ING sesje przychodzące – o której księgowanie?

ING sesje przychodzące – o której księgowanie?

Zaktualizowano 01-11-2023 Autor: Magdalena Godzieba Banki

Zarządzanie domowym budżetem ma ścisły związek z obsługą rachunku bankowego i skrupulatnym planowaniem swoich wydatków. Pomaga w tym wiedza na temat godzin księgowania środków w banku.

Jeśli posiadasz konto w ING Banku Śląskim, powinieneś wiedzieć kiedy odbywają się sesje bankowe. Oto ważne wskazówki.

Sesje ING – czym są?

Sesje bankowe w ING funkcjonują na takiej samej zasadzie, jak w każdym innym banku. Dzielą się na wychodzące, czyli te, w których środki opuszczają bank oraz przychodzące, czyli te w których pieniądze zostaną zaksięgowane na rachunku. Zarówno jedne, jak i drugie odbywają się trzykrotnie w ciągu każdego dnia roboczego.

ING sesje przychodzące – godziny

Pieniądze zostaną zaksięgowane w banku ING o następujących godzinach:

Przychodzące

11:00 – I sesja przychodząca Elixir

15:00 – II sesja przychodząca Elixir

17:30 – III sesja przychodząca Elixir

ING sesje wychodzące – godziny

Bank ING wyśle zlecone przelewy o następujących godzinach:

Wychodzące

08:10 – I sesja wychodząca Elixir

11:30 – II sesja wychodząca Elixir

14:30 – III sesja wychodząca Elixir

W jakich godzinach sesje zagraniczne w ING?

Przelewy SEPA w banku ING, można zlecać od poniedziałku do piątku. Bank standardowo wykonuje je z datą: D (dziś) pod warunkiem złożenia dyspozycji przelewu do godziny 14:00 lub z datą D+1 (kolejny dzień roboczy) pod warunkiem zlecenia do godziny 17:00. Przelewy zagraniczne zlecone po godzinie 17:00, przyjmowane są do obsługi zawsze w kolejnym dniu roboczym, a więc zanim znajdą się na rachunku odbiorcy, mogą łącznie minąć 2 dni.

Czy ING obsługuje przelewy natychmiastowe?

Każdy właściciel konta: Direct, Komfort, Premium, Klasycznego oraz Student, w banku ING, jest uprawniony do wykonywania szybkich przelewów w systemie Express Elixir. Maksymalna kwota przyspieszonej transakcji to 100 tys. zł.

Przelewy natychmiastowe w banku ING, można wykonywać zarówno w aplikacji mobilnej, jak i w bankowości internetowej. Wystarczy w tym celu zalogować się na swoje konto, wybrać opcję wykonania przelewu, uzupełnić standardowo wszystkie wymagane pola i na samym końcu w ikonce ”rodzaj przelewu” dokonać zmiany na ”przelew express Elixir”. Koszt wykonania przelewu natychmiastowego w banku ING, wynosi 5 zł.

Od czego zależą godziny księgowania w ING?

Godziny księgowania w banku ING zależą od tego, na jaką najbliższą sesję trafi przelew. Istotne są aż 3 punkty, czyli:

  • o której godzinie nadawca zleci przelew;
  • o której godzinie przelew trafi do Krajowej Izby Rozliczeniowej;
  • jaka będzie najbliższa godzina sesji przychodzącej w banku odbiorcy.

Każdy standardowy przelew, nadany w systemie Elixir, musi przejść przez te 3 etapy i poza wybraniem opcji Express Elixir, nie ma sposobu na przyspieszenie czasu dotarcia przelewu. Jeżeli zależy nam na tym, aby pieniądze dotarły do odbiorcy jak najszybciej, warto wykonać przelew o wczesnej godzinie – na przykład rano.

System Elixir w ING – jak działa?

Elixir to system pozwalający na dokonywanie przelewów oraz realizowanie poleceń zapłaty i czeków. Rozwiązanie to wprowadziła w 1994 roku Krajowa Izba Rozliczeniowa. Bank ING jest aktywnym członkiem systemu Elixir. Jedynie przelewy wewnętrzne (z banku ING do banku ING) oraz przelewy natychmiastowe, odbywają się z jego pominięciem. Aby transakcja spełniała warunki systemu Elixir, musi spełniać następujące wytyczne:

  • kwota nie może przekraczać 1 mln zł;
  • bank nadawcy i odbiorcy musi należeć do systemu Elixir;
  • transakcja musi być wykonana w złotówkach.

Pytania klientów

Dni realizacji przelewów w ING

Bank ING realizuje przelewy w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku, w deklarowanych godzinach sesji. Chcąc wykonać przelew w weekend, można wybrać opcję Express Elixir. W innym przypadku przelew zostanie zrealizowany dopiero w poniedziałek.

Czy ING realizuje przelewy w weekend?

Standardowe przelewy w systemie Elixir odbywają się wyłącznie w dni robocze. Jeśli jednak odbiorca i nadawca, posiadają konto w ING, mogą zrealizować pomiędzy sobą przelew wewnętrzny – dotrze on w ciągu paru sekund. Inna opcja to wykonanie przelewu ekspresowego, który wiąże się z niewielką opłatą.

Czy można przyspieszyć przelew w ING?

ING Bank Śląski udostępnia swoim klientom realizację przelewów w systemie Express Elixir. Oznacza to, że mogą oni wykonywać przelewy krajowe w polskich złotówkach w trybie natychmiastowym – 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Limit pojedynczej transakcji ekspresowej w banku ING wynosi 100 tys. zł.

Większą kwotę, gdyż nawet 1 mln zł, można przelać poprzez wykonanie przelewu SORBNET, jednak aby przelew został zrealizowany w bieżącym dniu roboczym, musi zostać zlecony maksymalnie do godziny 14:30. Opłata za tego typu usługę w banku ING, wynosi 30 zł.

Kiedy dotrze przelew pomiędzy kontami ING?

Przelew pomiędzy kontami ING, to tak zwany przelew wewnętrzny. Dochodzi on zawsze ekspresowo, czyli odbywa się poza sesjami Elixir.

Jaka jest maksymalna kwota przelewu w ING?

Maksymalna kwota standardowego przelewu w Banku ING to 1 mln zł. Realizowany jest on w ramach systemu Elixir, w godzinach sesji bankowych – tego samego dnia lub najpóźniej następnego dnia roboczego.

Jak sprawdzić realizację przelewu w ING?

Sposobem na sprawdzenie, czy przelew został poprawnie wykonany, jest zalogowanie się na swój rachunek za pośrednictwem aplikacji lub bankowości internetowej i wejście w historię rachunku. Transakcja powinna być tam widoczna, ale o jej wykonaniu świadczy także pomniejszone saldo. Chcąc udokumentować wykonanie przelewu, należy pobrać potwierdzenie w formie pdf. Dostępne jest ono jednak dopiero po godzinie odbycia się najbliższej sesji wychodzącej.

Jakie dane do przelewu ING?

Niezależnie od tego, czy wykonujemy przelew do odbiorcy mającego rachunek w banku ING, czy wysyłamy środki z ING do innego banku, potrzebujemy zawsze następujących danych:

  • imię i nazwisko lub nazwa firmy;
  • tytuł przelewu – jest on dowolny, ale dobrze aby informował o tym za co odbywa się płatność;
  • kwota przelewu;
  • numer konta bankowego – w Polsce ma on zawsze 26 cyfr.

5 (Ilość ocen: 1)

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy