Karta Dużej Rodziny – zyskaj zniżki dla swojej rodziny!

Karta Dużej Rodziny to popularny rządowy program wsparcia dla rodzin wielodzietnych. Posiadacze takiej karty mogą korzystać z różnych zniżek i rabatów zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Poniżej wyjaśniamy, kto dokładnie może skorzystać z Karty Dużej Rodziny, gdzie i jak się można o nią ubiegać, a także jakie konkretnie korzyści wynikają z jej posiadania.

Czym dokładnie jest Karta Dużej Rodziny i komu przysługuje?

Karta Dużej Rodziny to system zniżek przysługujący rodzinom wielodzietnym posiadającym co najmniej 3 dzieci. Karta jest wydawana na wniosek rodziny i może mieć postać tradycyjnej karty plastikowej bądź karty elektronicznej, czyli tzw. mobilnej Karty Dużej Rodziny (od 1 stycznia 2018 roku uruchomiono w tym celu specjalną aplikację na smartfony). Na jej podstawie rodziny mogą korzystać z różnych rabatów oferowanych przez sklepy, punkty usługowe oraz instytucje publiczne zawsze wtedy, gdy w danym miejscu widnieje informacja „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

Warunkiem uzyskania karty jest przede wszystkim posiadanie minimum trojga dzieci w momencie składania o nią wniosku, przy czym dzieci powinny spełniać następujące kryteria wiekowe:

  • mieć maksymalnie 18 lat,
  • mieć maksymalnie 25 lat, jeśli wciąż uczą się w szkole lub szkole wyższej.

Brak ograniczeń wiekowych dotyczy wyłącznie dzieci niepełnosprawnych, które mają stosowną legitymację potwierdzającą umiarkowany bądź znaczny stopień niepełnosprawności.

Uwaga: przyznanie Karty Dużej Rodziny nie zależy od poziomu dochodów!

Od 1 stycznia 2019 roku mają wejść nowe przepisy, dzięki którym Kartę Dużej Rodziny otrzymać będą mogły także te rodziny, które w przeszłości wychowywały trójkę dzieci, a dzisiaj wszystkie lub część z nich jest już dorosła.

Karta jest spersonalizowana i wydawana bezpłatnie każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą z niej korzystać dożywotnio, natomiast dzieci do ukończenia 18 la lub 25, jeśli się nadal uczą.

Gdzie i jak złożyć wniosek o wydanie karty?

Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny należy złożyć w swoim urzędzie miasta lub gminy. W formularzu wniosku należy wpisać między innymi następujące informacje: dane osobowe wnioskodawcy, dane adresowe, dane kontaktowe oraz dane członka rodziny wielodzietnej, dla którego ma być wydana karta. We wniosku należy podać także informację, w jakiej formie ma być wydana karta – jeżeli w formie elektronicznej, konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego oraz adresu poczty elektronicznej.

Można również wnioskować o wydanie karty w obu formach.

Na jakie zniżki można liczyć dzięki Karcie Dużej Rodziny?

Rodzaj zniżek, podobnie jak miejsca, w których można z nich korzystać, zależą od tego, jakie firmy i instytucje biorą aktualnie udział w programie. Obecnie w całej Polsce jest około 14 500 punktów, w których można użyć karty i mieć z tego tytułu zniżki bądź rabaty.

Osoby używające karty w formie aplikacji mają ułatwione zadanie z wyszukaniem miejsc, gdzie działa Karta Dużej Rodziny – aplikacja wskaże im takie placówki w ich najbliższej okolicy dzięki funkcji geolokalizacji.

Zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny proponują m.in. duże sieci handlowe (np. Lidl, Carrefour), stacje benzynowe Orlen, sieć restauracji McDonald’s, PKP (zniżki oferują zarówno Przewozy Regionalne, jak i PKP Intercity). Do programu przyłączyło się również wiele lokalnych sklepików oraz sklepy online. Z Kartą Dużej Rodziny można także dużo taniej korzystać z oferty kulturalnej, ponieważ w programie uczestniczy wiele muzeów, teatrów oraz sieci kin (np. Helios). Warto też wiedzieć, że posiadacze karty mają zniżki na wiele opłat urzędowych np. na wyrobienie paszportu. Wysokość zniżek jest bardzo różna, ale średnio waha się między 10 a 30%. Aktualna listę partnerów programu.

Karta Dużej Rodziny funkcjonuje już od 2015 roku, jednak dzisiaj jest ona jednym z wielu programów pomocowych dla rodzin wielodzietnych. Rodziny takie mogą przede wszystkim korzystać z programu 500+, w ramach którego otrzymują co miesiąc 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko. Rodziny o niskich dochodach mają również dostęp do różnych zasiłków np. zasiłku rodzinnego i dodatku do zasiłku z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej.

Karta Dużej Rodziny – zyskaj zniżki dla swojej rodziny!
Dodaj swoją ocenę

O autorze

Michał Kamiński
Michał Kamiński 246 artykuły

Dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem. Pasjonat finansów i nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Od 3 lat pisze partykuły dla największych portali finansowych w Polsce. Posiada bardzo duże doświadczenie w sektorze pożyczek pozabankowych, a także produktów bankowych. Wolny czas poświęca na podróżowanie oraz fotografię przyrody.

Zobacz także

0 Komentarzy

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy skomentuj ten post!

Dodaj opinię