Alior sesje przychodzące – o której księgowanie?

Alior sesje przychodzące – o której księgowanie?

Zaktualizowano 05-11-2023 Autor: Magdalena Godzieba Banki

Zlecenie przelewu to podstawowa czynność, jaką należy wykonać aby mógł odbyć się przepływ gotówki w przestrzeni internetowej. Jednakże w każdym banku istnieją określone godziny sesji wychodzących i przychodzących, które jasno określają zobowiązania banku, co do czasu przesłania środków. Dziś przedstawimy najważniejsze informacje o sesjach w Alior Banku. 

Sesje Alior – czym są?

Sesje Alior należy interpretować jako konkretne godziny, w których bank dokonuje księgowań przesłanych środków. Są to godziny, podczas których następuje:

 • odnotowanie wpływu na koncie odbiorcy – przelew przychodzący;
 • pobranie środków z konta nadawcy w Aliorze i wykonanie transferu na konto odbiorcy w obcym banku – przelew wychodzący.

Ze względu na dwa odmienne typy operacji, Alior, tak samo jak każdy inny bank, dla zachowania porządku, wyodrębnia oddzielne godziny graniczne dla sesji przychodzących i wychodzących.

Sesje przychodzące w Alior Banku – godziny

Godziny, w których można spodziewać się pojawienia środków na rachunku w Alior Banku, to:

Przychodzące

10:30 – I sesja przychodząca Elixir;

14:30 – II sesja przychodząca Elixir;

16:45 – III sesja przychodząca Elixir.

Jak interpretować godziny sesji przychodzących? bardzo prosto – jeśli bank odnotuje wpływ środków na przykład o godzinie 11:00, zaksięguje je na naszym rachunku o 14:30. Jeśli z kolei pieniądze wpłyną przykładowo o 17, przekaże je nam do dyspozycji dopiero o 10:30 następnego dnia roboczego.

Sesje wychodzące w Alior Banku – godziny

Przelewy wychodzące, czyli te które zlecamy z naszego konta w Alior Banku, na konto odbiorcy w innym banku, odbywają się w następujących godzinach:

Wychodzące

8:20 – I sesja wychodząca Elixir;

12:20 – II sesja wychodząca Elixir;

15:20 – III sesja wychodząca Elixir.

Co to oznacza? Jeśli zlecimy przelew o godzinie 7 rano, to prawdopodobnie zostanie on przekazany do obsługi już o 8:20. Jeśli natomiast o 12, to możemy spodziewać się wysyłki środków z naszego konta o 12:20. Przelew zlecony po 15:20, zostanie przyjęty do realizacji w następnym dniu roboczym.

W jakich godzinach odbywają się sesje zagraniczne w Alior?

W Regulaminie przeznaczonym dla posiadaczy rachunków w Alior Banku znajdują się następujące informacje na temat przelewów zagranicznych:

 • przelew SEPA; przelew w EUR w trybie zwykłym wysłany do państw członkowskich oraz przelew SWIFT w pozostałych walutach w trybie pilnym dotrze w następnym dniu roboczym;
 • przelew SWIFT w pozostałych walutach w trybie zwykłym trafi do banku odbiorcy w drugim dniu roboczym od daty wykonania zlecenia;
 • przelew SWIFT w trybie ekspresowym dotrze w tym samym dniu roboczym.

Przelewy zagraniczne realizowane są wyłącznie w dni robocze. Jeśli chcemy przy tym, aby zlecenie zostało zrealizowane w wybranym trybie, musimy je złożyć przed wskazaną godziną graniczną. Przekroczenie tych godzin spowoduje, że przelew zostanie zrealizowany dopiero w kolejnym dniu roboczym.

W Alior Banku należy wysłać przelew zagraniczny:

 • do 15:00
  • przelewy SEPA
  • przelewy zagraniczne w trybie zwykłym (oprócz zleceń w EUR w UE)
  • przelewy w PLN, EUR, USD, GBP w trybie pilnym
 • do 13:00 – przelew w pozostałych walutach w trybie pilnym
 • do 14:00 – przelew w EUR lub PLN w trybie ekspres
 • do 13:30 – przelew w USD lub GBP w trybie ekspres
 • do 8:50 – przelew w CHF w trybie ekspres.

Otrzymany przelew zagraniczny Alior Bank rozlicza do:

 • 17:00 – jeśli spełnia warunki Ustawy o Usługach Płatniczych;
 • 15:00 – jeśli nie spełnia warunków UUP.

Czy Alior bank obsługuje przelewy natychmiastowe?

Jeśli chcemy, aby przelew dotarł do odbiorcy błyskawicznie, należy przy jego zlecaniu zaznaczyć opcję Express Elixir. Alior Bank umożliwia taką opcję. W Aliorze, przelew natychmiastowy Express Elixir jest wysyłany i odbierany od godz. 00:05 do godz. 23:55 przez 7 dni w tygodniu. Warunek jest taki, że bank odbiorcy, również musi posiadać możliwość przyjmowania i wykonywania przelewów ekspresowych. Opłata uzależniona jest od kwoty przelewu – między 1 a 5 zł.

Przelewy ekspresowe w Alior, możemy zlecać także w weekendy i święta.

Od czego zależą godziny księgowania przelewów Alior Banku?

Godziny księgowania przelewów w Alior Banku, uzależnione są od tego na jaką sesje trafi dany przelew. Ważne jest także to, o której godzinie wyślemy płatność. Każdy przelew musi zawsze przejść niezbędne 3 etapy, zanim zaksięguje się u odbiorcy – sesja wychodząca, weryfikacja w KIR oraz sesja przychodząca.

Ani nadawca przelewu, ani odbiorca, nie mają wpływu na zmianę czasu tych sesji, chyba że posiadają konto w tym samym banku lub zdecydują się na wykonanie transakcji natychmiastowej.

Jak działa system Elixir w Alior Banku?

System Elixir to specjalny elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, który został stworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową już w 1994 roku. Rozlicza się dzięki niemu przelewy:

 • wykonane w polskiej walucie;
 • między rachunkami w bankach krajowych;
 • w kwocie do 1 mln zł.

Alior Bank jest czynnym członkiem systemu Elixir. Oznacza to, że zanim zaksięguje on środki na naszych kontach, odbędą się następujące etapy:

 • Alior Bank zaksięguje zlecony przez nasz przelew jako wychodzący (w najbliższej godzinie granicznej określonej dla przelewów wychodzących) i wyśle na jego temat informację do systemu Elixir;
 • informacja na temat przelewu zostanie przetworzona w Krajowej Izbie Rozliczeniowej i skierowana do banku odbiorcy;
 • bank odbiorcy na koniec zaksięguje środki w ramach sesji przychodzącej.

Pytania klientów

W które dni Alior realizuje sesje Elixir?

Alior Bank, realizuje standardowe sesje w dniach roboczych (poza pominięciem weekendów i świąt). Wskazuje przy tym konkretne godziny – 3 razy dziennie sesje wychodzące i 3 razy dziennie sesje przychodzące.

Czy Alior wykonuje przelewy podczas weekendów i świąt?

Przelewy zlecone w ramach standardowych sesje Elixir nie są realizowane podczas weekendów i świąt, jednak istnieje opcja, która umożliwia wykonanie takiego przelewu. Jest to:

 • przelew wewnętrzny – konto nadawcy i odbiorcy znajduje się w Alior;
 • przelew ekspresowy – za dodatkową opłatą, można przesłać pieniądze natychmiast.

Czy da się przyspieszyć przelew w Alior?

Przelew wewnętrzny w Alior banku, zawsze odbywa się natychmiastowo. Rzadko zdarza się jednak zbieg okoliczności, w którym odbiorca posiada konto w tym samym banku co my. Wówczas możemy wybrać opcję przelewu natychmiastowego – Express Elixir. Jego koszt uzależniony jest w Aliorze od kwoty. Każdy przelewany 1000 zł to opłata 1 zł, a więc gdy chcemy ekspresowo przelać 3000 zł, zapłacimy 3 zł prowizji.

Jaki jest czas realizacji przelewu wewnętrznego w Alior?

Przelew wewnętrzny w Alior Banku nie powinien trwać dłużej niż 5 minut, ale zazwyczaj pojawia się na koncie odbiorcy w kilka sekund od zlecenia płatności.

Jaką kwotę maksymalnie można przelać w Alior Banku?

W Alior banku maksymalnie można przelać 1 mln dziennie i jednocześnie nie można przekroczyć ilości 100 przelewów na dobę.

Jak sprawdzić, czy przelew w Alior został zrealizowany?

Po wykonaniu przelewu, można pobrać jego potwierdzenie w formie PDF. Opcja ta umożliwia odbiorcy zweryfikowanie faktu wysłania pieniędzy na jego rachunek, jeszcze zanim się na nim zaksięgują.

Jakie dane są niezbędne, aby wykonać przelew w Alior?

Aby wykonać przelew w Alior i mieć pewnośc co do jego bezproblemowego zaksięgowania, należy uzupełnić zawsze wszystkie ważne dane. Są to:

 • imię i nazwisko odbiorcy, a także nazwa firmy (jeśli dotyczy);
 • 26-cyfrowy numer rachunku odbiorcy;
 • tytuł przelewu, czyli za co dokładnie płacimy;
 • kwota przelewu.
Oceń tekst

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy