Przeniesienie kredytu do innego banku – na czym polega i kiedy się opłaca?

Przeniesienie kredytu do innego banku – na czym polega i kiedy się opłaca?

Przeniesienie kredytu do innego banku to jedna z metod na obniżenie wysokości obciążeń związanych z jego spłatą. Jeśli uważasz, że Twoje raty są za wysokie lub koszt kredytu w Twoim banku jest dużo wyższy niż u konkurencji, możesz spróbować przenieść kredyt do instytucji oferującej lepsze warunki. W praktyce przeniesienie kredytu odbywa się na zasadzie konsolidacji lub refinansowania kredytu. Poniżej tłumaczymy, czym się obie operacje różnią, na czym polegają i kiedy warto z nich skorzystać.

Konsolidacja kredytów, czyli przeniesienie kredytów konsumenckich

Na początku wyjaśnijmy, co rozumie się przez pojęcie kredytów konsumenckich. Są to przede wszystkim wszelkie pożyczki i kredyty gotówkowe na dowolny cel niezabezpieczone hipoteką, limity kredytowe w rachunku bieżącym (debety), zakupy na raty, a także kredyty udzielone w ramach karty kredytowej. Przeniesienie kredytów poprzez ich konsolidację polega na zaciągnięciu nowego kredytu, który przeznaczony jest na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny zastępuje więc kilka dotychczasowych kredytów, zamieniając jednocześnie kilka rat na jedną. Z założenia takie przeniesienie kredytów do innego banku i zamiana ich w jeden kredyt konsolidacyjny ma na celu także obniżenie miesięcznych obciążeń. Jedna nowa rata powinna więc być niższa od sumy dotychczas spłacanych rat. Jest to możliwe z powodu wydłużenia okresu spłaty kredytu, ale czasami także ze względu na niższe oprocentowanie.

Czy przeniesienie kredytu przez konsolidację się opłaca?

Przeniesienie kredytów poprzez ich konsolidację opłaca się przede wszystkim wtedy, gdy aktualne obciążenia z tytułu obsługi dotychczasowych zobowiązań stają się zbyt uciążliwe, czyli na przykład w następujących sytuacjach:

  • gdy coraz częściej zapomina się o terminach spłaty poszczególnych zobowiązań,
  • gdy suma rat stanowi coraz większe obciążenie dla domowego budżetu,
  • gdy terminowa spłata dotychczasowych zobowiązań jest już niemożliwa lub bardzo trudna ze względu na niewystarczającą ilość środków finansowych,
  • gdy kredyt konsolidacyjny oferowany jest na promocyjnych warunkach pozwalających znacznie obniżyć całkowity koszt kredytów.

W praktyce konsolidacja kredytów często pozwala uniknąć poważnych kłopotów finansowych związanych z nadmiernym zadłużeniem i wynikających z tego przykrych konsekwencji w postaci postępowań windykacyjnych, a nawet komorniczych.

Warto dodać, że niektóre banki oferują kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką, którą można przeznaczyć na dowolny cel. Jest to dość ciekawe rozwiązanie, które jednak zwiększa ogólną sumę zadłużenia, dlatego trzeba się dobrze zastanowić zanim się z niego skorzysta.

Przeniesienie kredytu hipotecznego, czyli refinansowanie

W przypadku przeniesienia kredytu hipotecznego do innego banku, mówi się o jego refinansowaniu, a nie konsolidacji. Refinansowanie jest tutaj niczym innym, jak nowym kredytem hipotecznym, zwanym refinansowym, który przeznaczony jest na spłatę poprzedniego kredytu i służy zmianie warunków spłaty zobowiązania. Warto podkreślić, że zmiana warunków może być tutaj w zasadzie każda – może polegać zarówno na wydłużeniu okresu kredytowania i obniżeniu tym samym miesięcznej raty, jak i na skróceniu okresu kredytowania i zwiększenia raty. Wbrew pozorom na tę drugą opcję także są chętni i są to na przykład osoby, które ze względu na poprawę sytuacji finansowej chcą szybciej spłacić swoje zobowiązanie. Kredyt refinansowy jest czasami proponowany także w sytuacji, gdy dana osoba chce zaciągnąć nowe zobowiązanie na zakup drugiej nieruchomości – wówczas zamiast spłacać dwa kredyty hipoteczne może zdecydować się na jeden refinansowy. W praktyce przeniesienie kredytu hipotecznego nie jest zbyt popularne, ponieważ wymaga dopełnienia wielu formalności i rzadko okazuje się opłacalne.

Czy można przenieść pożyczkę pozabankową?

Przeniesienie pożyczki pozabankowej do innej instytucji finansowej jest możliwe i co więcej, jest często praktykowane szczególnie w odniesieniu do krótkoterminowych chwilówek. W tym przypadku także mamy do czynienia z refinansowaniem pożyczki, czyli zaciągnięciem nowej pożyczki na spłatę poprzedniej w celu zyskania tym samym więcej czasu na spłatę zobowiązania. Jeśli przykładowo nie dasz rady spłacić chwilówki online w ciągu 30 dni, możesz skorzystać z refinansowania, dzięki któremu przedłużysz termin spłaty o kolejne 30 dni. Choć refinansowanie pożyczki daje dodatkowy czas na zebranie pełnej sumy koniecznej do spłaty zobowiązania, to jednak ze względu na wysokie koszty usługi, rzadko bywa opłacalne. Więcej o refinansowaniu pożyczki możesz przeczytać tutaj: https://pozyczasz.pl/poradnik/refinansowanie-pozyczki-korzystac-czy-unikac. Warto pamiętać, że pożyczki pozabankowej nie da się przenieść do banku, nie istnieje też możliwość zaciągnięcia bankowego kredytu konsolidacyjnego na spłatę chwilówek. W przypadku problemu ze spłatą pozabankowych zobowiązań, można się ratować jedynie innymi produktami pozabankowymi np. pożyczką ratalną.

Dodaj swoją ocenę

Zobacz także

0 Komentarzy

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy skomentuj ten post!

Dodaj opinię