Sesje przelewów w Credit Agricole – o której księgowanie?

Sesje przelewów w Credit Agricole – o której księgowanie?

Zaktualizowano 23-03-2024 Autor: Magdalena Godzieba Banki

Wywodzący się z Francji bank Credit Agricole to jeden z największych banków detalicznych w Europie. Nic dziwnego, że zdobył on zaufanie tak dużego grona klientów. Jeśli również posiadasz tu konto, zapewne chcesz wiedzieć kiedy zaksięguje się przelew, na który czekasz lub który zleciłeś. Dziś prezentujemy informacje odnośnie sesji we wspomnianym banku, a także podpowiadamy co zrobić, aby przyspieszyć transfer środków. 

Jak działają sesje przelewów w Credit Agricole?

Bank Credit Agricole, tak samo jak inne banki dostępne na rynku, dokonuje księgowania środków w określonym czasie, w ramach tak zwanej sesji Elixir. Są to konkretnie wyznaczone godziny w ciągu dnia, podczas których polecenia przelewów wydane przez klientów są przetwarzane i następnie realizowane.

W momencie gdy odbywa się sesja, bank weryfikuje środki dostępne na koncie nadawcy, gromadzi niezbędne informacje na temat całej transakcji. Następnie zaś przekazuje gotowe zlecenia w systemie rozliczeniowym. Są to zarówno te wewnątrz banku, jak i związane z systemami międzybankowymi.

Credit Agricole sesje przychodzące – godziny

Sesje przychodzące, czyli te podczas których możemy spodziewać się wpływu środków na swój rachunek, odbywają się w banku Credit Agricole 3 razy dziennie. Są to następujące godziny:

Przychodzące

11:00 – I sesja przychodząca Elixir;

15:00 – II sesja przychodząca Elixir;

17:00 – III sesja przychodząca Elixir.

Credit Agricole sesje wychodzące – godziny

Sesje wychodzące, czyli te podczas których zlecone przez nas przelewy zostaną przekazane na konta odbiorców, odbywają się w banku Credit Agricole 3 razy dziennie. Są to następujące godziny:

Wychodzące

08:00 – I sesja wychodząca Elixir;

12:00 – II sesja wychodząca Elixir;

14:30 – III sesja wychodząca Elixir.

Godziny sesji dla przelewów zagranicznych w Credit Agricole

Czas oczekiwania na przelew z banku nadawcy w systemie SWIFT może potrwać od kilku do nawet kilkunastu dni. Wynika to z obowiązujących procedur i liczby pośredników, którzy biorą udział w transakcji. Jeśli bank Credit Agricole występuje w roli odbiorcy przelewu z zagranicy, nie wskazuje niestety konkretnego czasu księgowania środków.

Jeśli chodzi o przelewy w systemie SEPA, bank ma obowiązek przekazać środki najpóźniej w terminie D+1, co w praktyce wiąże się z tym, że w Credit Agricole środki znajdą się na koncie najpóźniej po dwóch dniach roboczych od momentu wykonania przelewu przez nadawcę.

Aby wykonać przelew z zagranicy na rachunek Banku Credit Agricole, należy uzupełnić następujące dane:

 • imię i nazwisko odbiorcy przelewu;
 • 26-cyfrowy numer rachunku odbiorcy przelewu (IBAN) z przedrostkiem PL;
 • tytuł płatności;
 • nazwę i adres banku odbiorcy przelewu:
  Credit Agricole Bank Polska SA
  ul. Legnicka 48 bud. C-D
  54-202 Wrocław, Polska
 • kod SWIFT (tzw. BIC) Banku Credit Agricole: AGRIPLPR

Bank Credit Agricole uznaje konta swoich klientów w następujących walutach: EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, HUF, CZK, DKK, NOK, SEK, RUB, JPY i PLN. Uznanie konta następuje zawsze w walucie PLN. Jeśli przelew zostanie wysłany w innej walucie, wówczas nie dotrze do Banku Credit Agricole, lecz zostanie zwrócony do banku nadawcy.

Przelew natychmiastowy w Credit Agricole

Przelew natychmiastowy to dostępna dla klientów usługa, która gwarantuje ekspresowe dostarczenie środków na konto odbiorcy. Oznacza to, że pieniądze dostępne będą na rachunku bankowym odbiorcy niemal od razu po wykonaniu transakcji. Nie jest to zależne od dnia tygodnia oraz godziny. Przelewy natychmiastowe w banku Credit Agricole można realizować także w nocy, w weekendy oraz w święta i w dni ustawowo wolne od pracy.

Wykonanie przelewu natychmiastowego może wiązać się z naliczeniem dodatkowej prowizji po stronie nadawcy, w zależności od rodzaju rachunku jaki się posiada. W banku Credit Agricole, jednorazowy koszt takiej usługi wynosi 5 zł. Dodatkowa opłata zostanie pobrana przez bank z naszego konta tuż po zleceniu przelewu ekspresowego.

Sama procedura wykonania przelewu natychmiastowego nie jest skomplikowana. Wystarczy w tym celu zalogować się na konto na swoim urządzeniu – komputerze lub telefonie i uzupełnić dane odbiorcy oraz wprowadzić kwotę. Przed zatwierdzeniem przelewu należy po prostu zmienić opcję ze Standard Elixir na Express Elixir, a następnie zatwierdzić.

Godziny księgowania w Credit Agricole – od czego zależą?

Godziny księgowania przelewów w banku Credit Agricole, zależą głównie od tego, kiedy zostanie zlecony przelew po stronie nadawcy oraz od godziny, o której odbywa się sesja przychodząca u odbiorcy. Chcąc mieć pewność, że przelew dojdzie w tym samym dniu roboczym, najlepiej jest wykonać go w godzinach porannych. W wielu przypadkach, szczególnie przelewach wykonanych w dni ustawowo wolne od pracy, data księgowania będzie przesunięta na następny dzień roboczy.

Godzina zaksięgowania przelewu będzie zależała także od tego, w jakich bankach znajdują się konta obu stron transakcji. Przelewy dokonywane w ramach dwóch różnych banków, będą podlegały innym godzinom księgowania niż transakcje wewnętrzne.

Sposób działania systemu Elixir Credit Agricole

System Elixir to centralny system przekazu pieniężnego, który umożliwia szybki i efektywny przesył środków między bankami w Polsce. Bank Credit Agricole gromadzi zlecenia zawierające informacje o transakcjach, takie jak: numer rachunku nadawcy, numer rachunku docelowego, kwota transakcji, czy data zlecenia płatności. Te dane są następnie przesyłane do centralnego systemu Elixir.

W systemie tym informacje te są z kolei przetwarzane i koordynowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR). Jest to instytucja odpowiedzialna za obsługę rozliczeń międzybankowych w Polsce. Elixir działa zazwyczaj w godzinach, które są określone przez KIR.

Pytania klientów

W jakich dniach Credit Agricole realizuje przelewy Elixir?

Przelewy Elixir realizowane są zawsze w dni robocze, czyli z wyłączeniem świąt, dni ustawowo wolnych od pracy i weekendów. Sesje odbywają się 3 razy dziennie we wskazanych godzinach.

Czy mogę otrzymać przelew od Credit Agricole w weekend?

Otrzymanie przelewu w banku Credit Agricole weekend jest jak najbardziej możliwe, ale musi zaistnieć jeden ze wskazanych warunków:

 • bank nadawcy jest również Credit Agricole – odbywa się wówczas przelew wewnętrzny;
 • nadawca wykona przelew natychmiastowy ( o ile posiada taką usługę na swoim koncie).

Jak przyspieszyć przelew w Credit Agricole?

Jeśli nadawca i odbiorca nie posiadają rachunku w tym samym banku, pozostaje jeszcze wykorzystanie opcji przelewu ekspresowego, czyli takiego który odbywa się w formie Express Elixir – w systemie niezależnym od standardowych sesji wychodzących i przychodzących. Przelew taki może być obciążony dodatkową prowizją po stronie nadawcy, jednak jest wówczas pewność, że środki pojawią się u odbiorcy automatycznie. Takiej szybkiej płatności można dokonać przez 24 godziny i przez 7 dni w tygodniu.

Jak długo idzie przelew wewnętrzny w Credit Agricole?

Przelew wewnętrzny ma miejsce wówczas, gdy odbiorca i nadawca posiadają konto w tym samym banku. Jeśli więc jako posiadacze konta w Credit Agricole, wykonamy przelew na rachunek odbiorcy w Credit Agricole, możemy mieć pewność, że zaksięguje się on automatycznie, niezależnie od dnia, ani godziny.

Jak zweryfikować czy przelew został wysłany z Credit Agricole?

Chcąc zweryfikować realizację przelewu przez bank, można pobrać potwierdzenie ze swojej bankowości internetowej lub mobilnej. Taki dokument możliwy jest do wygenerowania tylko wówczas, gdy odbyła się już sesja wychodząca.

Jakie dane potrzebne do przelewu Credit Agricole?

Aby wykonać przelew w Credit Agricole, należy uzupełnić w formularzu następujące dane:

 • imię i nazwisko odbiorcy;
 • adres odbiorcy (opcjonalnie);
 • tytuł przelewu (przeznaczenie środków);
 • kwotę;
 • 26-cyfrowy numer rachunku odbiorcy.
Oceń tekst

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy