Santander sesje przychodzące – o której księgowanie?

Santander sesje przychodzące – o której księgowanie?

Zaktualizowano 06-10-2023 Autor: Magdalena Godzieba Banki

Wykonywanie przelewów to jedna z najważniejszych czynności, z jaką związane jest prowadzenie rachunku bankowego. Zlecając płatność, zazwyczaj chcemy wiedzieć, kiedy pieniądze trafią na konto odbiorcy. Podobnie jest z oczekiwaniem na pojawienie się środków na koncie.

Jeśli mamy do wykonania ważne opłaty, warto jest mieć orientację w godzinach, w jakich bank zaksięguje środki na naszym koncie. Poniżej wszystkie informacje na temat banku Santander.

Jak działają sesje w Santander?

Sesje w banku Santander to wybrane godziny w ciągu dnia, podczas których bank dokonuje transakcji wychodzących z naszego rachunku oraz księguje środki przychodzące na naszych kontach. Zarówno dla sesji wychodzących, jak i przychodzących, przewidziane są 3 pory w ciągu dnia.

Planując swoje płatności i wydatki, należy zawsze sugerować się godzinami księgowania, jakie deklaruje na swojej stronie bank Santander.

Sesje przychodzące Santander – godziny

Sesje przychodzące w banku Santander to wybrane godziny w ciągu dnia, w których pieniądze najprawdopodobniej pojawią się na naszym koncie. Oto one:

Przychodzące

11:00 – I sesja przychodząca Elixir

15:00 – II sesja przychodząca Elixir

18: 00 – III sesja przychodząca Elixir

Sesje wychodzące Santander – godziny

Sesje wychodzące w banku Santander to wybrane godziny w ciągu dnia, podczas których bank zrealizuje zlecone przez nas przelewy. Oto one:

Wychodzące

08:15 – I sesja wychodząca Elixir

12:15 – II sesja wychodząca Elixir

14:45 – III sesja wychodząca Elixir

Jakie godziny sesji przelewów zagranicznych w Santander?

Opisane wyżej sesje wychodzące i przychodzące, mają zastosowanie dla transakcji w obiegu krajowym. Czasem zdarzy się jednak, że będziemy chcieli wykonać przelew do odbiorcy, który posiada rachunek za granicą. Wykonanie przelewu zagranicznego będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty. Opcje kosztowe rozkładają się następująco:

 • SHA – podział między nadawcę a odbiorcę;
 • OUR – koszty ponosi nadawca;
 • BEN – koszty ponosi odbiorca.

W przypadku przelewu zagranicznego, należy także uwzględnić numer IBAN rachunku oraz kod BIC/SWIFT przypisany do banku odbiorcy.

Oto czas księgowania przelewów zagranicznych w banku Santander:

 • europejski przelew SEPA – w następnym dniu roboczym;
 • pozostałe przelewy w walutach obcych – w ciągu 2 dni roboczych.
Uwaga!

Aby przelew zagraniczny w banku Santander, był zrealizowany w kolejnym dniu roboczym, należy złożyć dyspozycję maksymalnie do godziny 23:30.

W banku Santander można zrealizować także ekspresowy przelew zagraniczny, czyli taki który dojdzie w tym samym dniu roboczym. Obciążony on będzie dodatkowym kosztem.

Czy bank Santander wspiera przelewy natychmiastowe?

Tak jak w większości współczesnych banków, również bank Santander umożliwia swoim klientom zarówno wykonywanie, jak i odbieranie przelewów natychmiastowych.

Oznacza to, że ponosząc dodatkową opłatę (zazwyczaj 5 zł), możemy przesłać pieniądze z gwarancją znalezienia się ich u odbiorcy w ciągu dosłownie minuty. Nie ma przy tym znaczenia w jakim banku posiada on rachunek – ważne aby jego bank umożliwiał przyjmowanie przelewów ekspresowych.

Od czego zależą godziny księgowania w Santander?

Na czas zaksięgowania środków w banku Santander, wpływ mają następujące czynniki:

 • godzina nadania przelewu;
 • godzina najbliższej sesji wychodzącej i przychodzącej.

Tuż po tym jak zlecimy przelew w systemie Elixir, musi nadejść najbliższa sesja wychodząca w banku, aby środki opuściły nasze konto. Następnie przelew trafia jeszcze na sesję Krajowej Izby Rozliczeniowej. Ostatnią sesją, po której pieniądze zaksięgują się już na koncie odbiorcy, jest sesja przychodząca.

Na podstawie powyższych informacji widać, że nie mamy wpływu na czas dotarcia przelewu. Wszystko zależy od wewnętrznej polityki banku i od godzin wykonywania transakcji, jakie deklaruje.

Jeśli chcemy, aby płatność znalazła się na koncie odbiorcy w miarę szybko, najlepiej jest zlecić przelew rano – wówczas załapie się on na środkową lub ostatnią sesję wychodzącą.

Na jakich zasadach działa system Elixir w Santander?

Bank Santander jest jednym z banków, które należą do systemu Elixir, czyli elektronicznego systemu rozliczeń międzybankowych. Został on wdrożony przez Krajową Izbę Rozliczeniową w 1994 roku i to dzięki temu rozwiązaniu możemy dziś wykonywać przelewy i polecenia zapłaty.

Bank Santander należy do systemu Elixir, ponieważ spełnia wszystkie wymagania z tym związane – realizuje transakcje w walucie PLN, a kwota dozwolonych transakcji nie przekracza 1 mln zł.

W systemie Elixir odbywają się wszystkie przelewy standardowe, czyli pomiędzy dwoma różnymi bankami. Jeśli przelew wykonywany byłby z banku Santander do banku Santander, lub w trybie ekspresowym, pomijane są wówczas sesje Elixir.

Pytania klientów

W jakie dni Santander realizuje przelewy?

Santander realizuje przelewy w następujących dniach:

 • standardowy przelew Elixir – od poniedziałku do piątku w godzinach sesji bankowych;
 • przyspieszony przelew SORBNET – od poniedziałku do piątku max do godziny 16;
 • natychmiastowy przelew Express Elixir – od poniedziałku do niedzieli, całą dobę;
 • przelew wewnętrzny – od poniedziałku do niedzieli, całą dobę.

Czy Santander realizuje przelewy w weekend?

Bank Santander nie realizuje przelewów w systemie Elixir w weekendy i święta. Oznacza to, że zlecając przelew standardowy, będziemy musieli zaczekać na zaksięgowanie środków do najbliższego dnia roboczego.

Chcąc ominąć sesje Elixir, można wykonać przelew natychmiastowy. W weekend zostanie zrealizowany także przelew wewnętrzny, czyli z banku Santander do banku Santander.

Jak przyspieszyć przelew w Santander?

Czasami znajdziemy się w sytuacji, gdy niezbędne będzie przyspieszenie czasu wykonania przelewu. Jeśli nasz odbiorca ma konto poza Santander i tym samym niemożliwe jest wykonanie przelewu wewnętrznego, mamy do wyboru 3 opcje:

 • przelew natychmiastowy Express Elixir – dotrze w ciągu minuty niezależnie od dnia tygodnia i godziny, związany jest z dodatkową opłatą;
 • przelew SORBNET – dotrze w ciągu godziny pod warunkiem zlecenia go maksymalnie do godziny 16:00 i wyłącznie w dni robocze;
 • przelew BlueCash – dojdzie w kilka minut, jednak kwota transakcji ograniczona jest do 20 000 zł.

Ile idzie przelew wewnętrzny pomiędzy kontami Santander?

Przelew pomiędzy dwoma kontami Santander, dociera zawsze w przeciągu kilkunastu sekund. Oznacza to, że jeśli zarówno my, jak i odbiorca, mamy konta w banku Santander, nie musimy czekać na odbycie się sesji bankowych.

Ile maksymalnie można przelać na konto w Santander?

Dla przelewów wykonywanych poprzez system Express Elixir jednorazowo można przelać maksymalnie 100 000 zł, natomiast w przypadku usługi BlueCash kwota przelewu nie może opiewać na więcej niż 20 000 zł. System SORBNET z kolei nie ma żadnego limitu, jeśli chodzi o kwotę przelewanych środków.

Jak zweryfikować kiedy wyszedł przelew do Santander?

Zweryfikowanie wykonania przelewu przez odbiorcę, nie jest możliwe w sposób inny niż otrzymanie potwierdzenia. Osoba, która przelew wykonała, może pobrać takie potwierdzenie w formie pdf w swojej bankowości internetowej.

Oceń tekst

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy