Planujesz kupić mieszkanie? Sprawdź, jak wybrać dobry kredyt hipoteczny!

Dobra sytuacja gospodarcza w Polsce, wzrost wynagrodzeń oraz niskie bezrobocie sprawiły, że w 2017 roku Polacy kupili rekordową liczbę mieszkań, zaciągając na ten cel około 46 tysięcy kredytów. O ile sytuacja się nie zmieni, przyszły rok będzie również korzystny na zakup nieruchomości, dlatego warto już teraz dowiedzieć się, jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny. Kalkulator rat dostępny online z pewnością będzie do tego przydatnym narzędziem, jednak przy wyborze kredytu należy zwrócić uwagę także na inne czynniki.

W jakiej walucie zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Zgodnie z zaleceniami z 2014 roku Komisji Nadzoru Finansowego, a także przepisami wynikającymi z najnowszej Ustawy o kredycie hipotecznym z 23 marca 2017 roku, kredyt hipoteczny w Polsce można obecnie uzyskać tylko w takiej walucie, w której się zarabia. Jeśli więc ktoś chce wziąć kredyt w euro lub kredyt w funtach, musi wykazać, że uzyskuje stałe dochody właśnie w takich walutach. W praktyce takich osób jest niewiele, dlatego większość kredytów mieszkaniowych w Polsce jest dzisiaj udzielana w złotówkach.

Jaki wybrać okres kredytowania?

Od okresu kredytowania zależy wysokość raty miesięcznej – im dłużej się spłaca kredyt hipoteczny, tym rata jest niższa. Jak pokazuje ostatni raport Związku Banków Polskich (https://zbp.pl/public/repozytorium/wydarzenia/images/listopad_2017/konf/Raport_AMRON-SARFiN_Nr_3_2017_Pl_skrot.pdf) na temat kredytów hipotecznych, w Polsce najczęściej są one zaciągane na okres od 25 do 35 lat. Jeśli ktoś chce orientacyjnie określić, na jaki okres wziąć kredyt hipoteczny, kalkulator internetowy będzie dla niego dobrym narzędziem, ponieważ pokaże wysokość raty przy danej długości umowy. Należy jednak wziąć pod uwagę, że maksymalne okresy kredytowania oferowane przez poszczególne banki są różne, ponieważ nie wszędzie dostępne są kredyty na dłuższe okresy niż 25-30 lat.

Ile wkładu własnego wymaga bank?

Od stycznia 2017 roku banki powinny obligatoryjnie wymagać od klientów wkładu własnego w wysokości minimum 20% wartości nieruchomości. W praktyce jednak wiele banków znalazło sposób, by ominąć tę rekomendację Komisji Nadzoru Finansowego. Dzięki temu wciąż można znaleźć oferty, gdzie wystarcza 10% wkładu własnego. Skorzystanie z takiej opcji jednak jest droższe, ponieważ banki przy takich kredytach stosują zwykle wyższe marże lub tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Oba rozwiązania zwiększają koszty całkowite kredytu. Niestety nie każdy kalkulator kredytowy umożliwia sprawdzenie tych kosztów.

Jak wybrać tani kredyt hipoteczny?

Najważniejszym parametrem każdego kredytu jest jego koszt. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, na jego koszt składa się oprocentowanie, prowizja oraz ewentualne dodatkowe opłaty. Oprocentowanie kredytu hipotecznego zależy od aktualnej stawki WIBOR (na nią nie mają wpływu poszczególne banki) oraz marży banku. Najlepsze kredyty mieszkaniowe mają zwykle niską marżę oraz niską prowizję. Aby szybko porównać oferty banków i sprawdzić, który jest obecnie najtańszy, warto spojrzeć po prostu na najnowszy ranking kredytów hipotecznych.

Podsumowanie

Aby wybrać najlepiej dopasowany do swoich potrzeb kredyt hipoteczny, kalkulator kredytowy online oraz aktualny ranking ofert są tymi narzędziami, z których w pierwszej kolejności warto skorzystać. To właśnie one pokażą, które banki oferują aktualnie najniższe marże i prowizje, a także który z kredytów pozwoli na płacenie najniższych rat. Jednak całkowity koszt kredytu, a także inne równie ważne jego parametry można poznać bezpośrednio na stronie internetowej banku lub odwiedzając jego placówkę. Oprócz wymienionych wyżej parametrów, warto również sprawdzić, jak wyglądają formalności związane z ubieganiem się o kredyt w poszczególnych bankach, a także czy koszt oferowanych przez nie kredytów uzależniony jest od skorzystania z innych produktów np. otwarcia konta osobistego.

Dodaj swoją ocenę

Zobacz także

0 Komentarzy

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy skomentuj ten post!

Dodaj opinię