Postępowanie UOKiK przeciwko Profi Credit

Profi Credit Polska S.A. to znana firma pożyczkowa, która na polskim rynku działa od 2004 roku. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów właśnie wszczął przeciwko niej postępowanie w sprawie stosowanych przez nią nieuczciwych praktyk wobec klientów. Zarzuty przeciwko firmie są na tyle poważne, że sprawa została zgłoszona już do prokuratury i KNF.

Profi Credit – znana firma w opałach

Profi Credit Polska należy do międzynarodowej grupy finansowej Profireal Group, funkcjonującej w branży pożyczkowej w kilku krajach, głównie w Europie Środkowej i Wschodniej. W Polsce firma ma około 130 placówek i sztab 3000 doradców, którzy obsługują zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców, oferując im pożyczki pozabankowe do kwoty 25 000 zł. Profi Credit nieustannie się rozwija i stara się iść z duchem czasu – ostatnio klienci mają możliwość złożenia wniosku o pożyczkę nie tylko w placówkach, ale także online i otrzymania jej bez wychodzenia z domu (formalności załatwia przedstawiciel terenowy). Niestety okazuje się, że nie wszyscy klienci są zadowoleni z usług firmy – liczne ich skargi spowodowały, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów musiał wszcząć postępowanie przeciwko Profi Credit. Co więcej, to nie pierwsze kłopoty firmy z Bielska- Białej, ponieważ już kilka lat temu prowadzone były przeciwko niej postępowania zarówno przez UOKiK, jak i prokuraturę.

Nieuczciwy pożyczkodawca?

W czerwcu 2018 roku UOKiK na swoich stronach internetowych poinformował, że w związku z licznymi skargami klientów firmy Profi Credit Polska, wszczęte zostało przeciwko firmie postępowanie. Zarzuty przeciwko firmie są dość poważne, bo dotyczą nieuczciwych praktyk stosowanych wobec pożyczkobiorców polegających m.in. na:

 • wypłacaniu kolejnych pożyczek bez wiedzy klientów i bez oceny ich zdolności kredytowej
 • stosowaniu zbyt wysokich opłat za ubezpieczenie pożyczek (ponad 150% wartości pożyczki)
 • pobieraniu opłat windykacyjnych bez określenia zasad ich stosowania.

W kwestii pobierania przez firmę bardzo wysokich kwot ubezpieczeń kredytów prowadzone już było postępowanie przez Prokuraturę Okręgową w Bielsku-Białej w 2015 i 2016 roku. Co więcej, do kancelarii prawnych w całym kraju zgłaszają się osoby pokrzywdzone przez Profi Credit, które otrzymują sądowe nakazy zapłaty opiewające na kwoty znacznie przewyższające kwotę roszczenia (np. zamiast zwrotu 2000 zł firma żąda 8000 zł).

Warto dodać, że w przeszłości UOKiK prowadził już kilka razy postępowania przeciwko Profi Credit w sprawach dotyczących naruszania przez firmę zbiorowych interesów konsumentów. W 2008 roku postępowanie dotyczyło m.in. naliczania przez firmę zbyt wysokich opłat i prowizji od udzielonych pożyczek oraz wielu nieprawidłowości przy tzw. umowie revolvingowej, natomiast w 2013 roku wprowadzania klientów w błąd poprzez umieszczanie w reklamach haseł „pożyczki bez BIK” i „pożyczki bez prowizji i opłat wstępnych”, co nie było zgodne z rzeczywistością. W obu przypadkach urząd wydał niekorzystne dla firmy decyzje, czyli potwierdzające nieprawidłowości.

Wobec powyższego warto zastanowić się, czy aktualne postępowanie UOKiK przeciwko Profi Credit cokolwiek zmieni. Czy jeśli firma otrzyma ponownie niekorzystną dla siebie decyzję urzędu, to zaprzestanie swoich nieuczciwych praktyk? Z pewnością pocieszające w tej sprawie jest to, że coraz więcej pokrzywdzonych przez firmę klientów wygrywa z nią sprawy w sądach. Być może także działania prokuratury będą tym razem bardziej skuteczne niż w przeszłości i wreszcie uda się wyeliminować z rynku nieuczciwego pożyczkodawcę lub… skłonić go do działalności w zgodzie z przepisami i dobrymi obyczajami.

Postępowanie UOKiK przeciwko Profi Credit
4 (1 głosów)

Zobacz także

3 komentarze

 1. szssw
  Listopad 25, 13:32 Odpowiedz
  To jest zwykła mafijna firma , powinni sie za nich zabrać jak najszybciej , myślę , że to pranie pieniędzy , Bandyctwo
 2. Kazimiera
  Listopad 06, 15:38 Odpowiedz
  Może w końcu zostanie ukrócona ta "złota passa" szybkiego i nieuczciwego zysku. Sama jestem ofiarą. Za 4600,00 poniosłam koszt 33000,00, a to się nałapali. Zgłosiłam do Prokuratury i oczekuję na proces.
  • Anonim
   Grudzień 14, 13:05 Odpowiedz
   Biore od nichi jakos zyje, sztuka jest jak juz polowe kr. splacisz od razu, wtedy jest spory zwrot, czego nie ma w innych firmach.

Dodaj opinię