Kredyt online – jak to działa i gdzie skorzystasz

Kredyt online – jak to działa i gdzie skorzystasz

Zaktualizowano 28-02-2021 Opinie 1 Autor: Michał Kamiński 1889 Czytano

Do niedawna pożyczenie pieniędzy przez Internet było możliwe wyłącznie w instytucjach pożyczkowych działających poza sektorem bankowym. Dzisiaj kredyty online zaczynają być dostępne również w bankach.

Warto wiedzieć, jakie ich rodzaje są proponowane całkowicie przez Internet, a także jak dokładnie wygląda sposób ich udzielania.

Kredyt online – w 100% przez Internet weźmiesz go tylko w niektórych bankach

Banki jako instytucje zaufania publicznego są objęte dużo bardziej restrykcyjnymi przepisami niż firmy pożyczkowe. Nie tylko obowiązuje je Prawo Bankowe, ale przede wszystkim podlegają one nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, która wydaje im różne zalecenia zwane rekomendacjami. Niektóre z nich są związane m.in. ze sposobem oceny zdolności kredytowej klientów, czy bezpieczeństwa danych teleinformatycznych. Być może ze względu na te restrykcyjne wymagania wciąż niewiele banków decyduje się przenieść całą procedurę udzielania kredytów do świata wirtualnego.

Aktualnie można wyróżnić trzy sposoby udzielania bankowych kredytów online:

 • możliwość złożenia wniosku o kredyt online – pozostałe czynności niezbędne do zawarcia umowy kredytu wykonywane są w placówce;
 • możliwość zawarcia umowy kredytowej bez wychodzenia z domu – wszystko odbywa się online, ale umowa zawierana jest w formie tradycyjnej, jest ona dostarczana klientowi do domu przez kuriera i w jego obecności należy ją podpisać;
 • możliwość zawarcia umowy kredytowej na odległość – wszystko odbywa się online, łącznie z podpisaniem dokumentów kredytowych.

Jakie kredyty online oferują banki?

Pomimo bardzo szerokiej oferty kredytowej banki przez Internet proponują jedynie proste pożyczki gotówkowe na dowolny cel, których zasady udzielania reguluje Ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku. Kredyty takie są udzielane w kwocie nie większej niż 255 550 zł i wyłącznie osobom fizycznym. W praktyce udzielane całkowicie online pożyczki bankowe rzadko przekraczają kwotę 30 000 zł. Chcąc pożyczyć większą sumę, zwykle trzeba odwiedzić placówkę bankową. Okres spłaty kredytu przez Internet z banku wynosi średnio od 3 miesięcy do 8 lat, a spłata odbywa się w comiesięcznych ratach.

Jak wygląda proces zaciągania bankowego kredytu online?

Bankowy kredyt online, który udzielany jest całkowicie przez Internet pod względem formalności zwykle niewiele różni się od pozabankowej pożyczki przez Internet. Sposób jego udzielania wygląda mniej więcej tak:

1) Przy pomocy suwaka na stronie wybiera się parametry kredytu (kwotę i okres spłaty), by otrzymać symulację kosztów kredytu oraz wysokość miesięcznych rat.

2) Następnie wypełnia się wniosek online i czeka na wstępną decyzję kredytową.

3) Weryfikacja tożsamości odbywa się poprzez przelew weryfikacyjny na wskazane konto. Niektóre banki wymagają dodatkowo przesłania skanu dowodu osobistego podczas wypełniania wniosku.

4) Dokumenty kredytowe przesyłane są drogą elektroniczną i po ich akceptacji przez klienta następuje przelew środków na jego konto.

W większości przypadków banki nie wymagają od klientów przesyłania zaświadczeń o zarobkach (zdarza się to jedynie przy wyższych kwotach kredytu np. powyżej 10 000 zł), natomiast weryfikują ich historię kredytową w BIK, która ma wpływ na decyzję kredytową.

Gdzie otrzymać bankowy kredyt online?

Aktualnie kredyt przez Internet można zaciągnąć w następujących bankach:

 • iKredyt w Getin Bank – od 500 do 10 000 zł na okres od 3 do 36 miesięcy
 • Kredyt Gotówkowy z kieszonkową ratą w T-mobile Usługi Bankowe – od 500 do 200 000 zł na okres od 3 miesięcy do 10 lat
 • Pożyczka Gotówkowa w Citi Handlowy – do 150 000 zł na okres do 10 lat
 • iGotówka w BGŻ BNP Paribas – 100% online tylko do 10 000 zł na okres od 6 do 84 miesięcy
 • NestGotówka na Klik w Nest Bank – do 30 000 zł na okres do 60 miesięcy.

- Opinie

1 Opinia

 1. annie
  25.09.2018, 8:27 am Odpowiedz
  Pracuję w sezonie letnim przy dorywczych pracach na czarno. Czy mam szansę na otrzymanie pożyczki? Czy firmy pożyczkowe dzwonią do pracodawcy i wypytują? helpboard5526@gmail.com