Pieniądze na wakacjach – jak nie dać się okraść podczas urlopu?

Podczas wakacyjnych wyjazdów zwykle myślimy o wypoczynku i relaksie, a zapominamy o elementarnych zasadach bezpieczeństwa. Dotyczy to również pieniędzy, które zabieramy ze sobą w podróż w gotówce lub na karcie. Tymczasem wakacje to prawdziwy raj dla przestępców – w miejscowościach turystycznych aż roi się od amatorów cudzych portfeli i drobnych złodziejaszków, ale także grup przestępczych stosujących bardziej wyrafinowane metody okradania turystów. Poniżej przedstawiamy proste wskazówki, jak można się przed nimi zabezpieczyć.

1. Nie zabierajmy na wakacje dużej gotówki

Gotówkę najłatwiej ukraść, dlatego zamiast niej lepiej wziąć na wakacje kartę płatniczą. Osoby spędzające urlop w Polsce bez trudu znajdą bankomat nawet w niewielkich miejscowościach (nad morzem w sezonie ustawiane są nawet „ruchome” bankomaty dla turystów), a w wielu punktach handlowych i usługowych również dokonają płatności kartą. Z kolei dla osób wybierających się na wczasy za granicą korzystną opcją może być karta wielowalutowa, którą w tym sezonie oferuje kilka banków. Dzięki niej można mieć niedrogi dostęp do gotówki, bez potrzeby noszenia przy sobie pliku banknotów lub szukania kantoru.

2. Gotówkę i karty trzymajmy oddzielnie

Dostęp do bankomatów w danej miejscowości najlepiej sprawdzić przed wyjazdem – jeśli okaże się, że niezbędne jest zabranie ze sobą większej ilości gotówki, nie należy jej trzymać w tym samym miejscu, co karty. Do przechowywania kart przyda się oddzielne i dyskretne etui. W przypadku podróżowania z partnerem/partnerką pieniądze można również rozdzielić między sobą. Jeśli złodziejowi uda się ukraść jeden portfel, wciąż pozostaną nam karty i reszta gotówki.

3. Ustawmy limity dzienne transakcji na karcie

Zanim zorientujemy się, że ktoś nam ukradł kartę, może minąć sporo czasu, podczas którego złodziej może wypłacić sporą ilość gotówki. Oczywiście pod warunkiem, że poznał również PIN do karty (patrz kolejne punkty). Pierwszym zabezpieczeniem w takiej sytuacji może być dzienny limit transakcji kartą, jaki możemy samodzielnie ustalić za pomocą bankowości internetowej. Jeśli ustalimy go np. na 1000 zł, to w ciągu doby złodziejowi nie uda się ukraść więcej niż tę kwotę – do następnego dnia z pewnością zorientujemy się o kradzieży karty i zastrzegając ją w banku, uchronimy się przed dalszą utratą pieniędzy.

4. Nie pozwólmy, by złodziej poznał PIN do naszej karty

O tym, że nie należy trzymać w portfelu karteczki z numerem PIN do karty, wie każdy, Jednak złodzieje mogą się o nim dowiedzieć także w inny sposób, na przykład obserwując nas w sklepie, gdy dokonujemy płatności kartą. Innym sposobem złodziei na poznanie PIN-ów do kart jest montaż w bankomacie miniaturowej kamery lub fałszywej klawiatury. Dobrą praktyką jest więc korzystanie z bankomatów zamontowanych przy placówkach bankowych (są najlepiej strzeżone), a także zasłanianie dłonią klawiatury podczas wpisywania kodu PIN (także w sklepie).

5. Uwaga na bankomaty

Złodzieje czasami sięgają po bardziej zaawansowane metody dobrania się do naszych pieniędzy i jedną z nich jest skimming danych karty. Polega on na skopiowaniu danych z karty z jej paska magnetycznego za pomocą specjalnego urządzenia mocowanego do bankomatu. Dane te służą potem do podrobienia karty. Przed skorzystaniem z bankomatu warto więc sprawdzić nie tylko czy jego klawiatura nie wygląda podejrzanie, ale pod tym samym kątem ocenić otwór, do którego wkłada się kartę. To właśnie tam najczęściej montowany jest skaner paska magnetycznego.

6. Szybko reagujmy na kradzież karty – należy ją zastrzec i iść na policję

Utrata karty powinna nas skłonić do natychmiastowej reakcji – w pierwszej kolejności należy zastrzec kartę w systemie bankowym, aby złodziej nie mógł z niej skorzystać. W tym celu należy zadzwonić albo na infolinię swojego banku, albo na numer Systemu Zastrzegania Kart (+48) 828 828 828. System działa 24 godziny na dobę w Polsce i za granicą, i pozwala szybko zastrzec kartę w swoim banku. Fakt kradzieży karty należy również zgłosić na policję.

Uwaga – w przypadku utraty wszystkich pieniędzy za granicą, ewentualną pomoc w powrocie do kraju zapewnia konsulat. Należy się do niego zgłosić także w przypadku utraty dokumentów tożsamości!

7. Zabezpieczmy telefon z aplikacją do bankowości mobilnej

Podczas wakacji należy się liczyć nie tylko z utratą portfela lub karty, ale również telefonu. Jeśli jest na nim zainstalowana aplikacja do bankowości mobilnej, można mieć spore problemy. Warto więc pamiętać o zabezpieczeniach stosowanych przez banki w takich aplikacjach. Jedną z nich jest np. blokada dostępu po trzykrotnym błędnym wpisaniu PIN, ale także możliwość dezaktywacji aplikacji na infolinii banku przez właściciela konta (czasami można to także zrobić w bankowości elektronicznej na komputerze). Pewnym sposobem na utrudnienie złodziejowi dostępu do naszego wirtualnego portfela w smartfonie jest blokada karty SIM, o którą należy poprosić operatora.

Dodaj swoją ocenę

Zobacz także

0 Komentarzy

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy skomentuj ten post!

Dodaj opinię