzy bankami w Polsce. Gwarantuje on sprawne wykonywanie wszelkich płatności pomiędzy bankami, które uczestniczą w systemie.

Utworzenie i rozwój systemu ELIXIR zawdzięczamy Krajowej Izbie Rozrachunkowej (KIR), która kontroluje polskie systemy płatnicze i dostarcza cyfrowe rozwiązania dla sektora bankowego.

Ważne

Standardowe sesje ELIXIR dotyczą tylko i wyłącznie zwykłych przelewów międzybankowych. Nie są one powiązane z rozwiązaniami, takie jak przelewy natychmiastowe, przelewy SORBNET, przelewy BLIK na telefon, płatności BlueCash i inne przyspieszone formy przesyłania środków.

Pytania klientów:

W jakich dniach VeloBank realizuje przelewy Elixir?

Standardowe przelewy w systemie Elixir odbywają się zawsze w dniach roboczych. Oznacza to, że VeloBank realizuje polecenia od poniedziałku do piątku z uwzględnieniem godzin sesji.

Czy można zrobić przelew w VeloBank w weekend?

Przelew w VeloBanku można zrealizować oczywiście także w weekend. Jeśli będzie to przelew standardowy, znajdzie się na rachunku odbiorcy dopiero w kolejnym dniu roboczym. Wyjątkiem jest przelew wewnętrzny, czyli taki który wykonujemy z VeloBanku do VeloBanku, a także przelew ekspresowy.

Czy można przyspieszyć przelew w VeloBank?

VeloBank, tak jak każdy obecnie bank na rynku, oferuje przelewy natychmiastowe. Są to płatności, które mogą znaleźć się na koncie odbiorcy dosłownie po chwili od zlecenia płatności. Tego typu usługa wiąże się z dodatkową opłatą, jednak bywa niezastąpiona w sytuacji, gdy odbiorca potrzebuje środków w bardzo szybkim czasie.

Jeśli odbiorca i nadawca przelewu posiadają konto w VeloBanku, wówczas możemy wykonać przelew wewnętrzny. Jest to również sposób na szybką płatność, a przy tym nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeśli posiadamy znajomego lub członka rodziny, z którym bardzo często wymieniamy środki, warto aby dla wygody rozważyć założenie konta w tym samym banku.

Jak długo idzie przelew wewnętrzny w VeloBank?

Przelew wewnętrzny w VeloBanku nie trwa dłużej niż kilka minut. Przychodzi on na konto odbiorcy poza standardowymi sesjami Elixir. Nie ma tu zatem znaczenia dzień tygodnia, ani godzina, o której dokonujemy płatności.

Jak zweryfikować czy przelew został wysłany z VeloBank?

Jedyną opcją na zweryfikowanie faktu dokonania przelewu, jest pobranie potwierdzenia w formie pdf. Nie będzie ono jednak dostępne na naszym koncie, zanim nie odbędzie się sesja wychodząca. Jeśli zatem przelew wykonamy o godzinie 11, potwierdzenie będzie można pobrać po 12:15. Jeśli płatność zlecimy wieczorem, wówczas potwierdzenie będzie możliwe do pobrania dopiero w kolejnym dniu roboczym po godzinie 08:15.

Jakie dane potrzebne do przelewu w VeloBank?

Aby wykonać przelew w VeloBank, trzeba starannie wskazać wszystkie dane odbiorcy. Jest to gwarancja bezproblemowej realizacji płatności. Potrzebne będą:

  • 26-cyfrowy numer rachunku odbiorcy;
  • imię i nazwisko odbiorcy;
  • kwota;
  • odpowiedni tytuł przelewu.

Należy przy tym pamiętać, że do wykonania przelewu zagranicznego potrzebujemy dodatkowych informacji, takich jak kod SWIFT, czy IBAN.

 

 

Oceń tekst

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy