Windykacja długu – na czym dokładnie polega i jak przebiega?

Windykacja długu to nic innego jak zespół różnych działań mających na celu odzyskanie należności od dłużnika. W zależności od charakteru tych działań wyróżniamy windykację polubowną, sądową oraz komorniczą.

Windykacja polubowna: I etap odzyskiwania należności

Polubowne odzyskanie należności polega na negocjacjach z dłużnikiem w celu ustalenia terminu spłaty zaległej kwoty. Czynności te może wykonywać bezpośrednio wierzyciel, albo wyspecjalizowana firma windykacyjna. W obu przypadkach najczęściej stosowana jest następująca ścieżka postępowania:

  • wysłanie dłużnikowi pisemnego monitu o pojawieniu się opóźnienia płatności – np. w formie wiadomości SMS lub e-mail już 2-3 dni po przekroczeniu terminu płatności
  • kontakt telefoniczny z dłużnikiem w celu ustalenia terminu zapłaty zaległości
  • pisemne wezwanie do zapłaty przesłane pocztą tradycyjną lub elektroniczną
  • ewentualne zawarcie z dłużnikiem pisemnej ugody zawierającej np. harmonogram spłaty zaległej kwoty w ratach
  • w przypadku uporczywego uchylania się dłużnika od spłaty zobowiązania przekazanie sprawy do postępowania sądowego i komorniczego.

Powyższy schemat postępowania może wyglądać inaczej, ponieważ każda firma ma inną politykę windykacji należności. Jedne firmy od razu przekazują sprawy do kancelarii windykacyjnej, inne dość długo prowadzą samodzielnie negocjacje z dłużnikami, a jeszcze inne po wstępnych działaniach polubownych dość szybko kierują sprawę do postępowania sądowego. Wszystko dlatego, że nie ma odgórnie określonego terminu i zasad prowadzenie windykacji polubownej – sposób i czas jej prowadzenia zawsze zależy od wierzyciela.

Często stosowanym elementem windykacji polubownej jest wpisanie dłużnika do rejestru dłużników BIG – w przypadku osób fizycznych jest to możliwe najwcześniej po 30 dniach opóźnienia i gdy dług wynosi co najmniej 200 zł. Już sama groźba wpisania na czarną listę działa na wielu dłużników motywująco – ostrzeżenie o takim rozwiązaniu zawsze powinno znaleźć się w wezwaniu do zapłaty.

Postępowanie sądowe: II etap windykacji należności

Wierzyciel, który nie widzi możliwości polubownego porozumienia się z dłużnikiem, czasami nie ma innego wyjścia, jak skierować sprawę do sądu w celu uzyskania sądowego nakazu zapłaty. Taki nakaz opatrzony klauzulą wykonalności może skierować do komornika, który dysponuje dużo skuteczniejszymi narzędziami odzyskiwania długów.

Aby uzyskać nakaz zapłaty, wierzyciel nie musi iść do kancelarii prawnej – w wielu przypadkach może skorzystać z e-sądu, w którym samodzielnie i całkowicie online może złożyć pozew w tzw. trybie upominawczym. Sąd po rozpatrzeniu dokumentów nawet w ciągu kilku dni od otrzymania pozwu może wydać nakaz zapłaty, który musi przesłać tradycyjną pocztą do dłużnika. Jeśli dłużnik w ciągu 14 dni nie złoży sprzeciwu do nakazu, otrzymuje on klauzulę wykonalności i tym samym sprawa może trafić na biurko komornika.

Uproszczone postępowanie nakazowe przed e-sądami umożliwia w bardzo krótkim terminie i po niskich kosztach uzyskać nakaz zapłaty, dlatego jest ono powszechnie stosowane przez firmy windykacyjne, firmy pożyczkowe, a także dostawców usług np. energii elektrycznej czy usług telefonicznych.

Postępowanie komornicze: III i ostatni etap windykacji długu

Opatrzony klauzulą wykonalności nakaz zapłaty może (ale nie musi) zostać skierowany do postępowania egzekucyjnego, czyli do komornika. Zgodnie z przepisami komornik ma obowiązek odzyskać dług postępując zgodnie z wnioskiem wierzyciela, który wskazuje mu sposób egzekucji. Wierzyciel może np. zażądać przeprowadzenia egzekucji z rachunku bankowego dłużnika lub jego wynagrodzenia, albo poprzez zajęcie jego majątku ruchomego i nieruchomości.

Podczas postępowania egzekucyjnego komornik nigdy nie negocjuje z dłużnikiem spłaty długu, a tym bardziej jego umorzenia. Porozumienie w tej kwestii wciąż jest jednak możliwe bezpośrednio z wierzycielem – jeśli dojdzie do ugody, dłużnik może poprosić wierzyciela o złożenie wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

Czytaj także: pozyczasz.pl/poradnik/wizyta-komornika

Sprawę zawsze warto rozwiązać polubownie!

Zarówno dla wierzyciela, jak i dłużnika, najkorzystniej jest rozwiązać problem zadłużenia na etapie polubownej windykacji. Wierzyciel zawsze chce jak najszybciej odzyskać należność choćby dlatego, by uniknąć jej przedawnienia. Z punktu widzenia dłużnika jak najszybsze uregulowanie długu również jest korzystne, ponieważ kolejne etapy postępowania windykacyjnego powiększają kwotę zadłużenia: o odsetki oraz o koszty postępowania sądowego i egzekucyjnego, które finalnie zawsze obciążają dłużnika. Warto przy okazji wspomnieć, że dłużnik będący osobą fizyczną nie może być obciążony kosztami windykacji polubownej – jeśli wierzyciel skieruje sprawę do firmy windykacyjnej, musi we własnym zakresie zapłacić za taką usługę. Rozliczenie się z wierzycielem na wczesnym etapie pozwala dłużnikowi uniknąć także wielu innych przykrych konsekwencji np. wpisania do rejestru dłużników BIG, czy zajęcia rachunku przez komornika.

Windykacja długu – na czym dokładnie polega i jak przebiega?
5 (2 głosów)

O autorze

Katarzyna Zet
Katarzyna Zet 27 artykuły

Z wykształcenia ekonomistka, która zawodowo od przeszło 15 lat związana jest z branżą finansową. Od 5 lat copywriterka, która specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści na portale internetowe m.in. Hintigo.pl, a także tekstów dla firm z branży finansowej i nie tylko. Prywatnie miłośniczka podróżowania, smakowania kuchni świata, dobrych kryminałów i wycieczek rowerowych.

Zobacz także

0 Komentarzy

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy skomentuj ten post!

Dodaj opinię