Zastrzeżenie kredytowe CREDIT FREEZE – nowa usługa BIK

Odkąd popularne stało się korzystanie z usług finansowych online, zwłaszcza zakładanie kont bankowych oraz zaciąganie pożyczek przez Internet, znacząco wzrosła liczba przypadków kradzieży danych osobowych i prób wyłudzenia kredytu na cudze nazwisko. Z tego względu powstało wiele rozwiązań mających na celu ochronić klientów przed takim ryzykiem. Najbardziej znana jest usługa Biura Informacji Kredytowej „Alerty BIK” – teraz można ją uzupełnić o zupełnie nową usługę zwaną popularnie credit freeze.

Na czym polega credit freeze?

Credit freeze, czyli zamrożenie kredytowe, to nic innego jak po prostu zastrzeżenie w systemie, że nie jest się zainteresowanym korzystaniem z kredytów i pożyczek. Zastrzeżenie takie ma na celu poinformować banki i instytucje pożyczkowe, że dana osoba nie wyraża zgody na udzielenie jej kredytu lub pożyczki, a więc pośrednio może także zapobiec wyłudzeniu kredytu na skradzione dane tej osoby.

Jak w praktyce działa usługa credit freeze w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej dopiero od niedawna oferuje usługę credit freeze, która nazywa się „zastrzeżenie kredytowe”. Z usługi mogą skorzystać wyłącznie osoby, które mają założone konto na portalu Bik.pl oraz wykupiły aktywację Alertów BIK. Zastrzeżenie można w każdej chwili bezpłatnie włączyć i wyłączyć za pośrednictwem swojego panelu klienta w BIK. Usługa sama się jednak deaktywuje w momencie, jeśli nie opłacimy Alertów BIK na kolejny okres (płaci się raz na rok).

Dowiedz się więcej o Alertach BIK w tym artykule

Czy warto skorzystać z Zastrzeżenia Kredytowego w BIK?

Idea usługi jest bardzo ciekawa, a podobne rozwiązania stosowane są w wielu krajach zachodnich. Przecież większość z nas bierze pożyczki i kredyty jedynie okazjonalnie, więc w pozostałych okresach zastrzeżenie kredytowe może być rzeczywiście skutecznym sposobem na ochronę przed wyłudzeniem kredytów na nasze dane. Niestety na chwilę obecną skorzystanie z usługi zastrzeżenia kredytowego w BIK nie ma większego sensu, ponieważ działa ona wyłącznie w instytucjach, które zgłosiły się do systemu. Ze strony internetowej BIK.pl wynika, że przystąpiło do niego zaledwie 6 instytucji, w tym tylko jeden bank (Krakowski Bank Spółdzielczy) oraz 5 instytucji pożyczkowych m.in. Provident i SMS Kredyt.

BIK informuje na swojej stronie, że do systemu mają przystąpić kolejne banki i instytucje. Jednak wydaje się, że usługa miałaby sens jedynie wtedy, gdyby była skuteczna we wszystkich bankach i instytucjach pożyczkowych działających w Polsce. Aby tak się stało, najprawdopodobniej należałoby je zmusić do przystąpienia do systemu odgórnie ustawą.

Na razie warto pamiętać, że już same Alerty BIK są dość dobrym zabezpieczeniem przed oszustami, ponieważ informują one o każdorazowym zapytaniu o nasz status w BIK przez bank i firmę pożyczkową, do której wpłynął wniosek o udzielenie kredytu lub pożyczki. Z kolei zgubiony dowód osobisty można zastrzec w systemie Dokumenty Zastrzeżone. W systemie tym uczestniczą wszystkie banki w Polsce i wiele innych instytucji.

Zobacz także

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy skomentuj ten post!

Dodaj opinię