Przelew natychmiastowy – co musisz wiedzieć?

Przelew natychmiastowy – co musisz wiedzieć?

Zaktualizowano 23-12-2023 Autor: Marta Wycisło

Standardowy scenariusz wygląda następująco: wykonujesz przelew, Twój bank księguje go w najbliższej sesji wychodzącej, a instytucja prowadząca konto odbiorcy gotówki, „zatwierdza” go w najbliższej sesji przychodzącej. W praktyce może to oznaczać, że pieniądze przesłane w piątek wieczorem, docierają do adresata w poniedziałek po południu, czyli po prawie 3 dobach. Nie zawsze możesz tyle czekać.

Na szczęście na rynku usług finansowych istnieją przelewy natychmiastowe, dzięki którym środki są księgowane na koncie odbiorcy po kilku minutach od wykonania transakcji. Poniżej znajdziesz wszystkie kluczowe informacje, które pozwolą Ci na biegłe posługiwanie się błyskawicznymi przelewami, zawsze kiedy będziesz tego potrzebować.

Definicja przelewu natychmiastowego

Aby przelew można było nazwać natychmiastowym, system, który go obsługuje, musi gwarantować, że przesyłane pieniądze dotrą do odbiorcy bezzwłocznie, czyli w około kilka-kilkanaście minut od zadysponowania go. Natychmiastowe przelewy to zatem transakcje, które odbywają się z pominięciem standardowych sesji rozliczeniowych, ustalanych przez Krajową Izbę Rozliczeniową, mających miejsce z reguły 3 razy dziennie, najpóźniej o godzinie 17:00.

Ważne!

Godziny nocne, weekendy, dni wolne od pracy — nieistotne — przelewy natychmiastowe zawsze trafiają na rachunek adresata w kilka chwil.

Jeśli chodzi o banki, wykorzystują one dwa systemy takich przelewów:

  1. Express Elixir;
  2. BlueCash.

Innymi instytucjami finansowymi, które wykorzystują przelewy natychmiastowe, są firmy pożyczkowe oferujące chwilówki online i przesyłające w ten sposób pieniądze na konta swoich klientów oraz weryfikujące z ich użyciem tożsamość wnioskujących.

Dlaczego warto skorzystać z przelewu natychmiastowego?

Przelewy natychmiastowe mają kilka kluczowych zalet, które sprawiają, że konsumenci wybierają je zamiast przelewów standardowych.

Są błyskawiczne
Podczas gdy środki wysłane standardową transakcją trafiają na konta adresatów w czasie od kilku godzin, do kilku dni, natychmiastowe przelewy pozwalają skrócić ten czas do kilkunastu minut. Ponadto działają także w nocy oraz weekendy i święta. Są ratunkiem w każdej sytuacji, w której płatność nie może czekać. Na przykład jeśli masz tylko jeden dzień/ostatni moment na uregulowanie należności w terminie, by nie stracić promocyjnej ceny lub rabatu.

Są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu
„Zwykłe” przelewy są księgowane maksymalnie do godziny 17:00 i tylko od poniedziałku do piątku. Konieczność wykonania transakcji, która dojdzie do odbiorcy w innym czasie lub terminie wymaga wykorzystania przelewu natychmiastowego.

Są w pełni bezpieczne
Przelewy natychmiastowe posiadają odpowiednie systemy zabezpieczeń i autoryzacji. Pod względem bezpieczeństwa niczym nie różnią się od przelewów standardowych.

Oczywiście jak wszystkie usługi, mają także swoje ograniczenia, oto kilka z nich:

  • System Express Elixir obsłuży wyłącznie przelewy wykonane w polskiej walucie;
  • Większość banków posiada limit kwotowy jeśli chodzi o przelewy natychmiastowe (np. 5 000 zł);
  • System SORBNET2 wymaga od klientów wysłania przelewu do godziny 15:00, by dotarł do adresata jeszcze tego samego dnia.

Jak dokonać przelewu natychmiastowego?

Przelewy ekspresowe zleca się w niemal identyczny sposób, jak te w opcji standard. Aby przekazaniem pieniędzy zajął się jednak odpowiedni, błyskawiczny system, należy to zaznaczyć w formularzu dyspozycji przelewu — np. w bankowości elektronicznej. Podczas przygotowania płatności, musisz po prostu kliknąć odpowiednie pole na ekranie. Jednak to, gdzie znajduje się takie „okienko” i jak jest opisane, różni się w zależności od banku, w którym posiadasz konto.

Pamiętaj też, że szybki przelew zlecisz wyłącznie, jeśli bank odbiorcy korzysta z wykorzystywanego przez Ciebie systemu błyskawicznych przelewów i jest realizowany w PLN.

Ważne!

Pieniędzy nie przelejesz w sposób natychmiastowy do:

  • Urzędu skarbowego;
  • ZUS;
  • Organów celnych.

Jakie są rodzaje przelewów natychmiastowych?

Przelewy natychmiastowe, to nie tylko transakcje wykonywane przez najpopularniejsze systemy, takie jak Express Elixir, BlueCash i SORBNET. W Polsce popularne są także pozabankowe systemy, które są nowoczesnymi i bezpiecznymi fintechami.

Mowa o:

  • BLIK-u — aplikacji mobilnej pozwalającej wykonywać tzw. przelewy na telefon, dzięki którym gotówka błyskawicznie trafia na powiązane z numerem telefonu konto odbiorcy;
  • PayPal-u — wirtualnej portmonetce pozwalającej na internetowe płatności i przelewy;
  • Revolucie — również portfelu wirtualnym. Jego zaletą jest możliwość wykonywania błyskawicznych przelewów także za granicę.
Warto wiedzieć!

Wszystkie transfery środków w ramach jednego banku również są natychmiastowe i nie wymagają wykorzystywania specjalnych, błyskawicznych systemów. Jeśli więc — przykładowo — wysyłasz przelew z konta w ING Banku Śląskim, na rachunek w tej samej instytucji, nawet jeśli przekażesz pieniądze w opcji standard, trafią one do adresata w kilka chwil.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Koszty szybkich przelewów nie są jednolite w każdej instytucji i mogą zależeć od kilku czynników:

  • Prowizji bankowej;
  • Kwoty transakcji;
  • Ilości przelewów w danym okresie rozliczeniowym.

Niektóre banki oferują 3 darmowe przelewy natychmiastowe w miesiącu. Inne nie pobierają opłat, jeśli dyspozycja zawiera kwotę nie wyższą niż np. 2 000 zł. Jeśli jednak za błyskawiczny przelew trzeba zapłacić, zwykle jest to kilka złotych — np. 4 czy 5 zł.

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy