Polacy cenią szybkie kredyty – szybkość ich udzielania ważniejsza jest od wysokości odsetek!

Badania na temat tego, czym kierujemy się podczas robienia codziennych zakupów, nie pozostawiają wątpliwości – dla średnio 75% Polaków najważniejszym kryterium wyboru produktu jest jego cena. Dziwić może więc zupełne inne podejście do wyboru dostawcy usług finansowych – okazuje się, że wybierając kredyt bankowy, częściej zwracamy uwagę na szybkość jego udzielenia niż na oprocentowanie lub wysokość raty. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego dla Nest Bank i są ważną wskazówką nie tylko dla banków, ale również firm pożyczkowych.

Dobry kredyt to szybki kredyt

szybki-kredytOsoby chcące skorzystać z kredytu lub pożyczki, mogą dzisiaj dość szybko znaleźć odpowiedni produkt, ponieważ wybór ułatwiają im darmowe porównywarki kredytów oraz rankingi pożyczek dostępne online. Co ciekawe, większość z tych narzędzi ocenia atrakcyjność kredytów i pożyczek według kosztów, szeregując zwykle produkty od najtańszych do najdroższych. Takie podejście chyba nie jest właściwe w świetle badania, jakie zostało przeprowadzone przez Kantar Millward Brown na zlecenie Nest Banku „Eksploracja postaw i potrzeb klientów indywidualnych oraz mikroprzedsiębiorców w kategorii bankowej”. W raporcie znalazły się wyniki ankiety, w której badani mieli odpowiedzieć na pytanie, jakie czynniki wpłynęły na ich decyzję o zaciągnięciu kredytu w danym banku. Oto czynniki, które wymieniane były najczęściej:

  • szybkość udzielenia kredytu (35%)
  • minimum formalności (28%)
  • ze względu na korzystanie z innych usług danego banku (24%)
  • niska rata (24%)
  • korzystna liczba rat (22%)
  • niski całkowity koszt kredytu (22%)
  • zaufanie do marki (22%).

Jak widać, szybkość udzielenia kredytu okazuje się mieć kluczowe znaczenie. Trudno się temu dziwić – zazwyczaj, gdy potrzebujemy gotówki, to chcemy ją jak najszybciej pozyskać. Szkoda tylko, że mniejszą wagę przywiązujemy do kosztów kredytu, które przecież mają potem duży wpływ na nasze finanse osobiste.

Ciekawe wnioski i dla banków i dla instytucji pożyczkowych

Wyniki ankiety pokazują jednoznacznie, w jakim kierunku powinny iść banki i instytucje pożyczkowe przy konstruowaniu swojej oferty kredytowej. Dobry kredyt czy pożyczka wcale nie muszą być tanie lub nawet darmowe – ważne, by można je było szybko załatwić, najlepiej od ręki i bez zbędnych formalności. Preferencje kredytobiorców są pod tym względem jednoznaczne, jednak co ciekawe, jedynie 10% ankietowanych uznało, ze istotnym czynnikiem wyboru kredytu była dla nich możliwość jego zaciągnięcia przez Internet. Jest to trochę dziwne, ponieważ to właśnie kredyty i pożyczki online uznawane są za najszybsze i pozwalające uniknąć wielu formalności (aktualnie głównie pożyczki internetowe udzielane są wyłącznie na oświadczenie o dochodach, czyli bez konieczności dostarczania zaświadczeń o zarobkach). Tak nisko oceniona możliwość skorzystania z kredytu lub pożyczki online można dwojako interpretować:

  • banki wciąż nie kojarzą się z prostymi usługami finansowymi świadczonymi za pośrednictwem Internetu – jest to domena firm pozabankowych
  • dla wielu osób bezpieczniejsze jest korzystanie z usług finansowych w sposób tradycyjny, nawet jeśli związane jest to z mniejszym komfortem.

W ostatnim czasie wyraźnie wzrosła aktywność banków na polu usług świadczonych online, dlatego bardzo możliwe, że już niedługo kredyty online staną się tak popularne, jak pozabankowe pożyczki przez Internet.  Tym samym być może szybkość udzielania kredytów stanie się wreszcie standardem, a doceniony zostanie niski koszt kredytu jako istotny parametr decydujący o jego atrakcyjności.

Dodaj swoją ocenę

Zobacz także

0 Komentarzy

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy skomentuj ten post!

Dodaj opinię