Optymalne zarządzanie domowym budżetem w 3 krokach

Twój domowy budżet się nie dopina? Zdarza Ci się nie zapłacić w terminie raty pożyczki lub rachunku z powodu braku wystarczającej ilości środków na koncie? Nie przejmuj się – takie problemy miewa wiele osób i zwykle można sobie z nimi łatwo poradzić. Zaraz wyjaśnimy, na czym polega optymalne zarządzanie domowym budżetem, dzięki któremu możesz mieć swoje finanse pod kontrolą i nigdy nie martwić się brakującą gotówką.

Ogarnij swoje finanse w 3 krokach!

Zarządzanie domowym budżetem tylko brzmi groźnie – tak naprawdę jest bardzo proste i wbrew pozorom nie zajmuje wiele czasu. Co więcej, sprowadza się jedynie do 3 prostych kroków, które jednak należy wykonywać systematycznie:

planowanie-budzetu

1. Planowanie

To najważniejszy element zarządzania finansami. Polega na sporządzeniu w formie pisemnej dokładnej listy dochodów i wydatków na dany miesiąc. Najważniejsze są wydatki stałe, to znaczy te, które powtarzają się co miesiąc, czyli np. czynsz, opłaty za prąd, Internet, wodę, raty kredytów itp. Kolejną grupą kosztów są wydatki  ponoszone w związku z utrzymaniem, czyli na jedzenie, chemię i kosmetyki, transport, ubrania, przyjemności itp. Do planowania budżetu proponujemy Ci nasz darmowy kalkulator budżetowy, w formie prostego arkusza kalkulacyjnego – pobierz go na swój komputer i szybko uzupełnij danymi liczbowymi. Na samym końcu kalkulator obliczy, jaka suma pozostanie Ci w danym miesiącu po pokryciu wszystkich wydatków. Nie bez powodu jest ona nazwana „Twoje oszczędności” – tę kwotę możesz odłożyć na konto oszczędnościowe. Nawet jeśli każdego miesiąca zostanie Ci w tym punkcie tabeli niewielka suma, odkładając ją systematycznie co miesiąc, w ciągu roku uzbierasz całkiem sporą kwotę. To będzie Twoja rezerwa finansowa, którą będziesz mógł wykorzystać na wakacje, zakup sprzętu lub po prostu na pokrycie niespodziewanego wydatku.

Darmowy kalkulator budżetowy: POBIERZ  

2.   Kontrola

Ten etap zarządzania budżetem to nic innego, jak pilnowanie, by sporządzony plan budżetowy na dany miesiąc był zrealizowany. Oznacza to, że z otrzymanej sumy dochodu, powinieneś najpierw pokryć koszty stałe, a w przypadku pozostałych wydatków (np. na jedzenie i przyjemności) starać się nie przekroczyć zaplanowanego budżetu. Jeśli na jedzenie zaplanowałeś wydać w ciągu miesiąca 1200 zł, to rób wszystko, by wydać dokładnie tyle lub mniej – wówczas w ostatnim punkcie tabeli kalkulatora „Twoje oszczędności” zobaczysz wyższą sumę. Im więcej uda Ci się oszczędzić, tym lepiej!

3.   Wprowadzanie niezbędnych zmian

Zarówno Twoje dochody, jak i wydatki nieustannie ewoluują. Być może w którymś miesiącu otrzymasz podwyżkę, a być może będziesz musiał pokryć jakiś ekstra wydatek – są to ważne zmiany, dlatego Twój plan domowego budżetu musi być raz w miesiącu aktualizowany. Niezbędne zmiany należy wprowadzać także pod innym względem – szczegółowy plan wydatków pozwali Ci wyłonić i zredukować zbyt wysokie koszty. Być może okaże się, że zbyt dużo wydajesz na rachunki za telefon i może warto obniżyć abonament? A być może za dużo kosztuje Cię jedzenie i należy zmienić sposób robienia zakupów?

Planowanie co miesiąc budżetu to świetny sposób na zapanowanie nad swoimi finansami – dzięki temu możesz liczyć na co najmniej kilka realnych korzyści:

  • zawsze w terminie opłacone wszystkie ważne rachunki
  • brak sytuacji, w których nagle brakuje gotówki
  • możliwość redukcji zbyt wysokich kosztów
  • regularne oszczędności i tym samym budowanie poduszki finansowej
  • mniejsze zapotrzebowanie na kredyty i pożyczki.

Skorzystaj z naszych porad i miej swoje finanse zawsze pod kontrolą – dzięki temu już nigdy nie zabraknie Ci gotówki na ważne wydatki!

Optymalne zarządzanie domowym budżetem w 3 krokach
5 (1 głosów)

Zobacz także

1 Komentarz

  1. Adam
    Maj 30, 19:05 Odpowiedz
    Dzięki za kalkulator. Prosta tabelka a na pewno mi się przyda w planowaniu budżetu. Nigdy nie przypuszczałem, że tak proste rozwiązanie może być bardzo skuteczne.

Dodaj opinię