Sesje przychodzące Pekao SA – o której księgowanie?

Sesje przychodzące Pekao SA – o której księgowanie?

Zaktualizowano 01-11-2023 Autor: Magdalena Godzieba Banki

Bank Pekao, to bank z długą historią. Założony został w 1929 roku jako państwowy bank komercyjny, natomiast w 1998 został kolejny raz notowany na warszawskiej GPW. Cieszy się on dużym zaufaniem klientów.

Jeśli posiadasz konto w banku Pekao, z pewnością zainteresują Cię kwestie związane z sesjami. Są one ważne w kontekście planowania swoich płatności. Oto najważniejsze informacje.

Sesje Pekao – co to jest?

Sesje Pekao, to wybrane godziny w ciągu dnia, które odnoszą się do konkretnych godzin księgowania pieniędzy na koncie bankowym oraz wysyłania ich z konta bankowego. Zgodnie z tą zasadą, sesje bankowe dzielimy na przychodzące i wychodzące. Dzięki znajomości godzin sesji, można z większą łatwością kontrolować czas, w którym pieniądze migrują pomiędzy bankami.

Pekao SA sesje przychodzące – godziny

Godziny, podczas których w dni robocze, pieniądze trafią na nasz rachunek w banku Pekao wyglądają następująco:

Przychodzące

10:30 – I sesja przychodząca Elixir

15:00 – II sesja przychodząca Elixir

17:30 – III sesja przychodząca Elixir

Pekao SA sesje wychodzące – godziny

Godziny, podczas których w dni robocze, pieniądze opuszczą nasz rachunek w banku Pekao wyglądają następująco:

Wychodzące

08:30 – I sesja wychodząca Elixir

12:30 – II sesja wychodząca Elixir

15:00 – III sesja wychodząca Elixir

Godziny sesji dla przelewów zagranicznych w Pekao

Czas realizacji przelewu zagranicznego w banku Pekao, zależny jest przede wszystkim od dnia i godziny jego realizacji.

W swoim regulaminie, Bank Pekao SA zaznacza, że przelewy zlecone w dniu roboczym do określonej godziny granicznej, zostaną zakwalifikowane do obsługi w tym samym dniu. Z kolei złożenie dyspozycji po danej godzinie oznacza, że realizacja rozpocznie się dopiero w następnym dniu roboczym, czyli cały proces ulegnie wydłużeniu o 1 dodatkowy dzień.

Dla przelewów SWIFT dostępne są 3 sposoby realizacji:

 • zwykły – odbywa się maksymalnie do 2 dni roboczych od otrzymania dyspozycji;
 • pilny – pieniądze powinny zaksięgować się na rachunku odbiorcy w następnym dniu roboczym;
 • ekspresowy – środki trafią do banku odbiorcy jeszcze tego samego dnia roboczego (opcja możliwa tylko dla przelewów w PLN, EUR i USD).

Jeśli chcemy, aby nasz przelew został zrealizowany jeszcze tego samego dnia, musimy złożyć dyspozycję do wskazanej przez bank Pekao godziny. Rozkładają się one następująco:

 • SEPA i SWIFT należy wysłać do godziny 17:00 (przez Pekao24) lub 15:00 (w placówce);
 • w trybie pilnym w walutach: USD, CHF, PLN, GBP, SEK, RON, NOK, HUF, DKK, CZK, BGN, EUR – do 17:00 ( przez Pekao24) lub 15:00 (w placówce);
 • w trybie pilnym w innych walutach niż podane wyżej – do 13:00 (przez Pekao24) lub 12:00 (w placówce);
 • w trybie ekspres w walutach PLN, EUR, USD – do 13:45 (przez Pekao24) lub 12:00 (w placówce).

Jak wykonać przelew natychmiastowy w Pekao?

Aby wykonać przelew natychmiastowy w banku Pekao, musimy zmienić opcję ze standardowego Elixir na Express Elixir. Oznacza to, że po wybraniu takiego polecenia przelewu, zostanie on zrealizowany natychmiast. Środki w teorii powinny dotrzeć na rachunek odbiorcy w ciągu maksymalnie kilkunastu minut, jednak zazwyczaj dzieje się to o wiele szybciej.

Bank Pekao wyodrębnia jednak wyjątkowo 30 minut w ciągu doby, podczas których przelewy natychmiastowe nie są wykonywane. Są to godziny pomiędzy 3:00 a 3:30. Jeśli przelew natychmiastowy zostanie wykonany w tym przedziale, bank przystąpi do jego realizacji po godzinie 3:30.

Przelewy ekspresowe objęte są dodatkowo limitami kwotowymi. Detaliczny klient może przelać jednorazowo 5 tys. zł, natomiast klient firmowy 20 tys. zł.

Godziny księgowania w Pekao – od czego zależą?

Godziny księgowania przelewów w banku Pekao SA, uzależnione są od sesji, czyli inaczej transzy, podczas których bank przyjmuje i obsługuje zlecone przelewy. Po wykonaniu każdej transakcji, środki trafiają do Krajowej Izby Rozliczeniowej. Ponadto wiele uzależnione jest od tego, w jakich godzinach odbywają się sesje wychodzące w banku, z którego zlecono nam przelew do Pekao lub w jakich godzinach odbywają się sesje przychodzące w banku odbiorcy, któremu to my zleciliśmy przelew.

Jeśli zależy nam na czasie, należy zawsze wykonać przelew w możliwie wczesnych godzinach porannych. Istnieje wówczas największa pewność co do tego, że dotrą one tego samego dnia roboczego.

Na jakich zasadach działa system Elixir w Pekao?

Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, które realizowane są z udziałem Krajowej Izby Rozliczeniowej. Bank Pekao SA jest oczywiście czynnym uczestnikiem systemu Elixir i spełnia wszystkie jego założenia, czyli:

 • kwota każdego wykonanego przelewu nie może być wyższa niż 1 mln zł;
 • banki biorące udział w transakcji muszą należeć do systemu Elixir;
 • przelew musi być wykonany w polskich złotych.

Poza systemem Elixir, odbywają się transakcje w ramach tego samego banku – przelewy wewnętrzne.

Pytania klientów

W jakich dniach Pekao realizuje przelew Elixir?

Bank Pekao realizuje przelewy Elixir w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku, w godzinach deklarowanych sesji – 3 razy w ciągu dnia.

Czy mogę otrzymać przelew od Pekao w weekend?

Standardowe sesje Elixir w banku Pekao, realizowane są wyłącznie w dni robocze. Nie oznacza to, że otrzymanie przelewu w weekend jest całkowicie niemożliwe. Zawsze możemy posłużyć się opcją przelewu natychmiastowego, ponadto w weekend realizowane są przelewy wewnętrzne, czyli z banku Pekao do banku Pekao.

Czy można przyspieszyć przelew w Pekao?

Najszybszą formą wykonania przelewu jest przelew wewnętrzny, jednak fakt posiadania konta w tym samym banku przez nadawcę i odbiorcę, jest często kwestią przypadku. Jeśli strony transakcji posiadają rachunki w innych bankach, istnieją następujące możliwości:

 • przelew Express Elixir (może być obciążony dodatkową opłatą, w zależności od rodzaju rachunku – zazwyczaj 5 zł);
 • przelew Sorbnet (w dni robocze od 8:00 do 14.55) – dociera w ciągu około godziny do banku uczestniczącego w systemie Sorbnet i obciążony jest dodatkową opłatą widoczną podczas zlecania przelewu.

Ile idzie przelew wewnętrzny w Pekao?

Przelew wewnętrzny to inaczej przelew, który nastąpił między rachunkami w ramach tego samego banku. Przelewy wewnętrzne w banku Pekao odbywają się automatycznie, przez 24 godziny i przez 7 dni w tygodniu. Oznacza to, że jeżeli nadawca przelewu w banku Pekao, wyśle środki do odbiorcy również w banku Pekao, to zaksięgują się one niemal od ręki.

Jak zweryfikować czy przelew został wysłany z Pekao?

Najbardziej pewnym sposobem na zweryfikowanie dokonania przelewu, jest elektroniczne pobranie potwierdzenia w formie pdf. Może ono posłużyć jako dowód tego, że dokonaliśmy jakiejś ważnej płatności w określonym terminie.

Jakie dane do przelewu Pekao?

Dane do przelewu w banku Pekao nie różnią się od standardowych danych, jakich wymagają inne banki. Aby mieć pewność, że przelew dotrze do odbiorcy bez problemu, należy uzupełnić następujące dane:

 • imię i nazwisko lub nazwa firmy;
 • numer rachunku bankowego (składa się zawsze z 26 cyfr);
 • tytuł przelewu (powinien określać za co dokładnie płacimy);
 • kwota, jaką chcemy przelać.
Oceń tekst

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy