Płatności online – jak bezpiecznie płacić za e-zakupy

Według najnowszych danych już ponad 90% internautów w Polsce korzysta ze sklepów online. Za największą ich zaletę uważamy całodobową możliwość zakupów przez 7 dni w tygodniu, co ma pewnie duże znaczenie w sytuacji zakazu handlu w niedziele. Wraz ze wzrostem e-handlu rośnie również zakres usług związanych z płatnościami online – warto wiedzieć, jakie dzisiaj oferowane są metody takich płatności i które z nich są bezpieczne.

Gotówka przy odbiorze

Jest to najbezpieczniejsza metoda płatności za zakupy online, nazywana również płatnością za pobraniem. W zeszłym roku ten sposób zapłaty za zakupy wybrał co 5 internauta. Zasada jest tutaj prosta – za towar płaci się kurierowi w momencie dostarczenia przez niego przesyłki. Nie ma więc mowy o ryzyku, że sklep po otrzymaniu gotówki nie przyśle nam zakupów. Niestety ta forma płatności ma również wadę, ponieważ zwykle wiąże się z wyższymi kosztami dostawy.

Płatność kartą

Aktualnie w wielu sklepach internetowych można płacić nie tylko kartą kredytową, ale również debetową. Podczas dokonywania transakcji należy podać dane karty: 16-cyfrowy numer, imię i nazwisko widniejące na karcie, datę ważności karty, kod zabezpieczający. Dodatkowo płatność należy potwierdzić np. kodem SMS, o ile bank zapewnia mechanizm zabezpieczający transakcje online 3D Secure.

Karty wirtualne – jest to specjalny rodzaj kart wydawanych przez banki, które służą wyłącznie do płatności online. Mają one charakter wirtualny (nie otrzymuje się karty plastikowej) i zazwyczaj działają jak karty przedpłacone – aby płacić nimi online, najpierw trzeba je zasilić gotówką. Płatność taką kartą jest dużo bezpieczniejsza, ponieważ nie podaje się nigdzie danych swojego konta ani połączonej z nim karty debetowej. Co więcej, karty wirtualne są zwykle objęte systemem 3D Secure i Chargeback (pomoc banku w odzyskaniu pieniędzy za niezrealizowane zakupy).

Tradycyjny przelew bankowy

Z tej formy płatności już prawie nikt nie korzysta, ponieważ realizacja zwykłych przelewów międzybankowych Elixir trwa zbyt długo, co wydłuża zakupy online (wysyłka towaru możliwa jest dopiero po odnotowaniu wpływu na koncie sprzedawcy). Przelew należy zrealizować poprzez wpisanie wszystkich danych do formularza w swojej bankowości elektronicznej, co rodzi ryzyko popełnienia błędu, jest także czasochłonne i niewygodne.

Systemy szybkich przelewów

Obecnie jest to najpopularniejszy sposób płacenia w sieci. Systemy pay-by-link działają bardzo prosto i szybko: po wybraniu tej metody płatności klient musi wybrać swój bank, po czym jest przekierowany do swojej bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu się widzi wypełniony formularz przelewu, który musi zatwierdzić np. SMS-em autoryzacyjnym. Przelew realizowany jest natychmiast, dlatego sprzedawca od razu widzi pieniądze na swoim koncie i w związku z tym może od ręki zrealizować usługę (np. doładowanie komórki) lub wysłać towar. Przelewy natychmiastowe służą również też do weryfikacji tożsamości przy zaciąganiu pożyczki online. Systemy szybkich płatności są wygodne i bezpieczne, ale lepiej ich używać na własnym komputerze z dobrym antywirusem. Przed zalogowaniem się do swojego banku warto też sprawdzić autentyczność strony bankowej.

Portfele elektroniczne

Portfele elektroniczne zyskują na popularności ponieważ zapewniają wysokie bezpieczeństwo transakcji, a do tego są bardzo wygodne – zwykle można nimi płacić zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych. E-portfele mają formę aplikacji na smartfony, w których można zapisać dane swoich kart płatniczych lub kredytowych. Potem aplikacji używa się do płatności bez podawania danych z karty i bez logowania się do konta bankowego. Jest to więc dużo bezpieczniejsze, zwłaszcza że dane kart nie są przechowywane w telefonie – do transakcji używane są unikalne tokeny generowane przez aplikację i bank. Przykładem elektronicznych portfeli, z którymi można powiązać karty jest Masterpass oraz Google Pay.

Blik

Zapłaty za zakupy online można dzisiaj dokonać również za pomocą systemu płatności mobilnych Blik. W tym przypadku aby zapłacić w sklepie, należy zalogować się do swojego banku w aplikacji mobilnej na smartfonie, wybrać ikonę BLIK i wygenerować 6-cyfrowy kod do autoryzacji transakcji. Niestety z Blika mogą korzystać tylko klienci wybranych banków, lecz ich liczba stale rośnie.

Płatności online – jak bezpiecznie płacić za e-zakupy
4 (1 głosów)

Zobacz także

0 Komentarzy

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy skomentuj ten post!

Dodaj opinię