Pierwszy oficjalny Rejestr Instytucji Pożyczkowych

Jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się, ile dokładnie firm pożyczkowych działa obecnie w Polsce, miałby z uzyskaniem takiej informacji nie lada problem. Jak dotąd nie było bowiem żadnej ewidencji obejmującej wszystkie podmioty z tej branży. Wkrótce jednak to się zmieni, ponieważ przy Komisji Nadzoru Finansowego powołano do życia Rejestr Instytucji Pożyczkowych, do którego musi się wpisać każda firma udzielająca tzw. kredytów konsumenckich.

Nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim

Dokładnie 22 lipca 2017 roku weszła w życie nowa ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, która przy okazji wprowadziła nowe przepisy do ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z nowelizacją każda firma pożyczkowa będzie musiała uzyskać wpis do Rejestru Instytucji Pożyczkowych, który prowadzony ma być przez Komisję Nadzoru Finansowego. Od 22 lipca obowiązek wpisania się do tego rejestru mają wszystkie nowe firmy przed rozpoczęciem działalności, natomiast firmy już działające na rynku muszą złożyć wniosek o wpis do rejestru najpóźniej do 22 stycznia 2018 roku.

Cel stworzenia rejestru

Konieczność utworzenia kompletnego i oficjalnego rejestru firm pożyczkowych dostrzegano już dawno. Z tego względu w 2015 roku niezależna instytucja, czyli Związek Firm Pożyczkowych, stworzyła namiastkę takiego spisu – Rejestr Firm Pożyczkowych, do którego wpisywano na zasadzie dobrowolności firmy spełniające pewien zakres wymagań formalno- prawnych. Wpis do Rejestru Instytucji Pożyczkowych przy KNF jest obowiązkowy, dlatego należy przypuszczać, że już w styczniu 2018 roku będzie można poznać pełną listę firm udzielających pożyczek pozabankowych w Polsce. Co więcej, w rejestrze znajdą się wyłącznie firmy działające legalnie, ponieważ uzyskanie wpisu do rejestru jest uwarunkowane spełnieniem wymagań zapisanych m.in. w ustawie o kredycie konsumenckim.

Stworzenie oficjalnego Rejestru Instytucji Pożyczkowych przy KNF nie oznacza jeszcze, że Komisja będzie teraz pełniła nad tymi instytucjami nadzór, taki jaki ma nad bankami. Z pewnością istnienie rejestru pomoże jednak konsumentom ocenić, czy dana firma pożyczkowa działa zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dodaj swoją ocenę

Zobacz także

0 Komentarzy

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy skomentuj ten post!

Dodaj opinię